Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Praktické zkušenosti z provozu, postupně doplňované


Radovanek

Recommended Posts

Praktické zkušenosti: "A jak Ti to topí?" (v zimě)

 

Je fakt, že venku je 35 °C ve stínu, nicméně by mě zajímalo, jak takovéto vozítko funguje v zimě. (resp, jak Ti v +35°C ve stínu funguje klima?)

 

Zkusil´s to přepočítat na 8 Kč za litr benzínu nebo nafty, pokud by byly bez spotřebních daní?

 

LPG je v ČR za půlku ceny benzínu/nafty a moc rozmachu nemá, CNG přešlapuje. (a přitom jsou to stále ty stejné, proradné, ropné deriváty)

 

Čísla jsou hezká. Taková "křečkovitá". Ale je fakt, že v "markentigové" auto-elektrosekci prozatím:" z cizího krev teče" (rozuměj proud)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkušenosti jsou pěkné, akorát ta hra s číslíčky je občas hodně křečovitá. Takže když už připustíme, že elektřina není "zdarma", ale že za to dobíjení někomu zaplatím, najednou mám navíc náklad někde 0,50Kč/km, což u 100tis km dělá nezanedbatelných 50tis Kč, které jsi předtím "zapomněl" uvést, ačkoliv v nákladech na Berlingo poctivě eviduješ každou blbost. Na jak dlouho (nebo jaký nájezd) navíc uvažujeme to srovnání (= s jakou životností aut počítáme) ?.

 

Nabíjení "zdarma" z vlastní FVE je zase totéž. Pořízení té FVE bylo také zdarma, nebo zase "zapomínáme" amortizaci a náklady obětované příležitosti, aby nám to srovnání vyšlo super? Velká část FVE se "vyplatí" hlavně kvůli dřívějším brutálním dotacím, kdo si ji pořídí teď jen na vlastní spotřebu a dobíjení e-mobilu, to bude mít spíš jako drahé hobby.

 

Já jsem velký fanda soběstačnosti, ale zároveň realista. Není žádný "skepticismus" vyčíslovat celkové náklady a dopady na obou stranách, a ne jen na jedné, aby mi to vyšlo dobře. Pokud za jízdu "zdarma" a nabíjení "zdarma" vyhodím za e-mobil a FVE dohromady přes milión, abych s tím ujel okolo 100tis km, na těch 8Kč na km nebo i víc se tak kupodivu dostanu také.

 

K té ekologii. Ano, je super, že e-mobil nesmrdí ve městě. Uvítal bych, kdyby v Praze jezdily jen ony, jsem pro všema deseti. Ale to neznamená, že nesmrdí vůbec, prostě "jen" smrdí v severních Čechách. Celková ekologická stopa taky není zrovna růžová vzhledem k tomu, jak vypadá těžba lithia a jeho zpracování, či těžba  zpracování křemíku na panely. Zase jde jenom o "vývoz" bordelu jinam, převážně do Číny, kde nám to "nevadí" protože tam nevidíme, ale tvářit se, jak je to úžasně čisté může jen pokrytec.

 

Že ČEZ produkuje a prodává přebytky elektřiny, která by šla využít na dobíjení e-mobilů, takže elektřiny máme případně dost. Ano, to je v podstatě pravda. Já bych sice byl radši, kdyby se odstavily ty uhelky, ale holt peníze nesmrdí. Nicméně, pokud bude vyšší poptávka u nás, bude to znamenat zdražení té elektřiny, protože bude třeba ty zahraniční odběratele přeplatit. No a vzhledem k tomu, že Němci hurá stylem politicky odstavili jaderky, bude docela sranda se s nimi přetahovat o cenu, když budou mít nedostatek. Což se zase promítne do ekonomiky provozu.

 

Elektrovozítka a energetická soběstačnost je fajn, líbí se mi to. Ale zatím jde pořád o zatraceně drahý špás, pokud to nemá být jen velká hračka. Očekávám a doufám, že během třeba 10 let ty relace budou zase někde jinde, ale teď, teď je to spíš jen takové hobby. Mimochodem když jedu s mým téměř dvoutunovým MPV stejným stylem, jako jezdí kolegové mimo město s e-mobilem, aby jim to někam dojelo (tzn. s extrémně lehkou nohou), vejdu se spotřebou do 5 litrů, ačkoliv normálně to žere o 1,5 litru víc. To by také neškodilo uvažovat ve srovnání... 

