Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

změna majitele auta od 1.1.2015


Laďa

Recommended Posts

Mě by zajímala jedna věc, která zatím nikde nezazněla "na plnou hubu":

 

Znamená to, že už se nemění registrační značky při převodu auta do jiného kraje? Tzn. u auta z venkova budu mít v Praze venkovskou značku, a opačně budu mít na venkově pražskou? Doteď se totiž pokaždé RZ měnily... až na jedno krátké období před asi 20 lety, kdy se také nechávaly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle bude platit normálně od 1.1.2015. Původní RZ, tedy SPZ vozidlu zůstává. Jak říkám, to je odpověď přímo z MDCR:

Vážený žadateli,

obrátil jste se na nás s žádostí o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „InfZ“). V této žádosti jste požádal o informace o převodu registračních značek.

„Bude v rámci novely zákona č. 56/2001, která vstoupí v platnost k 1. 1. 2015 (případně části novely, která vstoupí v platnost až od 1.1.2016) možné, aby si při převodu vlastnictví ojetého vozidla nový provozovatel ponechal původní registrační značky, které jsou již vozidlu přiděleny, respektive aby zabránil jejich odebrání a přidělení nových registračních značek ? A to v případech:
a) A) kdy dochází k převodu vozidla do obvodu registračního místa, pro něž je určen jiný kód kraje a na vozidle jsou ještě tabulky státní poznávací značky „okresního formátu“.
b) B) kdy dochází převodu vozidla do obvodu registračního místa, pro než je určen stejný kód kraje, ale na vozidle jsou ještě tabulky státní poznávací značky „okresního formátu“, tedy v případech kdy dochází k převodu v rámci jednoho kraje, ale v rámci dvou „okresů“.
Je případně na tuto možnost software registru vozidel připraven?“

Ministerstvo dopravy ČR přezkoumalo Vaši žádost převzatou podatelnou Ministerstva dopravy ČR dne 24. listopadu 2014, zaevidovanou pod č. p. 56728/2014-MD-CKDP a připravilo Vám odpověď na základě podkladů odboru provozu silničních vozidel.



Tabulky s registrační značkou v případě, že nejsou poškozeny, zničeny, odcizeny nebo ztraceny zůstávají na vozidle po celou dobu jeho životnosti a od 1. ledna 2015 není povinnost je podle platné právní úpravy měnit v případě změny registračního místa.



S pozdravem

 

Mgr. Tomáš Neřold, M. A.

samostatné oddělení tiskové

pověřený řízením

 

 

 

 

 

 

ZDROJ:

 

http://skoda-virt.cz/cz/forum/legislativa/132927-prepis-vozu-a-ne-vymena-spz/?gotopost=3485567#p3485567

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zde to je přímo uvedené. Při změně vlastníka se registrační značka nebude měnit.

 

ZMĚNY V REGISTRU VOZIDEL OD 1.1.2015

 

Upozorňujeme na změny zákona č. 56/2001 Sb., které podstatně mění způsob vedení registru vozidel a dotknou se většiny majitelů vozidel. Dne 1.1.2015 totiž nabývá účinnosti zákon č. 239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb. a další související zákony.

 

            Některé důležité změny zákona č. 56/2001 Sb.:

 

  • místní příslušnost úřadu bude určena podle místa bydliště původního provozovatele nebo sídla firmy, tzn. že i „kompletní“ převod vozidla na nového provozovatele proběhne na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má sídlo nebo bydliště původní provozovatel;
  • místní příslušnost úřadu bude určena podle místa bydliště původního provozovatele nebo sídla firmy i v těch případech, kdy dojde k přechodu vlastnických práv (to znamená v případech, kde nejde o vůli dvou stran, např. dědictví, dražba exekutora, apod.); žádost o změnu vlastníka a provozovatele bude tedy podána u úřadu obce s rozšířenou působností v místě bydliště či sídla posledního v registru zapsaného provozovatele vozidla (např. u dědictví tedy dle místa posledního bydliště zemřelého)
  • při změně vlastníka se registrační značka nebude měnit, změna registrační značky bude provedena pouze za značku, která byla ztracena, odcizena, poškozena či zničena;
  • registrační značky na přání a třetí tabulka na nosič kol se budou vydávat až od 1.1.2016;
  • při zápisu nového vlastníka nebo provozovatele vozidla bude nutná v případě nepřítomnosti některého z účastníků této změny plná moc podepsaná úředně ověřeným podpisem;
  • tzv. „polopřevody“ vozidel (odhlášky) již nebudou prováděny, zápis nového vlastníka bude probíhat v jednom řízení do 10 pracovních dnů od převodu nebo přechodu vlastnického práva (např. zakoupení vozidla), přitom musí být mimo jiné vždy přiložen protokol o evidenční kontrole, který ke dni podání žádosti nebude starší než 14 dnů;
  • protokol o evidenční kontrole ne starší než 14 dnů bude nutné nově předkládat při každé změně jak vlastníka, tak provozovatele vozidla (dosud jen při změně provozovatele), tedy například i při ukončení leasingu;
  • 1. zápis vozidla do registru a každá změna jak vlastníka, tak provozovatele vozidla budou zpoplatněny správním poplatkem ve výši 800,- Kč (je-li vlastník současně i provozovatelem, poplatky se nesčítají, hradí se pouze 800,- Kč);
  • změní se terminologie, dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel (tzv. depozit) bude nově označen jako vyřazení vozidla z provozu, trvalé vyřazení z registru silničních vozidel pak bude zánikem vozidla;
  • u vozidel, která budou k 31.12.2014 v tzv. „polopřevodu“ na nového vlastníka, bude povinnost „doregistrovat“ vozidlo nejpozději do 30.6.2015, v případě nesplnění této povinnosti bude vozidlo považováno za zaniklé, ztratí technickou způsobilost a nebude možné jej již nikdy provozovat; 
  • bude-li trvat vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích měsíců (dosavadní tzv. „depozit“), bude vlastník vozidla povinen bez zbytečného odkladu oznámit, kde je vozidlo umístěno a účel jeho využití, bude se to týkat i vlastníků vozidel vyřazených z provozu k 1.1.2015 dobu kratší, než 18 měsíců (od 1.7.2013 do 31.12.2014), u kterých lhůta, po které budou povinni podat oznámení o místě a účelu využití vozidla, uplyne dne 1.1.2016; 
  • u majitelů vozidel dočasně vyřazených z registru k 1.1.2015 více jak 18 měsíců (tzn. před 1.7.2013) bude povinnost podat oznámení o místě a účelu využití do konce roku 2015, při nesplnění této povinnosti se bude vozidlo k 1.1. 2016 považovat za zaniklé, ztratí technickou způsobilost a nebude možné jej již nikdy provozovat;
  • zákon výrazně rozšiřuje počet přestupků a správních deliktů za nesplnění povinností uvedených v zákoně č. 56/2001 Sb.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A celé je to k čemu? :myslim Někde jsem před časem četl názor, že by registrační značky měly být v budoucnu majetkem majitele vozidla a při změně vozidla by byly přenositelné. Tak jak tomu je např. V Belgii. Celé to mělo zlevnit vydávání a výrobu značek s přesunem finanční zátěže na občany. :bojim

