Sign in to follow this  
Followers 0
P607Olda

Hádanka: Dva lupiči dělí kořist

19 posts in this topic

Dva lupiči si mají rozdělit kořist, ovšem kořist je různorodá - zlato, diamanty, kožešiny, nějaké peníze.

Jaký postup mají zvolit, aby se v pohodě dohodli a oba byli spokojeni s výsledkem?

[upravil dne 30.1.2008 P607Olda]

Ne, prodat ne, jsou sami. Kořist nejde jednoduše půlit, jsou to předměty různé velikosti i hodnoty.

[upravil dne 30.1.2008 P607Olda]

Nevím, asi bych zkusil předměty (řekněme, že jich je 100) seředit podle hodnoty od 1 do 100. První lupič by si vzal 1. a 100. Druhý 2. a 99. První 3. a 98. Druhý 4. a 97. A tak dále až by na hromadě nezbylo nic.

Nic si dělit nebudou. Oba si budou svoji kořist užívat společně.

A ne že napíšeš, že to není správně! :D

Už mam lepší řešení:

Jeden kořist rozdělí na (podle něho shodné) části. Druhý si vybere tu, která se mu bude zdát větší (cennější). A je to.... :papa

Původně zaslal: MPavel

Už mam lepší řešení:

Jeden kořist rozdělí na (podle něho shodné) části. Druhý si vybere tu, která se mu bude zdát větší (cennější). A je to.... :papa

Výborně!

Ty ještě nemám... ;) Ale šel jsem na to oklikou a to pomocí internetu. Tuhle hádanku jsem totiž někde už viděl tak mi bylo jasný, že na smeťáku určitě bude. Dokonce jsem našel složitější verzi a to se třema lupičema....

[upravil dne 30.1.08 MPavel]

Princip je stejný.

První lupič rozdělí kořist na dva díly. Druhý lupič si vybere hromádku pro něj cennější a druhou hormádku vrátí zpět prvnímu lupiči. Poté oba (první a druhý lupič) rozdělí svoje hromádky na tři části. Pak si třetí lupič od každého vybere jednu část, ta co se mu zdá cennější. A je rozděleno.