Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

AUtomatická klimatizace.


MartinR

Recommended Posts

Původně zaslal: MartinR

Jak je to s automatickou klimou (vy,kteří ji máte) v zimě?Klasická manuální jde vypnout nebo zapnout,ale automatická?Jde u auta s automatickou klimou pouze topit, aniž by byla klimatizace zapnutá?Děkuji.Rád se dozvím něco nového.U služebáku jsem spotřebu nikdy řešit nemusel,tak prostě nevím.

Když se přepne do ECO režimu, tak to jen topí a udržuje nastavenou teplotu.Kompresor klimy nejde. Trochu se v tomto režimu mlží boční okna. Nedoporučuje se mít celou zimu jen zapnutý ECO režim, alespoň jednou za týden klimu pustit v AUTO režimu, aby byl v okruhu klimy nějaký oběh chladiva. Stávalo se, že pokud byl celou zimu zapnutý jen ECO režim, tak po zapnutí do AUTO řežimu někde nějakou netěsností ušlo chladivo, protože spoje nebyly smočeny chladivem a "zpuchřely",(nevím jak to jinak vystihnout).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MartinR

Aha.Takže ohledně mého prvotního dotazu vlastně vím něco nového, ale jak to je skutečně a doopravdy...

Tady se koukám člověk dozví věcí... :)

Takže, kompresor klimatizace v režimu AUTO spíná (konkrétně připojením na řemen příslušenství přes elektromagnetickou spojku v řemenici kompresoru) procesor klimatizační jednotky, pokud usoudí, že je to třeba. V praxi je to třeba většinou, pokud není venku extrémně nízká, nebo vysoká teplota, což si klima pohlídá. Je to kvůli ochraně systému, protože při extrémně vysokých venkovních teplotách může chladící médium dočasně ztratit kondenzační schopnost, což má za následek prudké zvýšení tlaku v kondenzátoru (= výměník tepla před chladičem motoru) a přetlaková ochrana odstaví kompresor, dokud podmínky nepominou. Tato situace je u nás ale prakticky nedosažitelná, jelikož taková vedra tu nejsou ani v létě. V zimě je situace opačná - pokud nastartujete hodně vymrzlé auto (třeba -10°C venkovní teplota a níž), kompresor by správně neměl naskočit (což u mého auta funguje), protože hrozí zamrznutí chladiva ve výparníku, což může způsobit ztrátu těsnosti a naplnit auto velmi nenápadně bezbarvým plynem bez zápachu, který má tu nevýhodu, že nejde dýchat. ;) Pokud nejsou bůh ví jak kruté zimy, klima, pokud je v režimu AUTO, normálně funguje a jak už tu bylo řečeno, vysouší vzduch, aby se nemlžily okna. V režimu ECO je kompresor klimatizace ručně vypnutý a zůstává odpojený z řemene, dokud nepřepneme klimu tlačítkem A/C na AUTO. Sám se v tomto režimu nezapne. Režim OFF vypíná celý systém, tudíž není možné ani chladit, ani topit, ani vysoušet, nic. Osobně jsem to snad za pět let zmáčknul dvakrát, z toho jednou omylem. :) Po vypnutí motoru je v létě slyšet možná tak dotáčející se sahara, nebo pískání elektroniky. Rozhodně ale po vypnutí motoru nemůže běžet kompresor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Klima odobera vykon z motora. Urobte si pokus:so stojacim vozidlom a zapnutou klimou/ale to by muselo byt v aute aspon 15 stupnov/, zvyste otacky motora na 1100.Potom prepnite do rezimu a/c.Co sa stane? Klima prestane odoberat vykon z motora a tak sa zvysia otacky motora. Pokus opakujte aj pri teplote nizzsej ako je minimum moznosti klimy. Takto zistite ci klima klimuje alebo nie.:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: vlado-.m

Klima odobera vykon z motora. Urobte si pokus:so stojacim vozidlom a zapnutou klimou/ale to by muselo byt v aute aspon 15 stupnov/, zvyste otacky motora na 1100.Potom prepnite do rezimu a/c.Co sa stane? Klima prestane odoberat vykon z motora a tak sa zvysia otacky motora. Pokus opakujte aj pri teplote nizzsej ako je minimum moznosti klimy. Takto zistite ci klima klimuje alebo nie.:myslim

