Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Praktické zkušenosti z 3 měsíčního provozu


Radovanek

Recommended Posts

Souhlas. Po městě dopravně do pár km ideální. Pak elektrokolo. Pak elektromobil. To je naše rodinné pořadí. Pokud je nabídka MHD slušná (tj. nenutí moje děti obětovat ráno na pouhých 11 km do školy 62 minut času s 2 přestupy, když na elektrokole to mám za 30 minut a elektroautem za +-18) pak mezi pěšky a elektrokolo dáváme MHD. V době jízdních řádů a vyhledávání spojení v mobilu on line je to rychlé a krátké rozhodování, čím jet do cíle a zpět. Občas je to i legrace, když pro cestu směr jih jedeme pár km nelogicky opačně na sever busem, pak frčíme přes město příměstským vlakem na stejnou jízdenku, a následně před nádražím dorazíme poslední kilometr či dva navazující tramvají či trolejbusem. Ovšem je třeba si vždy zjistit cestu zpět, protože to může být i v některých silných časech (pracovní den okolo 19 hodiny či víkend dopoledne kolem 9) problém, když na posledních 2 kilometrech hodinu a půl nejede ze 3 linek žádná. Dá se to dojít i pěšky, ovšem záleží na terénu, účelu cesty a počasí. Třeba při návratu z divadla není v daném oblečení a obutí při dešti či břečce 80 metrů převýšení do kopce 2 km příliš příjemná procházka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skládačku mám taky, akorát ne zas tak úplně skladnou a bez elektriky :)

http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-14059.html

Trochu koketuji s myšlenkou, že si pro ni časem vypletu alternativní zadní kolo s el.motorem, ale zatím to nějak není potřeba. Pokud bych měl dojíždět třeba 30km zpoza Prahy a dala by se pro to najít rozumná cesta, asi bych to udělal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radovanek: fandím ti a jako druhé auto do města si to dovedu představit. Jestli můžeš napsat, co budeš dělat s autem po ukončení životnosti baterrí. Jaký nájezd km přepokládáš ,že baterie vydrží. A pak, jaká by byla výsledná cena za km , pokud by si měnil baterie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skládačku mám taky, akorát ne zas tak úplně skladnou a bez elektriky :)

http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-14059.html

Trochu koketuji s myšlenkou, že si pro ni časem vypletu alternativní zadní kolo s el.motorem, ale zatím to nějak není potřeba. Pokud bych měl dojíždět třeba 30km zpoza Prahy a dala by se pro to najít rozumná cesta, asi bych to udělal.

 

Ani jsem netušil, že taková velká skládačka existuje. Zajímavé. Já mám skládačku tuto http://ekolo.cz/elektrokolo-agogs-silver-go ve verzi 2013 , což taky není zrovna drobeček a díky elektru je i řádně těžký. Ovšem používám ji skoro denně k dojíždění do práce (necelých 5 km jedním směrem, ale s řádným převýšením) a po blízkém okolí, tak do +-15 km jedním směrem. Občas výjimečně 20. Díky elektromotoru jsem docela rychlý (tedy oproti časům udávaným pro jízdu na kole na různých serverech typu mapy.cz či google maps) a nezpotím se. Což je při mém ježdění v obleku či jeho odlehčené variantě košile kravata svetr dost důležité. Po roce ježdění (díky mírné zimě v kuse od listopadu 2013) mohu jen doporučit.

 

Ten výplet zadního kola je dobrá možnost, ale cenově nic moc. Kvalitní sestavy oscilují kolem 15 litrů a já dal za celou skládačku komplet 17. Ovšem taky jsem kdysi uvažoval, že tím osadím svůj trekking. Teď používám elektro skládačku jako dopravní prostředek místo auta a svůj trekking na sportovní jízdy a víkendové vyjížďky s rodinou.

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radovanek: fandím ti a jako druhé auto do města si to dovedu představit. Jestli můžeš napsat, co budeš dělat s autem po ukončení životnosti baterrí. Jaký nájezd km přepokládáš ,že baterie vydrží. A pak, jaká by byla výsledná cena za km , pokud by si měnil baterie.

