Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ku P605 - štartér


Palči

Recommended Posts

Zdravím Vás priatelia.

Videl som dopyty na štartéry. Tu sú moje skúsenosti so štartérom na P 605 SV 3.0 (typ motora ZPJ).

Štartér je typ VALEO D6RA 12. Keď som kedysi pozeral katalóg Valeo tak tam bolo uvedené, že sa používa pre viac typov motorov na P 605 aj P 405, na ktorých konkrétne to už si nepamätám.

V rámci koncernu PSA sa tento štartér logicky montoval aj na motory v modeloch Citroenu. Ja sám mám momentálne jeden taký namontovaný.

Takže k veci (vychádzam z toho čo som zažil – nebude to kompletné vymenovanie možných závad), samozrejme pre ďalší text predpokladám, že akumulátor je O.K.:

1., Štartér ani necekne:

a., studený spoj, alebo vytavený spoj na svorkách cievky štartéra – na opravu stačí zväčša spájkovacia pištoľ,

b., nefunkčné uzemnenia – skontrolova? el. vedenie od – pólu akumulátora k primárnemu uzemneniu a skontrolova? uzemnenie štartovacieho okruhu na motore,

c., prerušený el. okruh medzi štartérom a alternátorom – skontrolova?, vyčisti?, dotiahnu?,

d., zničené uhlíky (uhlíkové kefy) – vymeni?,

e., nízke napätie v okruhu štartéra – skontrolova? prívodné káble a skrinku zapaľovania,

f., štartér to má už za sebou – treba ho pochova?.

Poznámka: Jednotlivé závady sa zväčša dajú identifikova? aj „klasickým testom“ – ak je štartér zničený, tak pri pokuse naštartova? dochádza k výraznému stlmeniu (stiahnutiu) rozsvietených kontroliek na prístrojovke. V ostatných prípadoch je to len mierne stlmenie, v prípade a., to nie je vôbec badateľné.

2., Štartér nechytá pravidelne, alebo točí s nedostatočným výkonom:

a., skorodované alebo uvoľnené kontakty na kábloch, alebo cievke

b., nízke napätie v okruhu štartéra

c., zlé uzemnenia

d., uhlíky

e., poškodená cievka

f., poškodené káble + prenikajúca vlhkos?

g., nečistoty na statore štartéra

h., poškodené ložisko.

3., Od štartéra ide dym a/alebo zápach:

a., zaseknutý pastorok vo vysunutej polohe

b., porucha cievky.

Tu nepomôže nič len štartér ihneď vytiahnu? a podľa potreby vyskúša? alebo hneď rozobra?. Pokiaľ bola príčinou cievka, t.j. zápach a dym pochádzal z nej, táto sa dá za cca 2000,- Sk kúpi? nová. Pokiaľ sa pastorok už raz zasekol a bežal vo vysunutej polohe, radím vymeni? celý štartér, aj keď by sa nejakým zázrakom medzitým umúdril. Z vlastnej skúsenosti viem, že raz tam zostane navždy, po x km jazdy je stator rozmlátený. Pri ďalšom pokuse naštartova? cievka zhorí a roztopí sa jej obal a ak to skúsiš viackrát odnesú to min. káble.

Mimochodom zaseknutý pastorok sa dá rozozna? sluchom – pri chode motora a pri vyšliapnutej spojke sa ozýva piskľavý zvuk (rozozna? to pri predpoklade, že spojkové ústrojenstvo je O.K.).

Z literatúry ešte viem, že teoreticky sú možné problémy so štartérom tiež v prípade:

a., poruchy alarmu

b., poruchy testovacieho konektora behu motora

c., poruchy ochranného relátka proti neštandartnému spôsobu štartovania, či už z dôvodu poruchy vlastného relátka, alebo pokusu naštartova? po nedovolenom prekonaní alarmu a/alebo naštartova? napr. vyradením spínacej skrinky pomocou vytrhnutých káblov.

Veľa pohodových kilometrov z Vašimi tátošmi.

Palči

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobre! Jeste bych doplnil jednu pricinu, zpusobujici to, ze:

4. [nebo mozna 2.?], nekdy auto po otoceni klicku nestartuje, nebo az po delsi prodleve, a jindy je to OK.

Muze to byt vydrenymi kontakty primo ve spinaci skrince. To je potom na vymenu skrinky, protoze je to pry neopravitelne (po rozebrani to nelze uz rozumne slozit zpet).

[Editován dne 29/1/04 Dydzej]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ja bych to doplnil jeste o radu, ze pokud nestartuje, a vite ze baterka ok, a ani nic nesepne kdyz otocite klickem, tak se proste vezme ten dratek od toho spinace starteru a prilozi se na ten velky tlusty hnusny kabel co vede k + polu baterky. A pokud je starter dobry, tak se nezleknete, ruku vam to neutrhne :)) Nastartujeme a jedeme dal :)))))) Tohle moooc dobre znam...a kolikrat mi to zachranilo zivot, kdyz jsem nestal zrovna z kopce dolu. Pritom bylo zajimave, ze to startlo normalne kdyz se vymenila baterka. Ale i s tou spatnou to startovalo taky v pohode. Asi to auto byla nejaka citlivka (P405 SRi rv.89):))))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ja bych to doplnil jeste o radu, ze pokud nestartuje, a vite ze baterka ok, a ani nic nesepne kdyz otocite klickem, tak se proste vezme ten dratek od toho spinace starteru a prilozi se na ten velky tlusty hnusny kabel co vede k + polu baterky. A pokud je starter dobry, tak se nezleknete, ruku vam to neutrhne :)) Nastartujeme a jedeme dal :)))))) Tohle moooc dobre znam...a kolikrat mi to zachranilo zivot, kdyz jsem nestal zrovna z kopce dolu. Pritom bylo zajimave, ze to startlo normalne kdyz se vymenila baterka. Ale i s tou spatnou to startovalo taky v pohode. Asi to auto byla nejaka citlivka (P405 SRi rv.89):))))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 měsíce později...

Dneska jsem nastartoval až na druhý pokus. Poprvé jsem slyšel jenom cvaknutí od startéru a nic. Napodruhé s malou prodlevou, ale roztočil se. Totiž, už asi 14 dní pozoruju jev, že se někdy při nastartování startér roztočí s různě dlouhou prodlevou. Maximálně to bylo o něco míň než 1 sekundu. Teď rozvažuju jestli rozdělat startér nebo jenom prostříknout spínačku (to každopádně).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Kde jsou ty casy... A takove prazdniny pred semestrem na diplomku... Uaaaaa...

vix: ono do kazdeho auta patri aspon zakladni vercajk, izolacni paska, draty, kontaktol, olej ve spreji a multimetr. Moc mista to nezabere, naopak to muze usetrit hodne casu i penez, pokud se neco stane...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyz jsme u te skoly :

ja musim do 31.8. udelat 2 zkousky, 2 zapocty a napsat diplomku....

Takze prazdniny mit taky nebudu :( Mozna statnice napresrok :)

Ad verkcajk : No, ja tam vozm uz taky veci. Jenze jsem limitovanej objemem kufru a to je pouhych 260 lt (stejnym, jako u Skody Fabia) .. a pak, ze Fabia je rodinny auto... pro me je problemem se se svyma vecma sam naskladat do 205 :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...