Samozřejmě, že klima odebírá výkon motoru, když běží. Ale jelikož si automatická klimatizace umí sama upravit volnoběžné otáčky motoru (já mám bez klimy 750 - 800 a když pustím kompresor, tak cca 1100), tak to člověk pozná i bez těchhle pokusů pouhým pohledem na otáčkoměr. Jak už jsem psal - v režimu AUTO poběží klima až na výjimečné situace prakticky pořád, v režimu ECO nepoběží vůbec. Tady není třeba dělat pokusy. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je klima zaplá i při okolní teplotě pod požadovanou v kabině, tak se zapne kompresor (pouze při běžícím motoru) aby natlačil tlak chladiva do pohotovosti a potom spíná jen velmi málo na udržení. Vlastní tlak chladiva v okruhu ve vypnutém stavu , rychle klesá s okolní teplotou. Při -14 C už je tlak roven nule a klima nesepne, protože ji nepustí presostat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: vlado-.m

Klima odobera vykon z motora. Urobte si pokus:so stojacim vozidlom a zapnutou klimou/ale to by muselo byt v aute aspon 15 stupnov/, zvyste otacky motora na 1100.Potom prepnite do rezimu a/c.Co sa stane? Klima prestane odoberat vykon z motora a tak sa zvysia otacky motora. Pokus opakujte aj pri teplote nizzsej ako je minimum moznosti klimy. Takto zistite ci klima klimuje alebo nie.:myslim

Samozřejmě, že klima odebírá výkon motoru, když běží. Ale jelikož si automatická klimatizace umí sama upravit volnoběžné otáčky motoru (já mám bez klimy 750 - 800 a když pustím kompresor, tak cca 1100), tak to člověk pozná i bez těchhle pokusů pouhým pohledem na otáčkoměr. Jak už jsem psal - v režimu AUTO poběží klima až na výjimečné situace prakticky pořád, v režimu ECO nepoběží vůbec. Tady není třeba dělat pokusy. :)

Fiha, ze klima si sama upravi otacky motora???:rozmyslam moj mily a nie je to nahodou naopak, ze motor si upravi otacky podla zataze? Ja si myslim , ze ked pri teplote nizsej ako je najnizsia mozna nastavitelna /14 stupnov/ zapnem AUTO tak klima nebezi, pretoze staci vhanat chladny vzduch z vonka. Ako by mohla a hlavne naco klima schladit nieco, co je chladnejsie nez je jej najnizsi rezim?Vyskusaj to co som napisal o pokuse. Pri ot volnobehu to vsak nezistis.Pri teplote nizsej ako je 14 stupnov vobec nepocitis zataz na motor.Takze z toho mi jasne vyplyva to co som napisal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: vlado-.m

Fiha, ze klima si sama upravi otacky motora???:rozmyslam moj mily a nie je to nahodou naopak, ze motor si upravi otacky podla zataze?

Když pominu fakt, můj milý, že po přepnutí z ECO na AUTO motor zvedne volnoběh PŘED připojením kompresoru na řemen a po jeho odpojení (zpátky na ECO) drží zvýšený volnoběh na vždy přesně stejné hodnotě asi 15 sekund, než ho sníží zase na cca 800 otáček, tak by dle tvé teorie například nemohlo auto chcípnout při neopatrném puštění spojky, protože by si kvůli zvýšené zátěži přidalo plyn... To jen tak pro pořádek. Můj milý.

Ja si myslim , ze ked pri teplote nizsej ako je najnizsia mozna nastavitelna /14 stupnov/ zapnem AUTO tak klima nebezi, pretoze staci vhanat chladny vzduch z vonka. Ako by mohla a hlavne naco klima schladit nieco, co je chladnejsie nez je jej najnizsi rezim?Vyskusaj to co som napisal o pokuse. Pri ot volnobehu to vsak nezistis.Pri teplote nizsej ako je 14 stupnov vobec nepocitis zataz na motor.Takze z toho mi jasne vyplyva to co som napisal.

Mysli si co chceš, na to máš v demokratické Evropě právo. Až zjistíš, že druhá důležitá funkce klimatizace je kromě chlazení ještě vysoušení vzduchu (jelikož vzdušná vlhkost kondenzuje na výparníku a kondenzát je odváděn pryč), což kromě pohodlí posádky například také zabraňuje mlžení oken v podmínkách k tomuto jevu příhodných, mohlo by ti "z toho jasně vyplývat", že omezení spuštění kompresoru při teplotě pod 14 °C je holý nesmysl. Kompresor běží, dokud může a může do té doby, dokud ho (jak bylo řečeno výše) neodpojí presostat kvůli nízkému tlaku chladícího média.