Jak je napsáno výše, tohle už tady bylo, kdy se neměnily při registraci značky. Takže, kdo bude chtít nové, oznámí po registraci, že jednu ztratil a za 800,- je mít bude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zlevnit? :D V to snad nikdo nedoufá ne? Jinak pamatuji si že dřív to taky tak bylo, SPZ zůstala a já měl Vsetínské značky a to jsem ve Vsetíně nikdy nebyl:D

A chybí ti to. Nebo je to to jediné co ti chybí ke štěstí? Myslím si,že jsi o nic nepřišel :D  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No bude v tom pěknej hokej, podle mě stejně za čas ouřadové přijdou s tím že je třeba RZ vyměňovat. A udělají kvůli tomu zase spoustu vyhlášek a zákonů. Ale přijde to až v době kdy si bude výrobu RZ platit občan sám. Tohle bude jen přechodné období. RZ se neměnily v době kdy se připravoval přechod z okresních RZ na krajské. Tehdy  jsem měl mladoboleslavské čísla ač jsem měl mít prahu východ.

Upraveno uživatelem Vena garážmistr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Motomoto - možná jsem divnej, ale mně se třeba fakt líbil ještě starej systém okresních SPZ, kdy jsi věděl, že když potkáš v Mělníce (ME) auto s berounskou SPZ (BE), tak že je dobré zvýšit ostražitost a předpokládat, že to řidič v místě zřejmě nezná a může udělat "botu" - dnes má půl republiky Ačka (pražáci + firemní auta), další spousta aut má Sko (50 km kolo kolem Prahy čítající všemožné satelity apod.) a tak se na kdysi dobré pravidlo nedá spolehnout. Dobu, kdy se RZky měnit nemusely si taky dobře pamatuju a celkem mi i vyhovovala - měl jsem auto TUA XX-XX a v Praze mě všichni pouštěli (křupan odněkud zase bloudí) a mimo Prahu se chovali úplně jinak, než když jsem po ztrátě přední tabulky dostal 3A7 XXXX (hlavně v Brně byl rozdíl v chování sakra znát).

 

Abych nebyl špatně pochopen - je jasný, že při řízení máš být ve střehu vždy a všude a tak nějaká výmluva na RZku nemůže uspět, ale ta výstraha související s autem z jinýho okresu prostě fakt celkem fungovala.

Upraveno uživatelem Medvěd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medvěde, já Tě chápu, vím, že máš i jistý vztah k číslům a názvům a podobně, co kdy byly. :D  Ale já už těch značek měl tolik, že si stejně svoje nepamatuji. Když uvidíš v Mělníce značku ME tedy když byly tak to stejně nic nevypovídá, protože v tom autě může sedět někdo kdo z toho okrasu vůbec není, kdo má auto půjčené. Podle mě je to jen značka nic víc. Jak sám píšeš spousty aut je firemních a mají značku podle sídla firmy a jezdí úplně někde jinde. Za pár let to nikdo nebude sledovat. Němci to mají takto už léta. Navíc to bylo neustálé přehlašování, když se člověk jenom přestěhoval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jako,když si koupim auto dejme tomu v Hradci Královym a pujdu to přehlásit na sebe,tak už jim rovnou řeknu,že chci vyměnit značky,tak ti je vyměněji,samozřejmě,že si je připlatíš,za dvě stovky to bylo do ted,a když budou mít dobrou náladu,daji ti ještě vybrat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...