Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

lyže "Big foot" - kdo půjčí?


Trundik

Recommended Posts

Nepůjčil by mi někdo lyže typu "big foot"? Za prvé bych si to rád vyzkoušel a za druhé budu učit lyžovat mého synka a prý je to lepší, než kdbych měl klasické lyže, aby se mu nepletly do jeho.

Jinak napište, jaké máte s těmito typy lyží zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Trundik

Nepůjčil by mi někdo lyže typu "big foot"? Za prvé bych si to rád vyzkoušel a za druhé budu učit lyžovat mého synka a prý je to lepší, než kdbych měl klasické lyže, aby se mu nepletly do jeho.

Jinak napište, jaké máte s těmito typy lyží zkušenosti.

Promiň že se tak blbě ptám, ale co že to je....?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Big footy (Sporten Flash) jsme si pořídili před dvěmi lety v podstatě z téhož důvodu, jako píšete - je rozdíl, když člověk tahá 2x malé lyže než 1x velké a 1x malé... Jinak na bigfootech se dá rozhodně velice slušně krájet oblouk, "předvádět - učit" správnou techniku, jsou obtížné na předo-zadní rovnováhu, jsou neklidné (obzvlášť třeba v ledové stopě na vleku), ale člověk zas užije i srandu. Podtrženo sečteno - pro účely prvních sklouznutí s potomkem a na blbnutí na malém kopci doporučuji, na celodenní lyžování v Alpách je to na nic...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: jbily

Big footy (Sporten Flash) jsme si pořídili před dvěmi lety v podstatě z téhož důvodu, jako píšete - je rozdíl, když člověk tahá 2x malé lyže než 1x velké a 1x malé... Jinak na bigfootech se dá rozhodně velice slušně krájet oblouk, "předvádět - učit" správnou techniku, jsou obtížné na předo-zadní rovnováhu, jsou neklidné (obzvlášť třeba v ledové stopě na vleku), ale člověk zas užije i srandu. Podtrženo sečteno - pro účely prvních sklouznutí s potomkem a na blbnutí na malém kopci doporučuji, na celodenní lyžování v Alpách je to na nic...

Možná trochu :xvul : jaké lyže by byly vhodné na první kroky pro 13ti letou holku, která na tom v životě nestála a má jet v únoru na lyžák? Měří 160cm. Případně i pro mě, který na tom 25 let nestál a měřím 180cm. Díky za odpovědi!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je těžké radit, nabídka je obrovská a zorientovat se v ní je dost fuška. Každá značka má dnes dobré lyže v nabídce.

Nicméně třeba zkusím poradit - vzhledem k tomu, že holka bude na tom poprvé a není jisté, že ji to "chytne" a bude chtít jezdit, šel bych do půjčovny. Kvalitní půjčovny se dají najít už i u nás, výhodou je, že lyže mají především servis (hrany jsou na technický sníh podmínkou...). A investice do půjčení je menší, než když dáte peníze za novou komplet výbavu, pro začátečníka - aby to stálo za to (ne lyže z hypermarketu - i když ani ty se nedají vždy zatratit), tak lyže s vázáním 3-6tis., spíš 5-6, boty cca 2-3tis., hole 0,3tis., kdežto z půjčovny investujete řekněme 1000,-Kč za komplet na týden.

V podstatě toto "radím" všem, malým i velkým :), když se mne na to ptají. Několikrát jsem byl totiž svědkem vyhozených peněz za výbavu, která pak po jednom výletě trouchnivěla někde v garáži. Nebo naopak, člověk se na půjčených lyžích zorientuje a ví, co mu vyhovuje a vadí a na další sezonu už je schopen lépe charakterizovat své lyžařské umění, co ho na lyžích baví (jaký sníh, terén, ...) a od toho se pak v dnešní době kupují lyže.

Howgh... ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: jbily

To je těžké radit, nabídka je obrovská a zorientovat se v ní je dost fuška. Každá značka má dnes dobré lyže v nabídce.

Nicméně třeba zkusím poradit - vzhledem k tomu, že holka bude na tom poprvé a není jisté, že ji to "chytne" a bude chtít jezdit, šel bych do půjčovny. Kvalitní půjčovny se dají najít už i u nás, výhodou je, že lyže mají především servis (hrany jsou na technický sníh podmínkou...). A investice do půjčení je menší, než když dáte peníze za novou komplet výbavu, pro začátečníka - aby to stálo za to (ne lyže z hypermarketu - i když ani ty se nedají vždy zatratit), tak lyže s vázáním 3-6tis., spíš 5-6, boty cca 2-3tis., hole 0,3tis., kdežto z půjčovny investujete řekněme 1000,-Kč za komplet na týden.