 

Prozatím jezdím elektromobilem druhým rokem a elektřina je stále za sumy, které uvádím. Pokud by veřejně nešlo nabíjet zdarma nebo za paušál, pak je tady stále možnost mé vlastní FVE elektrárny - kdy rozhodnutí zda prodat 1 kWh za 0,15 Kč nebo jí dobít elektromobil je asi jasné - případně možnost nabíjení nočním proudem - za 2,50 Kč / 1 kWh místo 5,- Kč. V prvém případě mám baterii plnou za 2,40 Kč a 100 km tedy za nula nula nic (a ještě mi stát za výrobu posílá 192,- Kč, kterými umořuji onu investici do FVE a ještě pár let umořovat budu), v druhém za 40,- Kč, tedy 100 km za +-30,- Kč. Životnost auta pak zhruba 10 let, ostatně 5 let je v plné záruce výrobce včetně toho, že kapacita baterie neklesne pod 80%. To je k prvním 2 odstavcům.

 

jsem fanda soběstačnosti a zároveň vystudovaný systémový inženýr na ekonomické fakulty. Takže každou korunu 2x obrátím, než ji vydám. Proto mám Peugeot Ion, nejlepší poměr užitek / cena a proto jsem hledal tak dlouho, až byl nový za 439 tis. s DPH, ne za 700. Pak i ty přepočty na 1 km celkových nákladů vycházejí slušně.

 

K ekologii jednoduchá věc. Už jen 49% (dle ERÚ) elektřiny se u nás vyrábí v uhelných elektrárnách, pak je jádro, velká voda a obnovitelné zdroje. Pokud bychom chtěli, pak můžeme díky průměrné roční nadprodukci (na rozdíl od Němců) 16TW ihned všechny uhelné odstavit. Já nabíjím prakticky jen z OZE, protože doma i u zaměstnavatele na ně jedeme. Pouze v noci z běžného mixu, ovšem to zase je elektřiny přebytek a jedou i vodní přečerpávací elektrárny jako velké baterie. takže argumenty typu "elektromobil má výfuk v severních Čechách" jsou jen klišé a kecy. Co se pak těžby a výroby čehokoliv týče, jak si to dělají v jednotlivých zemích je jejich věc a problém.

 

A snižování spotřeby spalováků je sice hezká věc, ale pořád je to jen spalovák. A i na výrobu paliva pro něj - bez ohledu na to odkud a za kolik ho musím nakoupit a dovézt a na kom jsem tedy závislý - spotřebuji v rafinériích paradoxně hodně své elektřiny. Takže  mám jeden výfuk v severních Čechách a druhý navíc pod svým nosem, pokud mám používat argumenty tohoto typu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo Radovánek je fanda. Ještě, že si nemusím na zahradě postavit beznzínku, to by se mi ten provoz asi prodražil... Je to jak píšeš, Oddie, "ekologie" elektroaut je jeden velkej blábol. Akorát to holt dejchá někdo jinej. Dopad je ale stejnej pro všechny, je úplně jedno, jestli CO2 vyrobí auto nebo elektrárna. Ekologie je drahej špás a nebejt majitelé aut "brutálně" zvýhodněni, tak žádní majitelé elektroaut nejsou a nadále existují na elektriku jen golfové vozíky. Govermenty dotují z veřejných peněz automobilky, vývoj i provoz. Z těch peněž, které vyždímou z každýho litru benzínu nebo nafty.

Vlastně nám tu Radovánek všem ukazuje, jak je príma pod záminkou ekologie dojit veřejné rozpočty...

 

Veškeré odpovědi k Vašemu názoru viz výše.

