Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jednotka ECU


Ticcino

Recommended Posts

Vstřikovací jednotka ECU je "samoučícího" typu, což znamená, že během provozu sleduje a ukládá si nastavení, která jsou optimální pro provoz motoru ve všech jízdních režimech. Pokud odpojíme baterii, nastavení jsou ztracena a ECU se vrací k plůodním hodnotám, které byly

nastaveny u výrobce. Při novém startu toto může vést ke kádtkodobému nerovnoměrnému chodu motoru / nerovnoměrným otáčkám naprázdno, dokud se ECU nenaučí optimální nastavení. Tento proces může být urychlen

tím, že provedeme jízdní test (přibližně 15 minut), který pokrývá všechny otáčky a zátěž motoru a soustředí se hlavně na oblast otáček od 2500 ot/min do 3500 ot/min.

Tolik výňatek z knihy.

Mám tomu rozumět tak, že jednotka se učí průběžně, záleží na tom, kdo s tím jede a jak s tím jede?

Nebo tomu mám rozumět tak, že kdo to jak během prvních 15 minut naučí, tak tak se to bude chovat až do dalšího odpojení baterie?

Se mi totiž zdá, že mi to poslední dobou nějak moc žere. Jezdím tedy každý den 7 + 7 km (ráno a odpoledne), průměrnou rychlostí kolem 35 km/h. A spotřeba je kolem 9,5 benzínu. Je možný, že to je zimou, pneumatikama apod, ale radši se ptám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si tipnu, že se ti to spíš netačí ohřát, a studenej motor samozřejmě žere. :)

Co se ECU týče, tak je to pravda. Dokonce to někdo používá i na sprintech, kdy odpojí baterku, aby ECU zapomněla optimální hodnoty a několik minut po připojení pak motor podává o trochu větší výkon, doprovázený samozřemě nižší hospodárností provozu. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

po odpojení baterie jsou ztraceny některé hodnoty o poloze akčních členů palivového systému a hodnoty korekce motoru v závislosti na opotřebení. Opětovná inicializace je nutná z důvodu sníženého komfortu jízdy. To samé se týká například dorazů elektricky ovládaných oken nebo zatahovací střechy. Pro názornost uvádím adaptivní funkce motoru EP6DT (nejsem si jist kladným vlivem na výkon motoru bez adaptace):

Načtení minimální polohy pedálu akcelerace 1

Načtení minimální polohy pedálu akcelerace 2

Načtení maximální polohy pedálu akcelerace 1

Načtení maximální polohy pedálu akcelerace 2

Adaptivní hodnoty třecího momentu v závislosti na teplotě chladicí kapaliny

Stav načtení krajních poloh škrticí klapky

Potřeba načtení krajních poloh škrticí klapky

Načtení polohy LIMP HOME 1

Načtení polohy LIMP HOME 2

Načtení polohy minimálního dorazu škrticí klapky 1

Načtení polohy minimálního dorazu škrticí klapky 2

Adaptivní hodnoty indikovaného točivého momentu motoru

Adaptivní hodnoty bohatosti směsi při volnoběhu

Adaptivní hodnoty bohatosti v přechodném režimu

Adaptivní hodnoty bohatosti výstupní sondy

Adaptivní hodnoty pro zamezení detonačnímu spalování ve válci 1

Adaptivní hodnoty pro zamezení detonačnímu spalování ve válci 2

Adaptivní hodnoty pro zamezení detonačnímu spalování ve válci 3

Adaptivní hodnoty pro zamezení detonačnímu spalování ve válci 4

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ticcino

Díky za info. Takže z toho logicky plyne, že se ECU dolaďuje průběžně a ne jen prvních 15 minut. Je to tak, že?

Ano, jednotka se adaptuje průběžně (změna charakteristiky paliva, opotřebení, atd), ale po první krátké jízdě jsou načteny základní parametry.

ještě je důležité při odpojování a připojování baterie dodržet základní pravidla.

odpojování - počkat na uspání multiplexních sítí vozidla, respektive BSI

připojování - počkat 1 - 2 minuty po připojení před startem motoru

[upravil dne homat]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: homat

Původně zaslal: Ticcino

Díky za info. Takže z toho logicky plyne, že se ECU dolaďuje průběžně a ne jen prvních 15 minut. Je to tak, že?

Ano, jednotka se adaptuje průběžně (změna charakteristiky paliva, opotřebení, atd), ale po první krátké jízdě jsou načteny základní parametry.

ještě je důležité při odpojování a připojování baterie dodržet základní pravidla.

odpojování - počkat na uspání multiplexních sítí vozidla, respektive BSI

připojování - počkat 1 - 2 minuty po připojení před startem motoru

[upravil dne homat]

Servus homat, uspanie multiplexnych sieti vozidla je vtedy, ked "odpadnu" rucicky na tachu a otackomeri?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Servus homat, uspanie multiplexnych sieti vozidla je vtedy, ked "odpadnu" rucicky na tachu a otackomeri?

Ano, tedy po kompletním zhasnutí přístrojové desky, včetně ukazatele ujeté vzálenosti. Opětovné probuzení je například otevřením dveří, takže vše přichystat, nechat uspat na nic jinýho než na kabely nešahat a odpojit. U 307CC je nutné ještě předtím stáhnout okna aby šli otevřít dveře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě je důležité při odpojování a připojování baterie dodržet základní pravidla.

odpojování - počkat na uspání multiplexních sítí vozidla, respektive BSI

připojování - počkat 1 - 2 minuty po připojení před startem motoru

No, ono to tak asi i vyjde. Než otevřeš kapotu, než sundáš kryt, než to odpojíš... A při připojování taky tak.

Jen by mě zajímalo, jenom informativně, co by se stalo, kdybych nečekal ani na uspání a prostě tu baterku odpojil. Dřív.

A co by se stalo, kdybych nastartoval ihned po připojení baterky.

Hrozí riziko poškození? Budou na mě zuřivě blikat budíky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, ono to tak asi i vyjde. Než otevřeš kapotu, než sundáš kryt, než to odpojíš... A při připojování taky tak.

Jen by mě zajímalo, jenom informativně, co by se stalo, kdybych nečekal ani na uspání a prostě tu baterku odpojil. Dřív.

A co by se stalo, kdybych nastartoval ihned po připojení baterky.

Hrozí riziko poškození? Budou na mě zuřivě blikat budíky?

Při uspávání (odpojení) se po vypnutí klíčku ukládají informace v jednotkách. Ve většině případů by došlo pouze ke zbytečnému uložení chyb. V některých případech může dojít k vyvolání jednorázové disfunkce, například samovolné zamknutí centrálu. V některých kritických případech může dojít ke zhroucení jednotky.

Po zapojení je nutné počkat na dokončení funkce antiscaning imobilizeru cca minuta, jinak může dojít k problému se startem, vzniku prodlevy před dalším antiscaningem nebo zablokování jednotky motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, děkuju moc za odpověď. Ptal jsem se ze dvou důvodů. První byl, že jsem před nějakou dobou taky odpojoval baterku. Jenže než jsem se k tomu všemu dostal, tak onen časový interval uběhl. To samé při zapojování.

A podruhé se odpojovala baterka, když se měnila spojka. Ale nedělali to v origo Peugeotu, ale jinde. Nejsou to žádní blbci, tak ten časový interval snad taky splnili. Otázka je, zda úmyslně nebo spontánně. Auto jezdí normálně, tak snad ok. Každopádně díky za info, příště je na to explicitně upozorním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...