V podstatě toto "radím" všem, malým i velkým :), když se mne na to ptají. Několikrát jsem byl totiž svědkem vyhozených peněz za výbavu, která pak po jednom výletě trouchnivěla někde v garáži. Nebo naopak, člověk se na půjčených lyžích zorientuje a ví, co mu vyhovuje a vadí a na další sezonu už je schopen lépe charakterizovat své lyžařské umění, co ho na lyžích baví (jaký sníh, terén, ...) a od toho se pak v dnešní době kupují lyže.

Howgh... ;)

S tím samozřejmě souhlasím, akorát jsem asi špatně formuloval otázku: spíš než o značku mi jde o TYP lyží, jestli klasické, nebo carving, nebo ten big foot, které vůbec neznám. A taky jejich délku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě ne klasické, na běžné lyžování určitě ne big foot, určitě a jedině carving, kdo jednou zkusí, nechce jinak :). Stejně se již "klasické" lyže nedají koupit, resp. se již X let nevyrábí.

Pro začátečníky carvingu spíš typu allround (nebo allmountain, ... ne slalomky, ne race, ...), výška záleží na typu lyže, obecně alroundy cca o 10-15cm méně než výška postavy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A teď ještě pro nás neznalé, prosím popis, co jsou allroundy, race, slalom, atd. - zřejmě půjde o délku resp. poloměr oblouků. Takže dotaz zní: jaký typ carvingů vybrat v jednotlivých kategoriích (předpokládám, že pro nás starší, co jsme na tom roky nestáli, je nejvhodnější allround nebo slalom (asi kratší oblouky?)

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já budu trošku oponovat.....jezdil jsem cca 10 let slalom + obřák a po vyzkoušení carvingových lyží mám raděj klasiku......jsem na ně zvyklej a sednou mi líp - loni jsem si koupil jeté Rossignoly za pár šupů a parádička. Z carvingových se mi celkem fajn jezdilo na racecarvu od Atomicu ( ale ty nejsou pro začátečníka ani náhodou ).Já osobně preferuju klasiku, na druhou stranu máma jezdila leta na klasice a teď nedá na carvy dopustit. Taky s klasikou by byla dcera na svahu trošku out ( tak jako já ):)

Jedna rada ohledně botů - pokud se rozhodneš a budeš kupovat dceři nové boty - radil bych je nechat na noze v krámě delší dobu a testovat...ne jen chvíli....mám pár známých, který boty různě tlačí tady a tady a je to naprd, když v takové botě máš být celej den.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Big Footy jsou supr věc na takovéto domácí blbnutí (myšleno na našich svazích), jak bylo řečeno do Alp se to moc nehodí, jelikož několik dní na tom zase není o co stát. Ale je to dobré na různé blbůstky a požitek z jízdy, horší je zmíněná manévrovatelnost (zvlášť pak v hlubokým sněhu, to jste namydlený).

Co se týče normálních lyží, tak rozhodně nejdříve půjčit v dobrém půjčovně, ceny nejsou špatný a v této době už mají i fakt slušný lyže s dobrou údržbou. A určitě to půjčovat někde u vás ve městě, na horách je to podstatně držší a za dobrého počasí o víkendu se mlže stát, že na vás ani žádný nezbydou. A jestli Carving nebo Klasik spíš záleží jak to komu sedne, vyzkoušejte postupně první sezónu obojí a pak se rozhodnete.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jelikož se taky učím lyžovat a na sjezdových lyžích jsem stála loni poprvé někdy v únoru, tak bych asi radila takto: rozhodně pokud dotyčný neumí lyžovat, nemá cenu, kupovat nové lyže, protože jak už je psáno výše, nemusí ho to chytnout a co pak s tím. Loni v zimě, co jsme byli v Jeseníkách jsem měla lyže i boty půjčené. Co se týče lyží, tak to je v pohodě, jestli mě to na týden stálo max. 500,- a to včetně seřízení těch lyží, horší je to s botama, ty jsem měla půjčené od kamarádky, která má sice ještě menší nožku, než já, ale přesto mě tlačili a byla to hrůza, v nich celý den vydržet. Lyžování mě docela chytlo, tak jsem si řekla, že když bude dobrá nabídka, tak si koupím na jaře aspoň boty, ty jsem sehnala nové pod 2000,- DALBELLA, takže pohoda a s lyžema jsem si řekla, že ještě počkám, přece jenom nové lyže, se za 2000,- neseženou. Původně jsem chtěla lyže kupovat až letos na jaře, ale takhle v prosinci před vánocema v jednom obchůdku jsem narazila na Blizzardy, sice ze sezóny 2006/2007, ale líbili se mi a cena byla taky pěkná 3650,- včetně vázání a seřízení. Jsou to allround, takové lyže se hodí pro začátečníky, především na upravené sjezdovky. Race a slalomky, jsou už pro vyspělé lyžaře, takže to pro začátečníky nemá smysl, protože to stejně nevyužije.

Já jsem tedy spokojená, i když už jak se zlepšují mé lyžařské schopnosti, pokukuji po jiných lyžích :D ....