 

Nevím, o jakém dojení rozpočtů mluvíte. Žádné zvýhodnění v ČR kromě toho, že firma s elektromobilem (ale i s LPG nebo CNG) neplatí silniční daň v řádech tisícikorun ročně u nás není. Pro občany, což je můj případ, vůbec žádné. Za kolik mi kdo dává nebo prodává elektřinu je zcela jeho věc, žádná dotace. Třeba nákupní centrum mi dá 3 hodiny parkování zdarma (jako všem spalovákům) a k tomu elektřinu zdarma (u mne max. 9 kW = max. 45,- Kč), protože u nich nakoupím. Spalovákům pak třeba dá benzína naftu za výhodnější cenu s účtenkou od nich (viz Globus nebo Futurum v Ostravě). Tak bych prosil od Vás důkazy veřejné podpory.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Topení se často řeší benzínovým bufíkem. Prostě klasické Webasto. Takže na zimu je do některých elektroaut třeba občas natankovat i trochu benzínu :)

 

To je případ jen starších elektromobilů a vždy dodatečných vestaveb dle rozhodnutí majitele k prodloužení zimního dojezdu. S výjimkou snad elektrobusů, kde je vytápěný prostor obrovský a stále větraný na zastávkách. Moderní elektromobil už topením neubírá dojezd 20-30 km, ale max. do 10 km, viz teplotní management Kia Soul EV.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Praktické zkušenosti: "A jak Ti to topí?" (v zimě)

 

Je fakt, že venku je 35 °C ve stínu, nicméně by mě zajímalo, jak takovéto vozítko funguje v zimě. (resp, jak Ti v +35°C ve stínu funguje klima?)

 

Zkusil´s to přepočítat na 8 Kč za litr benzínu nebo nafty, pokud by byly bez spotřebních daní?

 

LPG je v ČR za půlku ceny benzínu/nafty a moc rozmachu nemá, CNG přešlapuje. (a přitom jsou to stále ty stejné, proradné, ropné deriváty)

 

Čísla jsou hezká. Taková "křečkovitá". Ale je fakt, že v "markentigové" auto-elektrosekci prozatím:" z cizího krev teče" (rozuměj proud)

 

Ráno vyjíždím z garáže +-18 C, takže bez potíží ihned nabíhá topení. Bere si z baterie okolo 20 km dojezdu. Po celodenním stání na mraze obvykle auto nastartuji/zapnu a dám max.vytápění a vnitřní oběh vzduchu. Mezitím odklidím sníh a oškrábu okna, pokud už sama nerozmrzla. Výhoda je okamžitý náběh topení bez toho, že bych stál na místě, produkoval studeným motorem zápach, zplodiny, kravál a vibrace. Pak jedu domů s vytápěním vozu plus vytápěním sedačky. Topení vezme při mrazu 30 km dojezdu. Vytápění sedaček minimum, takže při krátkých pojížďkách po městě využívám jen sedačku. Ani spalovák bych nevytopil. U modernějších aut, když jsem jezdil třeba s Nissanem Leaf, jsem si zapnul vytápění sedaček pro všechny v autě plus vyhřívání volantu a spotřeba opět minimum. ten ovšem má taky možnost chladit / vyhřívat kabinu v době, kdy je na nabíječce, tedy nevysávat baterii. Pak taky neoškrabáváte nikdy okna.

 

Klimu si užívám nyní v +35 C ve stínu, obvykle ale jen na delší jízdu. Na kratší jezdím se staženými zadními okny (ovládání elektricky od řidiče). Pojížďky 2, 5, 10 km a mezitím zastávka nemá cenu řešit jinak. To nevychladí ani spalovák, protože v autě stojícím na přímém slunci je více než +55 C (dále mi neukazuje teploměr, hodí 2 čárky). Pokud jedeme dále, obvykle stačí po rychlém vyvětrání okny zavřít a dát větrák na minimum a klimu taky, pak není pokles dojezdu kolem 20 km ale jen polovina. Třeba včera přes 50 km k tchánům jedním směrem. A zpět. Mezitím stálo auto na slunci. Ze 132 km dojezdu a 16 dílků plné baterie ujeto 103 km ve 4 lidech s klimatizací, převážně po 4proudovkách rychlostmi přes 90 km / hod.. To malý městský elektromobil moc nemusí. Po návratu domů zbývaly 3 dílky baterie z 16 a 21 km dojezdu dle počítače. Což je slušné, obvykle počítáme 1 dílek = 9 km převáženě městské jízdy bez topení nebo klimy (16 dílků = 144 km z papírových, výrobcem udávaných 150 km).

 

Na zbytek otázek odpovědi viz. výše a přepočet na ceny bez daní nedělám, to je nesmysl. I elektřina má daně, minimálně DPH 21%. Že zlodějským politikům dovolujeme u nás zatížit palivo spalováků brutální spotřební daní a DPH je pak vybíráno jako daň z daně, tedy ze součtu výrobní ceny + marže prodejce + spotřební daně, je na zcela jinou debatu. Řídím se realitou a ta je, jaká je.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MOHU VÁS VŠECHNY DISKUTUJÍCÍ POTĚŠIT, PRÁVĚ JSEM UHRADIL PŘIHLÁŠKU NA SRAZ V ZÁŘÍ V TELČI.

