Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ochrana LED kroužků u angel eyes


Fakir

Recommended Posts

Zdravím. :papa

Pořídil jsem si nové lampy s čočkami a AA na mojí 206ku. Jelikož jsou kroužky osvětlené LED diodami, které se nedají vyměnit (což je případ většiny provedení), mohl by někoho zajímat následující postup, jak zajistit, aby byly LED diody ušetřeny napěťových špiček v elektrice auta.

Řešení je naprosto jednoduché - integrovaný stabilizátor napětí 7812. (druhé dvojčíslí udává jeho jmenovité napětí). Funguje tak, že vezme napětí na vstupu, omezí ho na jmenovitou hodnotu a pošle na výstup. Cokoliv přes 12 V (v tomto případě) jde do tepla, což nás ale při spotřebě těch diod opravdu netrápí.

Další můj požadavek byl aby byly lampy kompletně odpojitelné. Takže pájení drátů od kroužků přímo na kabely v autě jsem zavrhl hned na začátku.

Finální bastl je zakrabicován do decentní krabičky a vypadá takto:

Konektor je dostatečně robustní, aby snesl vibrace v autě, samozřejmostí je pojistka proti samovolnému rozpojení.

1.JPG

Krabička bude lípnutá oboustrankou na těleso lampy. Jednu budu mít akorát trochu níž, neb jsem trošinku nevychytal délku drátů... :D:D

2.JPG

Co je uvnitř? Jen dráty a ten jeden šváb:

5.JPG

6.JPG

Nakonec to všechno ještě pěkně zalít tavným lepidlem. To má kromě toho, že je to neskonale hnusný :D dvě důležité funkce: zajistí, že se nic uvnitř nepohne. On ten stabilizátor má poměrně titěrný nožičky, které nejsou zrovna stavěné na provoz v automobilu (na plošňáku je to samozřejmě něco jiného :)) a snadno by se za chvíli uklepaly. Druhá funkce je pak pochopitelně elektrická izolace.

7.JPG

A takhle to vypadá v provozu:

8.JPG

Celkové náklady byly cca 100 Kč a obnášely nákup dvou krabiček, dvou kompletních konektorů a dvou stabilizátorů; dráty ochotně poskytl starý vyřazený PC zdroj, který měl tu smůlu, že jsem ho měl zrovna po ruce. :) Celkový strávený čas asi hodinka a půl s tím, že jsme na začátku půl hodiny vymýšlel, jak že to chci vlastně zrealizovat... :D;)

Pokud to někomu pomůže, rád se podělím s jakýmikoliv detaily.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ferry

no v katalogovem zapojeni jsou jeste filtracni kondenzatorky pred vstupem a na vystupu

Vím o nich, ale tady nejsou třeba. Ty filtrační kondenzátorky tě budou zajímat, když budeš dělat zdroj stabilizovaného napětí - podporují stabilitu napětí, které tento obvod generuje při větších zatíženích. V tomto případě je ten stabilizátor použitý jen k odřezání napěťových špiček, které v rozvodu auta vznikají (coby ochrana LEDek před přepětím), tudíž by tu tyto kondenzátory byly zbytečně. Že to takhle nebude 100% hladký je těm LEDkám úplně jedno. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja bych tam ty kondiky stejne dal... uz pro ten pocit, ze je to tak jak to ma byt... :papa

Jinak dobra prace. Jo, jeste jsi tam mohl dat maly kus hliniku na ten stabil, takhle to placnout na plast mi prijde barbarske. Ok, beru v uvahu, ze ja vzdy delal stabily pro zesilovace nebo nejake prislusenstvi a tam byla hodne velka tepelna zatez, ale stejne to proste vypada divne. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: f3Rd@

Ja bych tam ty kondiky stejne dal... uz pro ten pocit, ze je to tak jak to ma byt... :papa

Jinak dobra prace. Jo, jeste jsi tam mohl dat maly kus hliniku na ten stabil, takhle to placnout na plast mi prijde barbarske. Ok, beru v uvahu, ze ja vzdy delal stabily pro zesilovace nebo nejake prislusenstvi a tam byla hodne velka tepelna zatez, ale stejne to proste vypada divne. :papa