Ještě bych dodala, že jsem chtěla spíše starší lyže, přes nějaký inzerát, ale jestli dát za starší a poškrábané 3500,- a nebo za nové o 150,- více, tak bylo rychle rozhodnuto.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo a ještě dodám...pokud vás to teď chytne a víte že se k tomu vrátíte i další rok, kupte lyže koncem sezóny, to budou zajímavější ceny. A rozhodně se vyplatí kupovat loňské modely, jelikož vám jako začátečníkům či obvyklým uživatelům to může být úplně fuk, rozdíl nepoznáte, ale pro prodejce a výrobce už je to zboží navíc a potřebuje se ho zbavit klidně za cenu nákladů či někdy i pod její hranici....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Aluška

, ale jestli dát za starší a poškrábané 3500,- a nebo za nové o 150,- více, tak bylo rychle rozhodnuto.

Ale jestli dát za starší a poškrábané ( a třeba o dvě třídy lepší ) 3500, nebo za nové ( nějakej základ ) o 150 více tak už je to rozdíl ---- Ty jsi holka, takže se hodně díváš na vzhled tak jako všechny holky ---- ale já bych vzal ty poškrábaný, ona je jen otázka času, kdy Ti po nich nějakej trouba u vleku přejede a když jezdíš hodně a u nás, tak to je za chvíli.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Hadra

Původně zaslal: Aluška

, ale jestli dát za starší a poškrábané 3500,- a nebo za nové o 150,- více, tak bylo rychle rozhodnuto.

Ale jestli dát za starší a poškrábané ( a třeba o dvě třídy lepší ) 3500, nebo za nové ( nějakej základ ) o 150 více tak už je to rozdíl ---- Ty jsi holka, takže se hodně díváš na vzhled tak jako všechny holky ---- ale já bych vzal ty poškrábaný, ona je jen otázka času, kdy Ti po nich nějakej trouba u vleku přejede a když jezdíš hodně a u nás, tak to je za chvíli.

Samozřejmě, že koukám hodně na vzhled, ale opravdu nějaké lyže sice třeba daleko lepší, než mám já, ale byly v takovém stavu, že by tě to stálo třeba další 500,- aby se na nich dalo vůbec jezdit a ještě bych si třeba pro ně přes půl republiky musela jet. Navíc nemáš záruku a nevíš, jestli není třeba v háji vázání. Jezdila jsem na půjčených lyžích, které byly daleko lepší, než ty, co mám teď já a opravdu přísahám, že rozdíl nevidím, je mi jedno, jestli si rozbiju hubu na nějakých lepších lyžích a nebo na těch mých, na obouch to jde stejně dobře :D :D

Až se třeba někdy na stará kolena naučím lyžovat, tak si pořídím nějaké lepší lyže.

[upravil dne 10/1/08 Aluška]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Hadra

Já budu trošku oponovat.....jezdil jsem cca 10 let slalom + obřák a po vyzkoušení carvingových lyží mám raděj klasiku......jsem na ně zvyklej a sednou mi líp - loni jsem si koupil jeté Rossignoly za pár šupů a parádička.

Oponovat můžete, myslet můžete, raději mít můžete, psát můžete, ale to je asi tak vše, co s tím jde dělat. Klasické = rovné lyže se nevyrábí, nepřeženu již alespoň 5 let, spíš možná až 10 let jsou mrtvé. Na carvingových lyžích typu allround, allmountain apod. se dá lyžovat i "postaru" smykem, umožní totéž jako klasické lyže. Naopak se na nich poté dá zažít i něco navíc, když se lyžaři povede první opravdu carvingový oblouk, tak zjistí, že tak to opravdu jde a je to určitě lepší a efektivnější styl lyžování. Taky o tom vypovídá to, že na carvingových lyžích se dá naučit lyžovat poměrně rychle a spousta lidí dnes na svahu vypadá a lyžuje skvěle. Na rovných lyžích dobře jezdilo minimun lidí.

Lyže vybírejte dle použitých materiálů, stále jsou nejlepší lyže s dřevěným jádrem, i když už ani to neplatí doslovně, firma s nejdelší tradicí výroby "pěnových" lyží - Fischer - má v posledních 3 letech obrovský úspěch a vyrábí v top verzích úžasné lyže. Nicméně dřevo je dřevo...:) Když budu kokrétnější - výborný poměr cena/výkon má Elan, levná značka je Blizzard, nezatracoval bych stále lepší a lepší českou značku Sporten, já lyžuju na Völkl a Nordica a jsem spokojený. Zmiňovaný Atomic je top značka, taky bývá nejdražší. Samozřejmě jsou zde další, záleží na konkrétní nabídce a požadavcích.

V každém případě - já v sobotu jedu do Val di Fiemme a už se tak těším, že nemůžu dospat... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...