 

BUDEME TAM S KOLEGOU MILANEM 2 S ELEKTRICKÝM PEUGEOTY ION, DOJEDEME S NIMI Z OSTRAVY. NA MÍSTĚ BUDEME VOZIT ZÁJEMCE, MOŽNÁ I AUTA PŮJČÍME PŘÍMO K ŘÍZENÍ - JAKO NA MINISRAZU NA JAŘE U NÁS NA KARVINSKU.

MOŽNÁ PŘIJEDE V SOBOTU I PŘEDSEDA SDRUŽENÍ ELEKTROMOBILY PAN VEGR S ELEKTRICKÝM PEUGEOTEM 106, S NÍMŽ DRŽÍ ŘADU REKORDŮ V DOJEDZU NA BATERII, OKOLO 500 KM, KONKURUJE TESLE MODEL S.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S Ionem jsme již měli možnost se seznámit se několikrát na pežotích srazech, nebude to nic nového. Dokonce i pan Vegr byl na jednom našem srazu, ale jeho argumentace mi připadla dost "hrubá" ve stylu "Jezdit se má jen na elektriku a kdo tak nedělá, je blb".

 

Osobně jsem ale rád za každou alternativu a Tvé popisované zkušenosti jsou přínosné čtení, děkuji za něj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je pravdou, že pan Vegr si zažil svá trpká zklamání, když viděl jak evropské automobilky zabily elektromobilitu v 90.letech. Viz Peugeot Partner Electric, Peugeot 106 Electric (totéž u obou Citroen Berlingo a Saxo), VW Golf City Storm, Opel Estorm a další, které skončily převážně sešrotováním samotnými automobilkami. Odtud snad jeho zahořklost a sveřepost při prosazování elektromobilů. Často až na škodu celé věci. Nicméně je to nestor elektromobility u nás a jako takového ho bereme.

 

Oba Iony na srazu by měly být s odborným výkladem lidí denně je používajících a věci rozumících z pohledu uživatele, ne prodejce. Já mám za sebou aktuálně 20 tis. km po 17 měsících provozu, kolega měl včera garančku po 60 tis. km. Navíc bude pro zájemce k dispozici i brožura ze semináře o praktické elektromobilitě a dopravní obslužnosti rodiny, konaném na jaře na Fakultě elektro a informatiky VŠB-Technické univerzity Ostrava. Tak doufám, že to bude trochu jiný pohled.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elektromobil trochu jinak :-)

 

Když jsme Peugeot Ion používali jako pojízdnou chladničku na sponzorských 200 piv při fotbalovém turnaji, tak nastartovaný se zakrytým čelním sklem stál na slunci přes 5 hodin a vzal si 10 kW = 10 dílků z baterky z 16. Ale to jsme chladili fest a neustále někdo otevíral zadní dveře a bral si další plechovečku.

 

Pivečko slušně vychlazené, alespoň z hlediska uřícených fotbalistů. Byly to celé kartony plechovek s pivem v kufru auta se sklopenými sedadly, aby by dostupné všechny druhy piva. Fotky jsou z parkoviště v Avion shopping parku Ostrava, kde je stojan ČEZu. Proto je tam vidět kabel. Než jsem nakoupil, auto dobilo 3,6 kWh a zhruba 30 km dojezdu.

post-47369-0-21976900-1439625826_thumb.j

post-47369-0-46553100-1439625836_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První polovina srpna 2015 je za námi.

 

S malým městským elektromobilem Peugeot Ion jsme v 17.měsíci jeho vlastnictví přeskočili 20.000 km a jedeme dál (kolega včera absolvoval za 2.320,- Kč garančku s Ionem při 60 tis. km).

