Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

P406 - vyhřívání sedadel, dodělání a postup


Georginho_cz406

Recommended Posts

Tak po dlouhé době jsem se odhodlal zprovoznit vyhřívání sedadel. Zima sice končí, ale určitě se mi bude hodit příští rok!

V mém voze vyhřívání nebylo, ale ve středové konzole, kde mají být vypínače vyhřívání konektory jsou. bohužel nebylo natažen přívod od pojistkové skříně motoru. Natáhl jsem tedy přívod nový. pro průchod přepážkou motoru mezi motorem a kokpitem (nad předním sklem) jsem použil díru, kterou tam mám vytvořenou za účelem natažené elektroinstalace od plynu LPG, práci jsem měl tedy ulehčenou. Kabel jsem použil jednožilový o dostatečném průřezu vzhledem k použité originál pojistce v pojistkové skříni motoru a počítaném příkonu vyhřívání. Konec vodiče jsem zapojil dle origo schématu do patice velké pojistky (pomocí vhodného konektoru) a na druhé straně do obou konektorů u spínačů vyhřívání (pod mincovníkem). Ale na jinou pozici. Pozice origo přívodu je obsazená (vede do BSi a v tom jsem se nechtěl vůbec. ale vůbec hrabat :-) ) Přívod mám tedy hotový (později nafotím)!

Z konektoru spínačů vyhřívání jde dále kabel pod každé sedadlo do 2 pin. konektrou (také zfotím)!

K vlastnímu vyhřívání:

1) vyhřívací dečky

Někde na fŕu jsem se dočetl, že stačí použít obyčejný drát 1 mm průřezu. To se mi nezdálo moc šťastné a tak jsem rozpáral starší vyhřívací dečky 12 V do auta, které ale nebyli díky své konstrukci vhodné (spodek i vršek v kusu a dosti velké).

Oddělil jsem textilii o drátů a ty pěkně očistil.

U mého auta, protože se s instalací výhřevu nepočítalo je potah sedadla přichycen na dvou místech ke kostře sedáku. Jelikož jsem nechtěl zprasit přichycení sedáku (pak by mi to odstávalo a hrnulo se pod zadkem ), rozhodl jsem se, že si vyrobím malé segmenty výhřevu ve velikosti mezi příčným uchycením potahu skrze vlastního PUR (Molitanu ®) sedáku na kostru.

Nastříhal jsem si potřebných 6 ks na každý sedák (rozměry cca. 300 mm x 150 mm) netkané textilie, kterou sem měl k dispozici. Je to taková pavučinka běžně používaná v zahradnictví. Na spodní kus jsem nanesl lepidlo (v mém případě nějaký chemoprén), namotal kabel a připlácl druhým kusem netkané textilie.

[upravil dne 7/2/2010 Béďa]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3 dečky vycházejí na každý sedák, záda sedadel jsem neřešil. Memám totiž rád spocená záda :mrk

Tyto tři kusy jsem tedy zkusmo zapojil do série na autonabíječku, abych ověřil funkčnost a také nutný příkon.

Moje autonabíječka má ukazatel proudu a tak jsem zjistil spotřebu cca. 9 A pro jedno sedadlo, což by mělo zajistit dostatečný prohřev. Také při položení ruky jsem ihned cítil sálavé teplo. Zdařilo se tedy. To samé jsempovedl i se zbývající trojicí deček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nyní jsem tedy dečky ještě ořízl a na vršky nalepil slabounký Molitan (cca. 5 mm tl.), abych necítil při sezení dráty.

Na vodiče vedoucí z deček jsem napájel klasický měděný vodič v izolaci s dostatečným průřezem. Napájení není problematické, protože teplota tání cínu je řádově několikanásobně vyšší než teplota vodičů. Prázdné konce topných vodičů jsem osadil taktéž vodiči, v dostatečné délce, aby mi dali až ke konektoru pod sedadlem a osadil samcem autokonektoru typu Fast on. Na mínusovou větev jsem však ještě vsadil spínač, který jsem připevnil zespodu na kostru sedáku. Ten spíná pouze v případě, že je sedák zatížen. To jsem udělal kuli tomu, kdybych zapoměl vypnout vypínač.

Dečky jsem opatrně vsadil pod potahy a vše je ok. Ještě jsem tedy upevnil konektrory do konektrou pod sedadlem pomocí tavné tyčinky Tafix (nebo jak tomu říkají). To jsem ud+ělal tak, že jsem si fastony nasadil do konektoru (do protikusu) a zestrany oblepil izolačkou. Ze zhora jsem tam pak nalil ten roztavený palst z té pistolky. Vyrobil jsem si tím krásný protikus origo konektoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No bylo na čase začít řešit vypínače vyhřívání.

V Peugeotu jsem zjistil, že za ně chtějí docela pálku, nepamatuju přesně kolik, ale asi něco přes 1tis.

Vzal jsem tedy mincovník, který jsem měl navíc a rozpůlil na dva malé čtverečky. Vrchní žebra jsem pak vykytoval a stříkl matnou černou. tyto kusy jsem pak zkrátil a nalepil na ně zespodu vypínače typu jednou stiskneš vypnuto, jednou stiskneš zapnuto. To celé jsem osadil do původního držáku mincovníku. Mezi plastové čtverce a vypínač jsem ještě vložil Molitan, abych pomohl pružinkám vypínačů. vypínače jsem použil klasické lampičkové 230V/ 6A. Ty zátěž vydrží !!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do přední části původního držáku mincovníku a vypínače Airbagů jsem ještě vyvrtal 2 dírky a zapouzdřil dve LED pro kontrolu sepnutého stavu vyhřívání.

Na řadu přišla poslední zkouška, vše OK....

Od té doby je mi ráno pěkně teploučko na zadeček :D

Více nafotím později, až se dostanu do garáže....

Jinak origo schema zapojení vyhřívání sedadel je zde:

SCHEMA_VYHRIVANI_SEDACEK.JPG

SCHEMA_VYHRIVANI_SEDACEK_2.JPG

POJISTKOVKA.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Termostat by určo nebyl problém, ale mě to hřeje tak docela akorát. Taky jsem o něm přemýšlel. Toto vyhřívání má narozdíl od originálu pomalejší nástup - asi 2 min. než to cítím (90W)... Vycházel jsem z prodávaných deček, které termostat nemají...

[upravil dne 11.3.2009 Georginho_cz406]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...
  • O 2 měsíce později...

Tak na to já kaš.....

Vzadu jede někdo jednou za uherský rok, ale problém by v tom vlastně nebyl. A navíc zadní potah mi šel sundat o mnoho líp než přední :-)

A tady ještě předělaný ovládání:

vyhrev_ovl.jpg

Potřeboval jsem totiž ještě spínač na HF (na vypnutí, aby mě neotravovali, když nechcu) a pak taky vypíníní předních čidel na parkovací asistent. Sepnutí konkrétních spínačů mám signalizováno na přístrojovce (volné pozice už nemám :-( ) krom vyhřívání sedadel, ty mají ledky před spínači přímo na ovl. konzoli.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 7 měsíců později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...