Ten stabilizátor může zcela bezpečně běžet i bez těch kondíků, toho bych se vůbec nebál. Z toho datasheetu zase nejde dělat dogma. :)

Jinak dík. :) O tom plíšku coby chladiči jsem asi půl minuty taky uvažoval, ale nakonec jsem usoudil, že to je moc práce. Vždyť to krmí jen čtyři bílý LEDky, to není výkonový zesilovač... ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Ten stabilizátor může zcela bezpečně běžet i bez těch kondíků, toho bych se vůbec nebál. Z toho datasheetu zase nejde dělat dogma. :)

Jinak dík. :) O tom plíšku coby chladiči jsem asi půl minuty taky uvažoval, ale nakonec jsem usoudil, že to je moc práce. Vždyť to krmí jen čtyři bílý LEDky, to není výkonový zesilovač... ;)

No jasne, jen to proste vypada divne, kdyz jsem zvykly tam rvat chladice z PC zdroju nebo rovnou na chladic zesaku :D A najednou je to jen tak nataveny na krabicce. :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hehe, já věděl, že jsem tam měl dát ochrannou diodu... dneska jsem blbec přepóloval konektor a odšlehnul jeden stabilizátor, takže angel kroužky jsou do pondělka odstavené z provozu. To by se z toho jeden po... :D :D :D Zítra vám sem hodím fotky na autě. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oni

no jelikoz uz mam vsechny diody v haji nedokazes mi poradit jake vhodne diody zvolit,aby byl vysledek prinejmensim stejny jako s origo diodama!

To záleží na tom, jaký máš typ těch světel. Dělá se jich několik. Ale v praxi si myslím, že tam není co koumat - pokud to svítilo bíle, tak koupit bílý diody a dát je tam místo těch upečených. Před nimi bude určitě ještě předřadný odpor, ten musíš zachovat (pokud neměníš barvu diod).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oni

jenze bily diody uz jsem kupoval nekolikrat a vysledek skoro nulovy,neosvetli to ani pulku krouzku a odpor mam spravny! na barve mi tak ani nezalezi,spis aspon aspon aby byl osvetlen cely krouzek.

To se takhle hrozně blbě řeší, to bych musel vidět... :nevim Předpokládám, že kroužek je vespod přerušenej a do obou konců svítí do každého jedna dioda. Pokud to s běžnýma diodama nesvítí dostatečně, tak buď byly původní diody nějak atypické a na ty naše "běžné" nesedí hodnota odporu (pak by buď svítily málo, nebo se naopak pekly), nebo je tam prostě potřeba diod s větší svítivostí. Tady máš třeba příklad běžné 5mm LEDky, ale se svítivostí 10 kandel! Nevěřím tomu, že by dvě tyhle potvory neusvítily jeden kroužek... Akorát už na LEDku trochu žerou, takže by bylo optimální spočítat jim odpor na míru.

edit: a pokud chceš být jó extrémista, tady je LEDka se svítivostí 16 - 20 kandel. Ta už je sice dost drahá (34 Kč/ks), ale myslím si, že s tímhle by ty kroužky byly vidět i za jasnýho dne. :)

[upravil dne 12/11/07 Fakir]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak pises,dole je ten krouzek rozdelen a jsou tam dve diody a kazda osvetluje jednu stranu krouzku!kdybych tak vedel jakou svitivost maj ty diody co jsem koupil!ale opravdu uz vrchni cast krouzku neni osvetlena a to neni pekne!jestli ti to pomuze vsechny diody co jsem kupoval me stala jedna max 10 korun a velikostne je tak 2-3 mm,to bych jeste upresnil!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To mi nepomůže. :) Vyfoť to, pokud možno. Mně svítí i originální LEDky ta, že mám vršky kroužků trochu tmavší, nevýhoda "napájení" světlovodu jen ze dvou bodů na koncích. Myslím, že dvě 20cd LEDky by to rozsvítily bez problémů celý tak, že by to bylo vidět i ve dne (což teď není), nicméně to začnu řešit až v situaci, že by nějaká z původních diod odešla, do té doby to stačí tak, jak to je.

Ale už jsme trochu :xvul, kdyžtak to dořešíme po soukromých zprávách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...