Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Tak jsme byli v Číně


Recommended Posts

Ahoj.Tak jsme byli v Číně,ale letecky s organizovaným zájezdem.Letěli jsme z Prahy přes Šeremetěvo,kde jsme čekali 8 hodin v tranzitu.Před tímto letištěm varuji (!) dopředu.Sedět lze jen v patře v hospůdkách,většinou silně zahulených.Ceny jsou zde značně vyšroubované,protože se počítá s tím,že si do letadla smíte vzít jen 1dl pití!V letadle sice dostanete,ale tak dvě deci.Jinak se sedí na schodech,ti znalí si vzali z letadla noviny a sedí-leží na betonové zemi kde se dá.Okolo jsou DUTY FREÉ s parfémama a jiným nepotřebným zbožím za přemrštěné ceny.Nástup do dalšího letadla byl vysvobozením a jako by to věděli,hned rozváželi pití.Jelikož jsme letěli přes noc,nebylo kromě přísvitu na severu nic vidět.Až ve dvě ráno najednou vykouklo slunce - nebo bylo víc?Letí se proti času a v cílovém letišti bylo o šest hodin více (nebo méně ?).V každém případě přistání v Beijingu bylo ukončením nočního pospávání.Po vystoupení z letadla přímo do haly nás vedly přehledné cedule v čínštině,angličtině a srozumitelnými obrázky k výdeji zavazadel.Dva vojáčci,nebo to byli policisté s pejskem obcházeli české kufry a vybírali vše,co souviselo se salámy.Ti rychlejší s batohy na záda pejskovi unikli.Letiště je obřích rozměrů,čisté - jíst by se dalo z podlahy,vše naleštěné.Celé letiště samozřejmě bylo klimatizované.Výměna peněz ve směnárně žádný problém.Vše je přizpůsobeno starším a vozíčkářům.Pak ještě průchod přes pasové.Tam se odevzdávaly i jakési dotazníky,které jsme dostali už v letadle:jedny chtěly vědět kam jedem,kde budem ubytovaní,jiné jak se cítíme a jestli naši ptáci nemají chřipku a jiné vlezlé dotazy.Brali jsme to s humorem a byli jsme z letiště venku.Bác do obličeje - 37°C a smog.Dalo se to zvládnout a autobus byl klimatizovaný a luxusní.Později jsme přišli na to,že všechny autobusy jsou s klimatizací a luxy.Teď bych měl vložit nějaký obrázek,jdu ho vybrat a zmenšit.Ještě doplním,že jsme tam byli 3 týdny a na pokračování zde podle času popíši celou cestu přes Tibet až do Hong Kongu.

[upravil dne 1.9.07 Kubis]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No nic - mlčím, protože tiše závidím (asi před 5ti lety byli v Číně kamarádi a po měsíci putování na vlastní pěst přijeli přeplněni zážitky - noční cesta vlakem, chuť veškerých číňanek i číňanů fotit se se 190 cm vysokým vousatým blonďákem, hlučné odplivování drobných číňanek kdykoli a kdekoli . . .).

Dlouho sháním čínský nápis Peugeot v rozsypaném čaji - nedovezl sis suvenýr??? Oni mi to ukazovali na fotce (

307 sedan!!!! http://st.blog.cz/f/fea.blog.auto.cz/obrazky/1808.jpg

http://img.auto.cz/news/img/galleries/2004-08/3071_41074e4789047.jpg) a dostali spucunk, že mi to v prodejně Peugeotu rovnou nekoupili - no a protože do Číny jezdí nepoměrně míň mých kamarádů než třeba do Brna, tak sháním a sháním a furt nic.

[upravil dne 1/9/2007 Medvěd]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hotel byl čistý,skoro až přepychový.Později jsem už mohl srovnávat: všechny dvoulůžkové pokoje byly jak prefabrikované.Stejně rozmístěný nábytek,koupelny se lišily jen vanou nebo sprchovým koutem,v Xianu chyběly sifony,ale to jsem zacpal igeliťákama.Vedle recepce se daly poslat pohledy.Jeden pohled po smlouvání vyšel na 2Y a známka na 5,6Y.Budu používat písmeno Y pro jejich měnu.Převod je zhruba tři koruny,směnárny a banky dostupné,jen CHINA POST se hledalo hůř.No a hned jsme se vrhli do prohlídky všech chrámů a jiných míst vhodných k návštěvě.Když už už jsme netahli batohy,dalo se dýchat a už jsem se jen dost potil.Balená voda 2Y až 3Y se dala koupit každých 50metrů.

Do chrámů a zahrad se platilo vstupné.Navštívili jsme vodní palác,kde pro císařovnu postavili 1,8 km dlouhou chodbu,aby se mohla procházet i za deště.Vede podle jezera,ale ani přítomnost vody nás neochladila.Na konci je postavená loď z mramoru (neplovoucí).Na to kolik má china obyvatel,nebyla zase taková tlačenice.Lidé jsou pěkně oblečení,usměvaví a vlídní.Nikdo neplive na zem,jak jsem četl ve starších příspěvcích na netu,neprdí a nekouří.V Číně kouří jen ti,co nemají vzdělání a prý ti nejchudší.No moc těch kouřících jsem neviděl.Viděl jsem hromady psích výkalů v Praze na chodnících,ale nic takového,ani vajgly po celé Číně!!Jsme za nimi pozadu téměř ve všem.Mají všude čisto,zeleň ,nová výsadba stromů (platí pro celou zem) je ohromující,parkové výzdoby,květiny no krása.Ještě jsem ani nedopil vodu a už někdo čekal na plastovou láhev.Pokud někomu upadl papírek,hned se odněkud vynořil zametač a uklidil.Pro turisty tam mají připravené "prodejní" akce.U nás to máme také - autobus jede ....pro manželské páry dárek...a pak do vás hustí prodejce,že bez jeho zboží nemůžete žít.Tam je to jiné!

Navštívili jsme továrnu na čaj,kde nás přivítali,usadili do přednáškového sálu (klimatizace byla snad na 15°C) a krásné děvy připravovaly čaj.Jedna nám anglicky popisovala,jak se jmenují,na co se pijí a jak se pijí,a ostaní nám dávaly ochutnávat.Na konec ukázala kolik který stojí a poděkovala.Pak jsme mohli jít volně po továrně a vše si prohlédnout,nafotit a na konci třeba i koupit.Ale nic nenutili.Čaj mají ale dvakrát dražší,než my (jinak mají vše levnější než my).Půl litru pepsi až 3Y!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pežotky jsme tam viděli dva,oba byly 307.Jinak tam jezdí hlavně japonci,Proton - asi místní značka,VW v černé barvě tam mají jen asi jako u nás byly černé 603,radši budu diplomatický,i když jsme se dověděli spoustu atd.V Tibetu hlavně velké teréní,luxusní auta.A žádné staré,nebo bourané nebo rezivé.Jinak se ptejte,protože informací mám spousty a určitě mnoho nevzpomenu.

Jen tak pro recenzi:3x letadlem na místě,2x lehátkovým vlakem přes noc,celkem 900 km autobusem,30 km troj a čtyřkolovou rikšou,na kolech,metrem,rychlovlakem,dvoupatrovými autobusy,lanovkou typu na Petřím,1,5 km po jezdících schodů za sebou,43 pater rychlovýtahem,trajekty moře,2 hodiny lodí po řece LI a 1,5 hodiny horkovzdušným balónem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...