Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

MP3 vs. WMA


NBT

Recommended Posts

Koupil jsem si radio s MP3 a nadsen jeho moznostmi jsem okamzite prevedl vsechny sva CD do tohoto formatu a vypalil na CD. Na 5 prepisovatelnych (CD-RW) medii se mi veslo kolem 50 hudenich alb. CD jsem roztridil podle zanru atd. Problem nastal v momente, kdy jsem chtel pridat jeste nekolik dalsich CD, ale mediu uz nebylo dost mista. V tom okamziku jsem si vsiml, ze radio podporuje i format WMA, cemuz jsem predtim nevenoval prilis pozornosti, nebot jsem uzivatelem Linuxu a format od Microsoftu z principu ignoruju :D Jen tak z nudy jsem tedy zabrousil na web a ctu specifikaci formatu WMA. A nestacim se divit. Rozhodl jsem se tedy trochu experimentovat. Vzal jsem hudebni CD a vyripoval ho klasicky do MP3. Pak to same, ale jako vystupni format WMA. A opet se nestacim divit. Polovicni bitrate, polovicni velikost, kvalita stejna. Vrhnul jsem se tady na vsechny soubory MP3 a prevedl je do WMA. Oproti puvodnim skoro 5GB najednou 2 a neco. Jeste me zajimalo, jak je to s tagy souboru. Mam rad, kdyz jsou soubory pekne oznacene (autor, album, skladba atd.). Opet zadny problem. Vesele jsem tedy vyripoval zbytek CD a vypalil na RWcka. Na 5 RW mam kolem 100 hudebnich alb. No proste pohoda.

K ripovani i prevodu jsem pouzil CDex, coz je freeware program. Stahnout se da skoro vsude, namatkou treba www.slunecnice.cz, www.stahuj.cz atd. Jde k nemu stahnout i ceska lokalizace.

K vyplneni tagu jsem pouzil cesky Media Tagger, download tamtez. Zvlada jak MP3 tak WMA tagy. Umi to i hromadne a spolupracuje s freedb, takze se skoro nic nemusi vyplnovat rucne.

Nekdo mozna bude tvrdil, ze kvalita neni stejna jako u CD, coz je samozrejme pravda. Zalezi na tom, co clovek preferuje. U me je to mnozstvi a misto. Nez si porizovat changer a zahrat si superkvalitne 8 CD, radsi kvalitu trochu ozelim (osobne rozdil skoro nepoznam) a budu tam mit 100 CD na 5 RW. Akorat pozor na MP3 soubory s bitrate nizsi nez 128, pak se prevod do WMA nemusi podarit a neda se to poslouchat. Taky nacitani CD trva trochu dele, ale da se to prezit. Zalezi na strukture adresaru. Cim vic vnorenych, tim delsi je doba pro nacteni. Ja osobne nepouzivam vic nez 1 vnoreny adresar, v praxi tedy: rootCD - Autor,album a nic vic.

Takze format WMA rozhodne vede ve vsech smerech a nezbyva nez doporucit. Kez bych se dockal doby, kdy budou na trhu radia podporujici open format OGG :D Ale to uz je asi moc odvazny ocekavani :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cus, zajimalo by mne, jaky model mas radia. Mam ALPINE a podporuje take oba zminene formaty. Jednu vec jsem ale jeste nevyresil a to: Pokud mam CD, ktere je udelane jako nepretrzity MIX, nicmene je rozdelene na jednotlive skladby, ktere vsak do sebe plynule prechazji, mam problem pri prehravani tohoto po prevodu do MP3 i WMA. Radio to prehrava s mezerou, coz pri poslechu neni prave idealni. Nevis, jak toto obejit?

Pokud chci poslouchat bez preruseni, musim z toho CD udelat pouze jeden soubor, coz je dost nepohodlne, pokud chci mix zacit poslouchat treba od pulky, musim se tam dostat pretacenim :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokial viem toto je bohuzial neodstranitelne. Pretoze prehravac prehra skladbu a ked dojde na koniec tak este prehra to co mu zostalo v bufferi a len potom da citaciemu mechanizmu prikaz na hladanie dalsej skladby a pripravu do buffera. Toto iste je aj na DVD prehravacoch. :mad: Na PC existuju programy ktore to riadia lepsie (napr. co som vyrobil ja :)

Bohuzial na MP3 prehravacoch sa to zda byt zatial nevyriesene.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cus.Taky mam v aute MP3 prehravac.Sice to neni klasicky autoradio,ale jen MP3discman.ZASADNE prehravam mp3 s bitratem 192Kbit/s ne nizsim(RLS vychazeji jen s touhle kvalitou).WMA sem zkousel taky,vetsinou slo s bitratem 128kbit/s.Sice se rika ze nepoznas rozdil mezi audio CD a MP3 ci WMA, ale opak je pravdou,hlavne pri nizssim kvalite pod 160Kbit. :) Zkus si tam pustit nejakou napr. vaznou hudbu nebo neco melodickyho(enya,atd.) tam bys to mel poznat. ;) Na normalni dance ci techno pisnickach to samozrejmne nepoznas.Ten prehravac co mam je Iriver IMP100.Vyhoda v nem je to ze si tam muzes nahrat novy kodeky.... treba OGG :) coz do normalnich autoradiich ne. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To KoZLiK: A jak mas toho IMPa zapojenyho? Mam ho taky a chtel bych ho i do auta. Zkousel jsem to pres tu kazetu (s hlavou co se pritiskne na hlavu kaz. mech. :-)) a kdyz pominu znizenou kvalitu zvuku tak mi to delalo bordel protoze mam radio s automat. reverses a ta kazeta se ji nelibila.