 

Děkuji, elektroauto se stalo se naším prvním autem a spalováky používáme jen občas mimo město, když tam nedojedeme elektrikou. Přesně tak, jak mi to letití majitelé elektromobilů říkali a jak jsem jim já nevěřil. Teď už jim věřím. Není nad praktickou zkušenost. Elektromobil se musí zažít.

 

Jinak Vás musím Vás vyvést z těžkého omylu, že baterie se mění každou chvíli, který se jako klišé často opakuje. Použiju k tomu část diskuse na serveru Hybrid.cz ohledně výzkumu nových složení akumulátorů elektromobilů:

 
Vložil/a Anonym (bez ověření), Čt, 2015-01-01 09:15 - Nějak stále zapomínáte (asi záměrně) na cenu baterie EV, kterou budete muset po 3-5 letech měnit, protože jinak elektrovozidlo se starou opotřebovanou baterií nikam nedojede.
 
Vložil/a ctirad, Čt, 2015-01-01 11:05 - Probůh, máme rok 2015 a anonymové stále melou svojí mimomísní mantru o bateriích, které se budou muset měnit každých 3-5let.
 
Vložil/a Markoman (bez ověření), Pá, 2015-01-02 01:10 - v elektrovozidlách negramotnych ludi je velmi vela, lebo nenavstevuju taketo stranky a inde sa to nedozvedia, stale maju svoje povodne stereotypy, naviac EV s novymi Li clankami je malo a kratko aby sme / ste mohli prehlasit ze sa jednoznacne mylia. skor je potrebne zdoraznit ze su v cca 5-8 rocnej zaruke, a bezplatne ich vymenia. V jednom sa ale mylit nemozu, stary prius 2006 ma baterie davno mrtve, kym ine nehybridne auta z 2006 su stale v plnej sile. iste je to ina technologia baterii, ale i v tomto pripade, ukaze to az cas.. Skusme napr. preskumat ci je stary Tesla Roadster so starymi Li bateriami ok ak sa to da najst. (myslim ze zatial su tie obavy na mieste, nuti to vyrobu zlepsovat sa a davat dlhe záruky)
 
Vložil/a ctirad, Pá, 2015-01-02 19:37 - Kde jste vzal ten nesmysl, že Priusy z roku 2006 mají mrtvé baterie? Priusy jsou jedny z nejspolehlivějších aut vůbec a ty staré do deseti let s nájezdem kolem 200tkm se berou spíš jako dobře zajeté než ojeté. I ty nejstarší modely vyrobené ještě v minulém století pořád z podstatné části jezdí zcela bez problémů s původní baterií. Co se týče Roadsteru, informace o stárnutí jejich baterií jsou publikované na mnoha místech a jsou překvapivě dobré. Zvlášť pokud vezmeme v potaz fakt že použité "notebookové" LiCo články mají katastrofální kalendářní životnost.
 
Vložil/a František Kubiš ml., Pá, 2015-01-02 23:33 - Dobrý den, osobně jezdím pravidelně Nissanem Leaf (1. generace), který vlastní můj otec, (viz jeho web). Po 3 a čtvrt letech a vice než 40.000 km má baterie stále plný počet dílků zdraví (12/12). Přeji hezký nový rok a mnoho elektrických kilometrů.
 
Vložil/a Zbyněk, Pá, 2015-01-02 20:06 -  odpověď najdete u mne na www.qauto.cz

 