 

Tohle tropické počasí řeším s klimou stejně jak u spalováku, tak u elektriky. Pokud auto stojí venku na slunci, tak se snažím alespoň zakrývat ALU fólií čelní sklo, pak se tolik interiér nevyhřeje. Protože všechna zadní skla jsou u obou aut zatmavená. Po příchodu otevřu v celém autě okna a při jízdě provětrám, protože s fólií tam bývá kolem +50 C, bez fólie asi +70 C (teploměr ukazuje nad +55 C ručička a digitál rovnou dvě čárky). Pak zavírám a zapínám klimu. Ale pokud jezdím po městě a neustále zastavuji a vylézám, tak jen ta okna. Všechna ovládám elektricky z místa řidiče, takže je to pohodlné.

Praktický příklad ze slunečného tropického dne aneb jak to zahýbá se spotřebou elektromobilu?:
- plně nabité auto sluncem a částečně nočním proudem 16 kW = 16 dílků baterie z 16, dojezd dle počítače auta 136 km
- vyjeto z garáže s +25 C uvnitř, tedy i v interiéru auta, do venkovních +32 C ve stínu, na slunci dle teploměru na okně domu něco přes +45 C. Jízda ve 3 lidech, okna auta zavřená, cesta převáženě 4porudovky celkem 78 km ujeto rychlostmi 90-100 km / hod.. Klima puštěná celou dobu na stupeň 1, stejně tak ventilátor, v autě okolo 28 stupňů, svěží proudící vzduch, ale ne mrazivý. Po dojetí zbylo v baterii 5 dílků z 16, tedy jen 5 kW a dojezd ukazoval počítač s ohledem na klimu jen 31 km (z obvyklých 45, 1 dílek = 1 kW = +-9 km dojezdu).
- spotřeba malého městského elektromobilu při vyšších rychlostech s klimatizací ve 3 lidech byla 14,1 kWh / 100 km, dojezd dle počítače 109 km z původních 136 km a papírových 150 km.

 

Pokud je příslib slunce a nabíječky cestou, nenabíjím nočním proudem doma. Např. ráno vyjeto se 17 km dojezdu a 2 dílky baterie = 2 kW z garáže s +25 C. Ježděno po městě a okolí krátké úseky s častým zastavováním, venku +32 C ve stínu, klima i ventilace na stupeň 1. Auto stálo většinou na plném slunci. Najeto 13 km. Nakonec s dojezdem 3 km a prázdnou baterií = žádný dílek = 0 kW napojeno auto v práci na nabíječku. S rychlejším kabelem 3,6 kW. Do konce směny bylo nabito na 100%.

 

Pokud někoho přkvapí jízda na „suchou nádrž“, pak Peugeot ion funguje zhruba takto. Jakmile na dojezdu začnou svítit Peugeotu Ion místo počtu km jen 2 pomlčky a baterie neukazuje žádný dílek, obvykle se po chvíli rozsvítí kontrolka oranžová želva. Tedy 3-5 km dojezdu při automaticky vypnuté klimě, topení, omezeném zrychlení a rychlosti max. 50 km / hod.. Na želvu jsem zatím jel za 17 měsíců jen 2x. Jednou nerad zhruba 3 km, pak jsem něco narekuperoval z kopečka a konečně byla spásná nabíječka. Podruhé už vědomě 2 km k nejbližší nabíječce jako test dojezdu. Ale kroužit kolem nabíječky do úplného zastavení auta se mi už nechtělo, takže nevím, kolik bych na „suchou nádrž“ opravdu najel.

 

Jezdíme denně více méně pravidelné porce okolo 40 km, takže až po 3 dnech ježdění šel Ion na nabíječku u firmy a baterie byly nabity do plna na 16 kW.  S dojezdem 136 km jsme najeli 48 km po dálnicích a čtyřproudovkách rychlostmi 90-130 km/hod. V 1-2 lidech na palubě a v +31 C ve stínu s klimou a ventilátorem na stupni 1. Zbylý dojezd dle počítače byl 78 km. Spotřebováno 6 kWh, tedy průměr 12,5 kWh / 100 km.

 

Následně při zastávce na veřejné nabíječce dobito do plna za necelé 3 hodiny na 16 kW, dojezd 125 km. Najeto ve 4 lidech 103 km, z toho přes 60 km s klimatizací a ventilátorem na stupni 2 a po 4proudovkách okolo 90 km/hod. Zbylý dojezd 29 km a 3 dílky = 3 kWh. V noci nenabíjeno.