Pokud tobě vypíná kompresor při 14 °C a nejde spustit, je zřejmě něco špatně a doporučil bych ti návštěvu servisu. Ale buď té dobroty a netlač tu lidem nesmysli, navíc v takhle arogantním provedení. Můj milý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: vlado-.m

Fiha, ze klima si sama upravi otacky motora???:rozmyslam moj mily a nie je to nahodou naopak, ze motor si upravi otacky podla zataze?

Když pominu fakt, můj milý, že po přepnutí z ECO na AUTO motor zvedne volnoběh PŘED připojením kompresoru na řemen a po jeho odpojení (zpátky na ECO) drží zvýšený volnoběh na vždy přesně stejné hodnotě asi 15 sekund, než ho sníží zase na cca 800 otáček, tak by dle tvé teorie například nemohlo auto chcípnout při neopatrném puštění spojky, protože by si kvůli zvýšené zátěži přidalo plyn... To jen tak pro pořádek. Můj milý.

Ja si myslim , ze ked pri teplote nizsej ako je najnizsia mozna nastavitelna /14 stupnov/ zapnem AUTO tak klima nebezi, pretoze staci vhanat chladny vzduch z vonka. Ako by mohla a hlavne naco klima schladit nieco, co je chladnejsie nez je jej najnizsi rezim?Vyskusaj to co som napisal o pokuse. Pri ot volnobehu to vsak nezistis.Pri teplote nizsej ako je 14 stupnov vobec nepocitis zataz na motor.Takze z toho mi jasne vyplyva to co som napisal.

Mysli si co chceš, na to máš v demokratické Evropě právo. Až zjistíš, že druhá důležitá funkce klimatizace je kromě chlazení ještě vysoušení vzduchu (jelikož vzdušná vlhkost kondenzuje na výparníku a kondenzát je odváděn pryč), což kromě pohodlí posádky například také zabraňuje mlžení oken v podmínkách k tomuto jevu příhodných, mohlo by ti "z toho jasně vyplývat", že omezení spuštění kompresoru při teplotě pod 14 °C je holý nesmysl. Kompresor běží, dokud může a může do té doby, dokud ho (jak bylo řečeno výše) neodpojí presostat kvůli nízkému tlaku chladícího média.

Pokud tobě vypíná kompresor při 14 °C a nejde spustit, je zřejmě něco špatně a doporučil bych ti návštěvu servisu. Ale buď té dobroty a netlač tu lidem nesmysli, navíc v takhle arogantním provedení. Můj milý.

Nezda sa mi oslovenie "moj mily" vobec arogantne.

Tvojim opisom si si sam vyvratil vlastnu teoriu o riadeni volnobeznych otacok. Ked zapnes rezim AUTO tak asi RJ vyda pokyn motoru , ze moze ocakavat zataz /a preto sa na to pripravi zvysenim otacok, aby ako si napisal motor nechcipol/keby si RJ vedela odhadnut kedy a ako pruko pustis spojku motor by nechcipol ani pri prudkom pusteni

spojky akurat by si si mohol niekde narazit cumak/

Po dalsie som reagoval na dotaz MartinaR, ktoreho ako som pochopil, zaujimal vplyv na spotrebu pri zapnutom rezime AUTO v tychto chladnych mesiacoch. Neriesil som kedy sa spina nejaky kompresor. To mna a predpokladamani jeho nezaujima. Ide tu o spotrebu a tvrdim ze spotreba pri rezime AUTO v zime je zanedbatelna. V lete sa to pohybuje aspon u mna okolo 0,8l.Tot vse.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

POkud se tady bavíme o original klimatizaci z výroby vozu, tak ŘJ motoru ví kdy ji beží kompresor, při prudké akceleraci si kompresor dokáže na chvíli vypnout (předjíždění atd), používají se dnes už kompresory s proměnným záběrem, že jeho běh už není skoro poznat, ŘJ si sama dokáže na volnoběh zvýšit otáčky motoru - běžné u benzinových motorů pokud běží kompresor atd. Automatická klimatizace (nevím přesně jestli i manual) sleduje kromě teplot venkovních a vnitřních taky světelnou intenzitu. Z toho vyplívá, že i za chladného ale slunečného počasí bude okruh klima udržován v pohotovosti víc než třeba v noci..

Třeba u 406 ky z Auto klimou to funguje bezvadně ve vedrech při vjedu do tunelu .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...