Já předpokládám, že auto budu mít 10 let. Záruku mám od výrobce, že po 5 letech neklesne kapacita baterie pod 80%, jinak ji vymění za novou. I s případnými 80% dojezdu po 5 a více letech z dnešních 80-136 km dle podmínek je to pořád pro město slušné a dostačující. A ceny baterek padají, takže dnešních (dle Nissanu Leaf) +-130 tisíc kč bylo ještě před nedávnem půl milionu. Ostatně znám to z cen fotovoltaických panelů. Já mám na domku elektrárnu s 15 panely z roku 2009 s výkonem 3.6 kW, kolega z loňska taktéž 15 panelů, ale 9 kW a to vše za poloviční pořizovací cenu než já.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Životnost jsem předpokládal 10let, aniž bych se o to zajímal. Myslím to spíše tak, že elektromobil je mechanicky jednodušší a méně níročný na údržbu a v mém případě bych neviděl problém ho mít klidně déle. Otázka, jestli se ta výměna po letech vyplatí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To netuším, to bych věštil z koule. Je tu ovšem hodně nadšenců, kteří si vozí staré elektromobily z EU z 90-tých let a strkají do nich nové baterky, viz www.qauto.cz. Ostatně náš náčelník pan Vegr ze sdružení Elektormobily má sice starého Peugeota, ale s dojezdem přes 500 km. Osobně jsem spíše názoru, že pokud zlevní stávající elektromobily, pak bude lepší koupit si rovnou je. Budou mít totiž novější technologie a komfort. Třeba to, co já ještě v Ionu nemám, ale dnes je běžné, tedy ovládání elektrovozu z chytrého telefonu - nabíjení start, stop, stav dobití, dálkové zapnutí klimatizace / topení, informace o vozidle atd. atd.. Extrém je v tomhle třeba Tesla Model S.

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

Zase trošku novinek z našeho praktického zimního ježdění v 10.měsíci od koupě auta: Jezdíme v zimě s topením naplno reálně na Ostravsku 80-100 km dojezd. Po čtyřproudovkách s omezením 80 a 90 km / hod. (Mariánskohorská, Rudná, Místecká neplacený úsek, D1 neplacený úsek, bohužel s omezením kvůli hrbům) jezdíme dle tachometru 90-100 km / hod. Např. v pátek ujeto po Ostravě, v Havířově a na trase Havířov-Ostrava s plným topením 89 km, u dobíječky zbýval dojezd 2 km. Auto dobito do 3/4, pak zase ježděno po Ostravě, většinou čtyřproudovky. Dnes z dojezdu 122 km po nočním dobití do plna na 16 dílků baterie ujeto 72 km, opět čtyřproudovky a převážně s topením naplno, zbývá dojezd dle počítače 31 km a 4 dílky baterie z 16. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle venkovní teploty a vymrznutí auta 18-27 stupňů Celsia. Dost špatně se to srovnává se spalovacími vozy, protože jezdíme většinou jen krátké úseky max. v desítkách km, tedy není mnoho času na vyhřátí interiéru. Také nemůžeme využívat odpadního tepla spalovacího motoru, ale jen nesmyslného teplovodního topení místo přímotopu nebo tepelného čerpadla, které mají modernější elektromobily.

Takže po výjezdu z garáže, kde bylo auto při +15 celou noc, jsme rychle kolem +20 a pak musíme topení tlumit k nule. Ale když auto stojí celou směnu venku na nabíječce a bohužel Peugeot Ion nemá možnost, na rozdíl od drtivé většiny elektromobilů, současného topení/chlazení interiéru (dnes ještě ovládaného dálkově mobilem), pak dostat interiér z teplot kolem nuly na oněch 20 by chtělo asi dlouhou jízdu.

Příklad: celodenní stání venku kolem nuly po ranním příjezdu a cesta zpět 20 km až pozdě večer nebyla nic moc. Na +15 jsme se dostali až po 10 km a těch 20 km jsme dojeli na +17 stupních. Možná by to chtělo ještě delší trasu nebo auto 10 minut před odjezdem navštívit, nastartovat a dát vnitřní oběh s topením naplno. Vyzkouším to někdy příště. Teď jezdím jen trasy typu 11 km, zastávka, 5 km, zastávka, 12 km, delší stání atp., prostě poskakování po městě. Poslední delší trasu, necelých 100 km Ostrava- F.-M., s jízdou se zastávkami po celém F.-M. a pak na jeden zátah zpět do Ostravy, jsem ale jel v pohodě a v teple kolem +20, i když venku bylo +4 a fičel řádný severák.