Další den pověšeno na pomalé nabíjení 2kW za hodinu ze slunce na domácí FV elektrárně. Nabity 3 kWh, přibylo asi 30 km dojezdu. Pak ježděno ve 4 lidech po městě, ponecháno u nákupního centra na veřejné nabíječce s rychlejším kabelem 3,6 kW. Během nákupů a oběda nabito 8,688 kWh, celkem jsme byli na 12 dílcích baterie z 16 a dojezdu 75 km. Ovšem ten je zkreslený hojným používáním klimatizace naplno. Normálně by ukazoval asi 108 km.

Od nabíječky ujeto s klimatizací 11 km, aktuálně zbývá dojezd 67 km a 9 dílků baterie z 16. Vyleze-li slunce, půjde auto do zásuvky. Aktuálně je trochu zataženo a lehce mží, FVE dává jen 0,5 kW. Na nabíjení auta je potřeba 2 kW a nejlépe ještě 10% rezerva pro domácnost navrch. Je zbytečné elektřinu nakupovat.  A jelikož se výkon FVE nechce hnout přes 1,5 kW a blíží se večer, tak vyrobenou elektřinu pošleme do zahradní sekačky. Lehké mžení se totiž v +29 C ve stínu bleskově odpařilo.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týká elektromobilů, tak ruku na srdce. Není u nás a ani jinde ve světě vůle o jejich ,,masovém" rozšíření zájem. A důvod je jednoduchý = ropný společnosti a šejkové. A co se týká nás obyčejných lidí, tak je to především pořizovací cena (!!!), dojezd, cena elektřiny, kterou by samozřejmě najednou záhadně zvedli. A v neposlední řadě je to možnost ,,tankování" (dobití) vozidla.

 A když dojde ,,elektrika", tak kde najednou seženu jinou? Pokud dojde benzin (nafta), tak stačí kanystr nebo větší pet flaška na dotankování u benzinky. Ale zde mi nic nepomůže a dojít ,,palivo" může každému.

Podle mě je to dobré vozítko, ale na praktické využití to není. Ať je to cesta do práce, cestování s rodinou a pod.

 

I u nás jetdí jeden elekro Peugeot.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to vyloženě o pořizovací ceně a možnostech využití. To jsme si před pořízením dobře rozmýšleli a 2 roky s nákupem čekali (což nás ovšem v konečném důsledku na úsporách na palivu stálo 70 tisíc Kč za benzín, vydaný pro naše spalováky, bohužel). 

Já mohu nabíjet doma levně nočním proudem nebo prakticky zdarma ze své FVE. V práci zdarma. Žena v předchozí práci taky zdarma nebo na stojanu ČEZ, kde si stejně platíme měsíční paušál 182,- Kč. Takže o nabíjení je postaráno v okruhu, kam denně jezdíme. Tedy s dětmi do škol a kroužků, do práce a běžné pojížďky po městě, málokdy přes 100 km / den. Na což nabití přes noc bohatě postačí. Pokud žena jezdí jen do práce, tak dokonce jednou za 3-4 dny. Dnes třeba ujede přes 120 km, protože jede z práce pro děti k tchánům na chalupu a zpátky si zajede k našim pro dozrávajíc ovoce (vypálené ne :nevim ). A to opět stačilo po včerejších 43 km jen dobít do plna přes noc. Čili stačí nám i dojezd.

Natankujeme všude, kde je obyčejná zásuvka. Za hodinu 30 km. Kde jsou silnější, tak rychleji. U rychlonabíječky za 20 minut z 0 na 80% baterie. Když dojde po cestě, stačí poprosit kdekoliv o zásuvku a klidně za elektřinu zaplatit, je to v řádech desetikorun, konkrétně u domácí zásuvky 230V 16A za 3,6 kWh pouhých 18,- Kč.

Po 17 měsících vlastnictví sedáme do spalováku doslova za trest. To ticho, zrychlení, plynulá jízda bez zápachu a vibrací, k nezaplacení. Aktuálně jezdí žena elektromobilem nebo na kole, já na elektrokole nebo elektromobilem. Spalovákem jsme naposledy jeli na dovolenu, a to jen tam a zpět, protože náš malý městský elektromobil 4 dospělácká kola nepobere. A to jsme mohli jet klidně o řád levněji vlakem, rychleji a pohodlněji. Páč jsme bydleli v penzionu přímo v Břeclavi a auto jsme použili jen na cestu tam a zpět. Jenže na trase Ostrava-Břeclav není žádná konkurence, takže místa pro kola ve vlaku byla vyprodaná na měsíc dopředu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkně se to čte, pokud bych chtěl používat dané vozidlo ke každodennímu ježdění do práce cca 40 km, kde není možnost dobíjet a ani u baráku není možnost dobít = pouze prodlužovací kabel z 1, patra a délce cca 40 m.

