Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

motor 1.6 vti ,spotreba oleja


andrej77

Recommended Posts

Tak v servisu se tím naprosto nenechají rozhodit. Prý je to normální, hodně ventilů, skladba jízdy, moc řídký olej - aby bylo co nejmenší tření a snížila se nepatrně spotřeba i emise (těžko posoudit, jestli ta spotřeba oleje nezatěžuje prostředí víc). Každopádně údajně v Holandsku něco zkouší a čeká se, jak se to osvědčí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bol som registrovaný aj nejako inak predtým, už neviem ako. Po preinštalácii PC som si nemohol vymemorovať heslo. Ale to je jedno, možno som to spomínal na Citroen fóre, už naozaj neviem. Toho picassa som sa zbavil dávnejšie, bol to ku koncu údesný zážitok s ním. Predal som ho v 8/2013. Brrr.

Vcelku pravidelne si prechádzam toto fórum a sledujem diskusie a nejak neviem čo si mám o PSA momentálne myslieť. Mám taký pocit že sa vrhli na dízle a benziňáky začali trochu zanedbávať. Osobne to v kontexte dnešnej doby nepovažujem za správny krok, ale to je na inú debatu. Každopádne moje predchádzajúce skúsenosti s HDi ma presvedčili že PSA dízel nikdy viac. Vypozoroval som ale už vtedy keď som plánoval zameniť picasso sa nejaký iný voz, rozhodne benzínový, že PSA má problém aj s nimi - VTi, aj THP, že tadiaľ cesta nevedie. Pritom 2008 aj 301 ma inak celkom lákali, zaujímavé počiny. Ale tie motory a prevodovky, tak tie ma nepresvedčili.

Štvrtý rok azdím japonské benzínové atmosféry a cajk. Sem tam písknu brzdy, občas sa vypne automatický parkovací systém, ináč ok. Žiadna mláka oleja pod autom, zadrbané sanie sajrajtom, autá nedymia jak šamanské konkláve apačov, nelúpe sa volant, alternátor aj štartér držia, nemám vstreky zaliate olejom, veko kufru zavriem aj otvorím kedy chcem, kvaltpáka má presné dráhy bez viklania.

Upraveno uživatelem marcel.tokar1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako zas ale necháp ma zle, nechcem vyrývať či trollovať, len proste krútim hlavou akým smerom sa hýbe motorárčina európskych automobiliek, zrejme silne tlačená EU nezmyselnou legislatívou a jej presom na znižovanie spotreby.  A automobilky v boji o prestíž na trhu dávajú do predaja autá s neoverenými technológiami, rozumej testujúcimi ich samotnými zákazníkmi. Japonci niečo vyvinú a potom to testujú a testujú a testujú - vyklopia to na trh kde to je potom 10 rokov. Počas ktorých pomaličky vyvíjajú niečo nové a testujú a testujú. Potom pôsobia akoby boli zúfalo poslední. Ale oni sú len dôslední, na rozdiel od tunajších automobiliek.

To v benzínoch a hybridoch, dízle sú iná káva, na ich vývoj v podstate kašlú, tie si proste kúpia. Im doma ich netreba. Tak načo to riešiť.

Upraveno uživatelem marcel.tokar1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Unavenej těžko soudit (to video jsem viděl), šlo o únik kolem něj, prej ho dotáhli o 90°, motor umyli, budu to sledovat. Na nějakém zahraničním fóru jsem se včera dočetl, že se občas povoluje, možná by to chtělo větší předpětí spoje.