Jinými slovy při delší jízdě nebo startu z garáže (či podzemních garáží) není s topením problém. Horší je to s ohřevem vymrzlého interiéru. A taky je nutno počítat s tím, že dojezd z papírových 150 km je podle profilu a cesty (dědiny nebo rychlostní silnice, dálnice) jen 80-100 km. Náklad už to moc neovlivní, je skoro jedno kolik lidí se mnou jede nebo co vezu. Prostě topení sežere moc. 

Je tedy lepší, pokud jedu sám, topit si svoji sedačku a interiér jen mírně. Ale to jen v případě, že by to bylo nutné kvůli dojezdu. Jinak prostě jedeme naplno, jako manželka posledně. Podobně  jako já F.-M. ona jela Havířov, většinu cesty po rychlostní Rudné a topila si na max. Takže mi pak předávala aut s 2 dílky baterie a dojezdem 6 km. Než jsem ji hodil domů, byl dílek jen jeden a dojezd 2 km. Ale stačilo vypnout topení a rázem bylo 10 km. Pojezdil jsem ještě svoje věci v okolí s několika zastávkami už bez topení (stejně to nemělo cenu, pořád jsem lezl dovnitř a ven) a auto pověsil v práci na nabíječku s - opět - jen 2 km dojezdu. Do konce směny se nabilo na 11 dílků z 16. Já jsem pak s topení naplno s vymrzlým autem ještě jel pro dítě zase skoro celou cestu 90-100 km / hod., takže po 31 km ubylo 7 dílků baterky, normálně v létě odpovídajících dojezdu 63 km.

Člověk na to sice musí myslet a pro řidiče spalováku s dojezdem 800 a více km to musí znít hororově, ale vzhledem k tomu, že kam se po Ostravě hneme, tam máme možnost dobíjet, to ve skutečnosti řešíme jen mimochodem. Možná nám ČEZ ve čtvrtém slíbeném termínu od května 2014 namontuje v lednu 2014 v Ostravě rychlkodobíječku do centra města, takže pak už nebudeme řešit vůbec nic. Prostě v nouzi se k ní stavíme, ostatně platíme si přístupový paušál, a do 20 minut je auto z 80% nabito. Tedy skoro 13 dílků z 16, v létě okolo 120 km dojezdu.

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jsem naopak rád, že tu někdo píše zkušenosti s elektroautem tak nějak z ,,ulice'' :) nee nějaké kecy novinářské podplacené..., myslím, že na dopravu po městě super, jen ta nákupní cena :mrk a bezpečnost v tom vozítku asi nic moc

 

Děkuji za uznání, opravdu se snažím poctivě sledovat provoz elektromobilu a vše dávat na web. Sám znám situaci, kdy jsem od roku 2012 jako zájemce o elektromobily byl vděčný za každou malou informaci od jejich provozovatelů. Ale nikde nebyly.

 

Bezpečnost musíte přestat brát z pohledu "jedu tankem, kdo je víc", které uplatňují automobilky zvětšováním vozů a prodejem SUV do města. Bezpečnost je v prvé řadě v osobě řidiče a v druhé v ovladatelnosti vozu. Zde jsem už několikrát unikl srážce s blbcem (vytlačování z pruhu, nedání přednosti atp.) jednoduše bleskovým zrychlením vozu. V situacích, kde bych se spalovacím vozem musel jen zabrzdit a ke střetu by tedy došlo, jen v menší rychlosti. Jinak crasxh testy dopadly slušně, 4 hvězdy z 5 http://www.euroncap.com/results/peugeot/ion.aspx , byť  je tu jen Mitsubishi a Peugeot ještě procházel změnami pro EU https://www.youtube.com/watch?v=1Rqz5Sd2baw . Je to sice jen městské prdítko, ale zase má 6 airbagů, ABS, ESP atd.. Takže si nestěžuji. Jasné je, že při střetu s SUV zvítězí hmota. Nicméně se tomu blbovi budu snažit vždy ujet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...