fante

Vzduch v chladícím systému.

4 posts in this topic

Pánové, mám na vás laický dotaz. Jak nejlíp odvzdušnit chladící systém na mojí 309/1,3l/1986, když nejsem schopný povolit odvzdušňovací šroub na termostatu (teda předpokládám že tam k tomu je). Jak vůbec tudle celou operaci co nejlíp zvládnout. Díky moc.

ja se teda mezi stastne majitele 309tek teprve chystam ;)

ale hledal bych odvzdusnovaci sroub nebo neco podobnyho i kolem radiatoru chladice

a u saldy jsem to delal tak ze mi kamos drzel nohu na plynu a otacky tak kolem 2,5 tis. a pomalu jsem dolival ... pak to parkrat prsklo kdyz vysla bublina a pohodicka (to co tam bylo navic vyslo prepadem

Dle dosavadních zkušeností se chladící soustava odvzdušní sama, pouze stačí protočit motorem a vodní pumpa to celé prožene. Jedině, co se někdy nechce nechat odvzdušnit, je radiátor topení po dpalubovkou. K tomu je na přívodních hadicích v motorovém prostoru odvzdušňovací ventilek. Takovej malej plastovej bazmek. Jestli dolíváš kapalinu za studenýho stavu, tak je termostat uzavženej. Po zahřátí to možná trošičku trochu kapaliny spolkne, jináč netřeba s tím nic jinýho dělat.

Díky za odpověď. Tak jsem se na to o víkendu vrhnul a celkově jsem dolil přes 2 litry kapaliny. S podivem, že jsem to nezavařil :o. Můj postup byl následující: nakopnul jsem motor, dolil do skoro prázdného chladiče co se do něj vešlo, povolil odvzdušňovací šroubek na chladiči, znovu dolil co se dalo, pak zahříval až se otevřel termostat a znovu dolíval. Doufejme, že jsem tak většinu vzduchu vrátil k původnímu určení. Ještě jednou díky za rady.