Marcel: S těma Japoncema máš dost zkreslený pohled, viz problémy toyoty s naftami i benzíny pár let zpět. Nebo kolega měl s 4 roky starou Mazdou podobné problémy jako ty naznačuješ ohledně HDI. Prolínající nafta přes netěsné vstřikovače, ředění oleje naftou, neustálá regenerace DPF... Zahučel do toho asi za 40 tisíc... Naštěstí našel fachmana, který mu to dal do kupy, dokonce utěsnil vstřikovače podložkami vlastní výroby (a tím vyřešil konstrukční problém inženýrů Mazdy). Je to nějaký machr někde od Znojma, jezdí k němu prej lidi klidně z druhého konce republiky nebo ze Slovenska, takový Mazdařský Straki:-)

Tím nebagatelizuju tvůj problém, ale ty najdeš u každé automobilky. Auta jsou dneska převážně skládačkou různých komponent různých výrobců a natolik složité, že nemáš šanci nasimulovat ani otestovat všechno ve všech režimech. Nakonec je to o řádné dávce štěstí, jako asi ve všem.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako vravím, dízle kupujú zvonku, moc sa ich vývojom nezaoberajú, keďže sa predávajú v podstate len v Európe.

Skúste pozrieť aké problémy majú benzínové motory od Toyoty, Mazdy či Suzuki čo boli hodené na trh za posledných 8 rokov. A porovnať to s problémami s benzínovými motormi uvedenými na trh európskymi výrobcami automobilov. Tie sú na tom trochu horšie, nie? Áno, povedzme s 1.6 sa PSA snažilo vrátiť sa späť k pôvodným motorom z možno 90tych rokov. Ale kdesi je chyba, keď z nich tečie olej - nepresné súčiastky?, slabý materiál?... ja neviem. Ak je to len v mizernom tesnení a stačí ho vymeniť tak super ale viem ja? Asi niesu celkom také isté ako boli. Osobne ma iritovala na 301 aj 2008 čo som kedysi skúšal aj kulisa radiacej páky, to mi príde také miešanie gulášu nad ohníkom. No asi som to prehnal s výrazom, je to predsa len doba čo som mal predvádzacie jazdy. Každopádne som mal problém zaradiť jednotku, na to si vyslovene dobre pamätám - možno furt na tretí krát.

Prečo viac energie vkladá PSA do vývoja dízlov, a to aj malých áut? Hádam už všetci vedia, že dízle vyslovene niesu vhodné na prevádzku do mesta, na 10km cestu do práce a 10km cestu z práce. Ak sa nevenujú vývoju benzíňákov  to znamená, že autá na prevádzku v meste ľuďom netreba? Či drvivú väčšinu ľudí jednoducho donútia kúpiť si do mesta dízla s potenciálnou (aj reálnou) hrozbou častého a nákladného servisovania?

Otec má ešte staré benzínové 10ročné 1,6 8 ventilové picasso - to ide v pohode 175000km. To áno. Ale to je ešte fakt auto starých čias robené na výdrž, kde bolo asi všetko predimenzované. Teraz sa to robí tak akurát, plus viac elektroniky, chceme nižšiu spotrebu, odľahčujeme.

A VVTi? Kolega má 1,8 z 2004, aktuálne 360000km. Vrámci záruky vymenený poloblok (alebo zvolávačka? to je jedno platila to toyota) motora lebo nedržal tlaky (áno, aj výrobcom priznaný konštrukčný problém). To bolo tak na 100000km. Odvtedy šlape. Dokonca v apríli kúpil 2,0TFSi Q5 a toyotou jazdí ďalej na zakázky do blbého terénu.

Chlapi, viem že to nič nerieši, každopádne vám všetkým držím palce, aby sa k problémom s tečením oleja PSA chlapsky postavila a vrámci záruky riešila, priznala chybu a zjednala nápravu. Veď nieje až taký problém zistiť kade olej vyteká, či? Nemôže to byť až tak strašne ťažké, možno to je len problém šlendriánskej montáže. Ale nie zatĺkať a tvrdiť, že liter na 2000km je v norme podľa návodu.