Pokud mi jde noční proud  na dvakrát a to v noci a navíc přes dobu, kdy vstávám a ve dne , kdy se spí po noční. Tak to tak výhodné není. Navíc se na noční proud i vaří, takže je tak nastaven. A přestavovat jej skrze auto? Nevím.Tak to není zrovna ideální. Na ježdění po městě a následné dobití doma dvorku, tak pouvažuji. Ale jen pořizovací cena je odrazující a bohužel dobití. Nevím, jak bych osobně reagoval, pokud by někdo v noci a nebo i ve dne po mě chtěl dobít si auto. Navíc, mít k dispozici dostatečně dlouhý el. kabel a i pojistky.

Domnívám se, že elektromobil jsou u nás a nejen u nás v plenkách a ještě dlouho budou. Je to takový boom, jako jsou elektrokola.

 Ale do budoucna to může být dobrý. Zatím hlavní nevýhodou jsou finance na pořízení vozidla a to bude hrát hlavní roli! A pak množství dobíjecích sítí! Osobně o žádné v našem okolí nevím! A ani cestou do práce žádná není! A další nevýhoda je čas dobíjení! To už je klasický motor mnohem lepší! V dnešní době jsou čas peníze a čekat, než se mi to dobije, když potřebuji například někam nečekaně jet.

Jediná výhoda je možná cena dobíjení. To je tak vše. I já mám rád ticho za jízdy, ale není nad to, když někdy slyším krásně příst motor pod kapotou.

Za humny mám JETE, ale že by se zrovna množili elektromobily, tak to ne. Mají klasické spalovací motory všechny vozidla s logem JETE.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to přesně jak píšete, tedy o chtění a možnostech. Už vím od včerejška i o borcovi, co si starší elektroauto pořídil do činžáku a prostě večer ze 4.patra hodí dolů kabel tlustý jako palec a nabíjí. To, že noční proud jde různě, nevadí. Z obyčejné zásuvky nedostanete více než 3,6 kW, takže tam můžete před prodlužovačku vrazit běžné spínací hodiny. Já to tak mám v garáži jednoduše vyřešeno (protože na rozdíl od modernějších elektormobilů, se nedá v Ionu naprogramovat čas nabíjení). Přerušení nabíjení není pro baterie elektormobilu problém, obecně se doporučuje spíše nevybíjet pod 20% a nenabíjet nad 80% a tím prodlužovat životnost baterií. Ne že by rovnou odešly, ale jejich delší vysokou kapacitu (v letech samozřejmě).

 

Budete se možná divit, ale když jedu někam kde to neznám nebo na delší cestu, beru kromě jednoduchých redukcí na čtyř nebo pětikolík zásuvky i 20 metrů prodlužovací kabel 230V 16A s ochranou proti vodě (může ležet i na dešti, jen zásuvkám nedělá dobře pobyt v kaluži). A co se nouzového nabití týče, vždy jsem se setkal jen s pozitivními reakcemi a lidí za to ani nic nechtěli. Ono když za hodinu dobijete 3,6 kWh, tak je to v max. ceně elektřiny 18,- Kč. Nad tím mávli rukou. Spíše se zajímali o auto, prolezli si ho, nechali se svézt. A pokud jsem naštěstí jen jednou musel nechat auto nouzově z takové zásuvky dobíjet do plna přes noc v Olomouci na univerzitě (80,- Kč), tak si kromě svezení i sami zařídili.

 

S tím časem máte pravdu, na to jsou odpovědí rychlonabíječky - Ion je za 20 minut nabit z 0% na 80% baterie. Za 40 minut do plna (posledních 20% jde pomalu kvůli ochraně proti přebití, přehřátí a požáru). Že jich je u nás tak málo, za to může ČEZ, EON a PRE. Výrobci a distributoři elektřiny. Vždycky je mi smutno, když vidím auto ČEZu, které za den najezdí sotva 100 km a má možnost dobíjet přes noc i přes den před domem, kde sídlí (elektrárna, teplárna, zákaznické středisko, servis, transformátorovna atp.), a je to spalovák. U JETE dokonce není ani žádná nabíječka, alespoň ne veřejná. U Dukovan ano, neveřejná je třeba i u Teplárny ČEZ Vítkovice, kde dokonce 1 servisního Iona mají. Teď ČEZ spustil program osazení nabíječek u svých objektů, tak uvidíme.