Stejne uvazuju i koupi \"noveho\" radia a tak vaham jestli s \"obyc\" CD mechanikou nebo neco s kazetou + vstupem na menic atd.

Zatim jsem to moc nestudoval - ale chtel bych tam mit moznost pichnout toho IMPa. Jak to mas vyreseny ty?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napsán autorem Toman

To KoZLiK: A jak mas toho IMPa zapojenyho? Mam ho taky a chtel bych ho i do auta. Zkousel jsem to pres tu kazetu (s hlavou co se pritiskne na hlavu kaz. mech. :-)) a kdyz pominu znizenou kvalitu zvuku tak mi to delalo bordel protoze mam radio s automat. reverses a ta kazeta se ji nelibila.

Stejne uvazuju i koupi \"noveho\" radia a tak vaham jestli s \"obyc\" CD mechanikou nebo neco s kazetou + vstupem na menic atd.

Zatim jsem to moc nestudoval - ale chtel bych tam mit moznost pichnout toho IMPa. Jak to mas vyreseny ty?

Cus.Pres kazetu,je to na <>u.Jelikoz elektronice rozumim tak sem si autoradio Blaukpunkt trosku poupravil.... a vyradil jsemna kazetak a misto nej sem si vyvedl INovy vstupy na MP3man a OUTouvy vystupy na zesik co mam v kufru.Do toho Irivera to normalne mam pripojeny do OUTveho konektoru.Dalkovy ovladani mam vyvedeny k rucce takze nemusim se predklanet a sahat do kastliku na MP3mana,proste jen sahnu na rucku a ovladam.......Temer nic to nestalo jen par konektoru a nejaky ten kabel.Uz mam fota mi 205ky tak sem dnes vecer hodim odkaz. :D:D:D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To KoZlik: Hmm.. sakra, ze bych usetril za novy radio a toto si taky trochu poupravil? (zas ale takovej \"elektroprofik\" nejsem). Mam taky blaupunkta - Lugano - 4*20 - zesik nemam a neplanuju, stacil by mi ten line OUT na toho iRivera. Mohl bys mne jen tak nastinit v cem ta uprava spociva a jestli bych to zvlad? parkrat jsem uz pajku v ruce drzel a odpor od kondiku taky myslim poznam, ale to je asi tak vse :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napsán autorem Toman

To KoZlik: Hmm.. sakra, ze bych usetril za novy radio a toto si taky trochu poupravil? (zas ale takovej \"elektroprofik\" nejsem). Mam taky blaupunkta - Lugano - 4*20 - zesik nemam a neplanuju, stacil by mi ten line OUT na toho iRivera. Mohl bys mne jen tak nastinit v cem ta uprava spociva a jestli bych to zvlad? parkrat jsem uz pajku v ruce drzel a odpor od kondiku taky myslim poznam, ale to je asi tak vse :(

Cusik.Takze v tvym pripade potrebujes INovy vstupy na autoradiu.Mno uprava..... nebo jak se tomu da rict,spociva v tom ze sem provedl tyto kroky:

1.) odopojil sem kazetak... tzn. vyvody z audio hlav a vystup s predzesilovace(Kvuly sumu,ktery produkuje predzesik..... sice malo ale i tak byl trosku slyses)

2.) na odpojeny vystupy z predzesilovace sem normalka propojil klasicky stineny kabel (stereo - na levy a pravy kanal).

3.) na konci toho kabelu je obyc 3.5mm JACK (jako na sluchatka),kterej je strcenej v LINE OUTovym vystupu IRivera.

Jelikoz ja mam takovou sunku autoradio,tak kdyz chci mit Irevera musim mit zasunoutou kazetu a pustenou.Sice se jen toci.. ale nic neprehrava...(ma odpojeny vyvody z hlav a vystupy z predzesilovace).

Kbybys napsal typ autoradia,mohl bych se podivat po el. schematu (jestli se sezene) a pak bch te presne rekl kam to mas zapojit.....

Ty fotky budou ale momentalne neni moc casu si snima hrat a upravovat je na www.Snad zitra... Doufam ze si to nejak pochopil... lepsi je kdyz bych te to vysvetlil na schematu,co mas kde odpojit a pripojit... :):):):):)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to KoZlik: Ja sem ale vul... je prece jasny ze potrebuju LineIN kdyz chci \"zesilit vystup z iRivera jako pres radio\"!! Jinak upravu celkem chapu, melo by to byt OK.

Jinak radio mam Blaupunk LUGANO RCR 87 (manual je stejne pro dalsi 3 radia a to MILANORCR 127, SAN MARINO RCR 127 a PORTO RCR 87). Rozdily jsou jen ve vykonu a absence nekolika funkci u nizsich modelu, jinak si myslim ze by to melo byt velmi podobne.

Takze dik moc za vysvetleni a kdybys nasel to schematko tak by to bylo uplne nejlepsi (taky se po webu mrknu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napsán autorem Toman

to KoZlik: Ja sem ale vul... je prece jasny ze potrebuju LineIN kdyz chci \"zesilit vystup z iRivera jako pres radio\"!! Jinak upravu celkem chapu, melo by to byt OK.

Jinak radio mam Blaupunk LUGANO RCR 87 (manual je stejne pro dalsi 3 radia a to MILANORCR 127, SAN MARINO RCR 127 a PORTO RCR 87). Rozdily jsou jen ve vykonu a absence nekolika funkci u nizsich modelu, jinak si myslim ze by to melo byt velmi podobne.

Takze dik moc za vysvetleni a kdybys nasel to schematko tak by to bylo uplne nejlepsi (taky se po webu mrknu).

V poho. Hele to schema se nesahnal,na jiny mam ale na tyhle tipy bohuzel ne.Koukni do \"POKECU\" na fota,jak to mam v aute vyreseny ... :D :D :D :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...