Moje skúsenosti s toyota servisom sú len pozitívne. Riešia veci, bez rečí. Pískajú brzdy? Príďte o týždeň v utorok, vymeníme dostičky aj kotúče vpredu, ak chcete vymeníme aj vzadu, preventívne, v záruke. Odral som bok auta. 9 mesiacov po oprave som si na mieste oderku našiel malú hrdzavú škvrnu presvitajúcu cez lak. Prestriekali to bez rečí a bez platenia znovu napriek tomu, že na servisné práce je záruka 6 mesiacov. Nevykrúcajú sa ako to robili v Citroen servise.

Turbobenzíny s priamym vstrekovaním sa javia ako nie celkom správnym riešením, jednak karbonovaním, druhak ich reálne emisie sú podstatne horšie ako sú merané teraz platnou metodikou merania. A tá sa bude meniť.

V podstate toto fórum taknejak monitorujem a stále si vravím, že prechodom k japoncovi som urobil dobre. Čo bude o pár rokov, keď budem meniť auto, netuším. Ak ma PSA presvedčí, že je konečne správnou voľbou, budem len rád. Radšej dám zarobiť európanom ako smradom šikmookým, bol som v ďalekej ázii a ich pretvárku nemám rád.

Je ale zatial fakt (ak neberiem do úvahy dízlové agregáty), že na fórach o japonských autách riešia chlapci akosi menej závažné problémy. Ani si nespomeniem na nič iné ako povedzme zle odtlmené podbehy- rachtajú kamienky, pískajúce brzdy, šumiace rádio, vŕzgajúca sedačka vodiča...

Upraveno uživatelem marcel.tokar1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar pánové, jakou myslíte teoreticky životnost - kilometrový nájezd motoru 1,6 VTI. Mám 308 1,6 VTI, koupeno nové jaro/2013, teď tam mám najeto nějakých 45 ooo, zatím bez potíží, pouze v rámci záruky výměna čidla teploty motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teoreticky životnost... Dřív jsem pracoval ve vývoji motorových komponent, takže něco málo (ale jen málo:-)) o tom vím - osobní auta většiny výrobců včetně PSA jsou dimenzované na MINIMÁLNÍ nájezd 250 000km po dobu 7 let. Do té doby by měla jezdit bez vážné poruchy. Nicméně každé auto bez výjimky má konstrukční vady či slabiny ať už "vlastních" nebo nakupovaných dílů.

Např. "pověstné" 1,6 THP, které je podle počtu poruch ve zdejším fóru a podle recenzí v motoristických časopisech asi porouchaný ještě dřív, než ho vyrobili, platil u nás ve zkušebnách za robustní a odolný motor, který toho vydržel opravdu hodně. Tím nechci bagatelizovat vady, ať již kusové/výrobní, nebo konstrukční, které ten motor objektivně má. Nicméně v době internetu stačí pár lidí, co má s něčím problém a pověst jde do kytek... Kdo nemá problém nemá potřebu sdílet s ostatními "mám auto, které je bez poruchy!":) Ve výsledku to budou u nejporuchovějších součástek/aut/motorů jednotky procent špatných. Samozřejmě, pokud člověk chytně ten špatný kus, tak mu nepomůže, že má relativně ojedinělou smůlu.:)

Kamarád mechanik má Octávku 2,0 TDI z nejhorší možné série, která opět dle recenzí a názorů prakticky nemůže fungovat spolehlivě. Má najeto někde k 300 000km, dle vlastních slov bere nejlevnější naftu a k autu se chová jak čuně jak jízdou, tak údržbou, protože furt opravuje cizí auta a na svoje nemá čas. Auto šlape bez poruchy...

Subjektivně teď mám tendenci neustále kontrolovat hladinu oleje a koukat kolem motoru, jestli zase někde něco neteče, nicméně objektivně je třeba říct, že mně jednou tekl olej kolem o-kroužku, pod kterým byl bordel a ve druhém případě šlo o povolený "šroub" - napínák. Takže objektivně se skoro ani nedá mluvit o závadě... Když si vzpomenu, jak mně z feldy chcal olej ze všech možných míst a považovalo se to za normální stav...