 

Ticho léčí a ticho uzdravuje. Na to si rychle zvyknete a pak už každé předení motoru bude pro Vás jen zbytečný kravál. Uvnitř i vně vozu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznám se, že na to abych studoval relevantnost zde uvedených čísel nemám chuť. Věřím tomu že oddie to prostudoval  pečlivě. Ale jen když vezmu to že ano jezdím skoro dvoutunovým autem a 95% kilometrů v něm jezdím sám. A spotřebu mám někde lehce + 7L/100km. Tak bych asi i možná dost ušetřil pokud bych se vozil takovouhle "hračkou" (nemyslím to zle). Ale s ohledem na to že ano do práce a z práce bych asi s dojezdem vystačil cca 25km tam + 25km domu čímž by dobíjení v práci nebylo nutné. Ale s ohledem na to že svým autem zajišťuji ještě kamarádově firmě servisní výjezdy tak už v tomhle bych měl problém protože několikrát do měsíce nemám schéma jízdy  doma-práce-doma cca 50km ale doma-práce -servis- kamarádova firma- servis-doma a pak je to třeba i 250- 300 km a nezřídka se zapřahá i přívěs a z 95% jsou to neplánované akce takže by to nešlo jezdit  "elektrikou" a když vím tak "spalovákem" protože to jet ráno "elektrikou" a vracet se po práci domů pro "spalovák" je časová ztráta řekněme 50-75 min. za které může být servisní zásah hotov. Takže za mě má tento provoz strašně moc ALE. I jen v běžném provozu bez toho že bych přemýšlel o tom že pořizovací cena takového auta je někde jinde a to tak že takové peníze nejsem ochoten vydat za nové konvenční auto natož za auto u kterého bych musel své návyky měnit abych ho mohl 100% využívat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně jsem rád za naftu a věřím, že ještě dalších cca 40 let, kde vidím max. zenit mého pobytu na tomto světě, jí bude aspoň relativní dostatek. Mám rád velká auta s kupou úložného prostoru a velkým dojezdem (proto současnou 306ku chápu jako "nouzové řešení") a to se jaksi s Ionem ani většinou elektromobilů neslučuje. O elektroprdítku bych přemýšlel jedině na dojíždění do hodně blízké práce - to by ale muselo stát ojeté max. do 50 000,- Kč.

 

Jediné "palivo budoucnosti" na které bych slyšel je něco, co bude výrobně levnější (palivo i pohonná jednotka) než současná nafta nebo benzín a bude stejné nebo vyšší užitné hodnoty. Když jsem viděl někde na výstavě Teslu s cenovkou vyšší než milion Kč (nevím přesně, ale mám pocit že cca 3 mega), měl jsem pocit, že mně šálí zrak,

Upraveno uživatelem Medvěd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

když jedeš mlýnek nahoru, veme si to hodně? a jakou rychlostí to jde vůbec vyletět? sem mrknul kde to máš a zavzpomínal jsem na dětství a výlety na bmx , sem tu ulici 26.dubna nesnášel :D

 

Když jedu od Mlýnku nahoru, tak okolo povolené 5O km / hod je to pohoda, spotřeba se pohybuje u horní hranice EKO módu. Ale stačí to chtít vyletět, což pro elektromotor není žádný problém, stovečka je tam hned, a jsem natotata ručičkou na módu POWER a to určitě nemám nejnižších 10,5 kWh / 100 km, ale 15.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznám se, že na ...

 

Číslům můžete věřit, ale ve Vašem režimu často 200-300 km a ještě s přívěsem není elektromobil, který bych Vám nabídnul. Protože netuším, zda Tesla Model s, která zvládne i 500 km lehkou nohou, vůbec může tahat přívěsy, tedy dá se na ni namontovat tažné. Přeci jen je to luxusní limuzína. U té pořizovací ceny to je jasné, buď musí člověk dostat velkou slevu nebo jít do ojetiny. Na provozních nákladech se to vrací velmi rychle.

Upraveno uživatelem minimaxa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...