To auto/motor musí něco vydržet. Z mé strany jsem se akorát vykašlal na výměnu oleje až po 30tkm, měním po 15 a i po těch už je olej dle analýzy, co jsem si nechal kdysi udělat, "zralej". Ne svými vlastnostmi, obsahem aditiv a viskozotou je jako nový, ale množstvím karbonu. Prostě je špinavej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 měsíce později...

Ja menim olej tak zhruba po 12 000 km, na 30 000 neverim. Myslim, ze by auto znieslo aj 50000, ale zivotnost motora by sa rapidne znizila. Aj v predchadzajucom aute som menil casto a motor bol pri predaji uz neviem okolo 240 000 ako novy. Som dnes spravil odlucovac na olej zo dna vane, funguje perfektne. Jeden srob som prevrtal, druha strana ventil z duse komresor z chladnicky, pohar  a za chvilku je olej vonku.

20170202_131634.jpg20170202_131652.jpg20170202_131728.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trubka z komresora, vonok 5mm, skusal som vodu, tych sest deci naplnilo za par sekund, pekny silny prud, olej je hustejsi, este som pod autom nebol, nemozem najst kvetinac. Ak nevojde na 1x tak na druhy po mensom ohnuti. Kompresor je citelne silnejsi od ostatnych co mam, aj koleso na aute nafuka skor.

Upraveno uživatelem donrom
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
  • O 3 měsíce později...

Ahojte. Trošku oživím tuto tému. Mam najazdené 75000km. Išiel som dlhšiu trasu cca 300km. Pred jazdou som dolial olej po vrchnú rysku. Po cca 100km jazdy som si všimol, že keď stojím na križovatke trošku dlhšie a potom pridám plyn, z výfuku mi výjde kudol dymu. Počas jazdy som to nespozoroval. Auto ťahá dobre. Aj keď počas jazdy poriadne "stupím na krk" nevidím žiaden dym. Po príchode domov som pozrel mierku oleja a bola na polovici. Asi pred mesiacom som menil olej. Namiesto 5W30 som dal 5W40 kvôli nižšej spotrebe oleja, lebo pri 5W30 mi to žralo tak 1l na 3000km. Môže to byť spôsobené týmto olejom? Mal by som ísť na zmeranie tlakov vo válcoch? Ešte som sa dočítal, že by to mohli byť semeringy na ventiloch. Čo myslíte? Máte nejakú skúsenosť? Ďakujem za každú radu!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také jsem přešel z 5W30 na 5W40, stále Total, ale nemám pocit, že se to zlepšilo... spotřeba litr na zhruba 4,5 - 5k Mám najeto 103k km a poslední 2 roky jezdím tak 50 / 50 dálnice, mšsto a okresky. Čekají mě tedy brzo rozvody, plánuji, že počkám, až se vymění těsnění a rozvody, jestli se to nezlepší, pak kdo ví :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně říkal servisní technik, že obvykle je spotřeba kolem litru na +/- 5000km, kde by se měla ustálit a už nezhoršovat. Případné řešení "na jistotu" je drahé, mění se snad celý vršek motoru, ale už nevím, mluvil jsem s ním o tom někdy loni nebo snad předloni.

Ohledně viskozity XW40 a podobně, tak tu mně (jiný) mechanik z autorizáku důrazně nedoporučil s tím, že mazací kanálky jsou dimenzovány na řidší olej a nemuselo by to dobře mazat.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ešte som si všimol, že vrchnák na hrdle kde sa leje olej mi dosť "pricucáva" akoby bol dosť veľký podtlak v skrini motora a tým by ťahal olej okolo ventilov. Teda keď otvorím vrchnák pri zapnutom motore a pomali ho prikladám naspäť, tak mi ho pricucne. Nemohli by ste sa niekto pozrieť u svojho auta, či to máte tiež tak? Díky!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...