Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

aku mate turisticku navi GPS


jozefsv

Recommended Posts

Mám PDA (kapesní počítač) Yakumo Apha-X s integrovanou GPS. Cena před rokem 6000 Kč. Dnes ho už nekoupíš. Navigační softwary jsem zkoušel různé, abych zjistil, který si mám koupit. Nakonec mám pro evropu Navigon a speciálně pro ČR PocketKim. Ani jedna z těchto navigací není "turistická", ale je to jen a jen o mapách.

Co se týče jednoúčelových GPS navigací, tak znám jen z doslechu od kámoše, že to funguje, ale je to zase o těch mapách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak po chvilke studovania a googlovania by som asi najradsej pda s telefonom, ale ked tak uz do toho pozeram, tak uz by to chcelo aj moznost pripojenia cez wifi a to je uz drahe ako svina.bolo by to fajn mat vsetko v jednom a nenosit aj telefon.

len neviem ako v tych pda funguje gps.daju sa tam nahrat mapy, alebo ak som v lese tak to vie len urcovat smer do urciteho bodu ktory je vopred oznaceny?alebo to pozna komplet kopce atd?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Žádnou. Podrobnou turistickou mapu na papíře ještě dlouho nic nenahradí, a orientační smysl v terénu a cit pro něj nenahradí nikdy nic, leda transplantace mozku.

no jasne.problem s orientaciou nikdy nebol a ani som este nezabludil, ale niekedy by to chcelo zist z chodnikov a to uz moze byt potom strata casu.

navigaciu nejak extra nepotrebujem ale bolo by to take spestrenie turistiky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, zpestření turistiky. V autě tu navigaci celkem chápu, ale co jsem kdy koho viděl s navigací v přírodě, že si to pořídil, tak si vůbec nic nezpestřil, ale přesně naopak - zblbnul. Furt jenom čuměl na display, přestal koukat okolo sebe, přestal vnímat okolí, dokonce i co bylo jasné napohled okolo sebe začal ověřovat v navigaci a když to tam bylo jinak (jakože často), tak se vztekal... Kdepak, do přírody tyhle elektronické s*ačky nepatří, a když je tam někdo tahá, tak pryč od něj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: jozefsv

tak po chvilke studovania a googlovania by som asi najradsej pda s telefonom, ale ked tak uz do toho pozeram, tak uz by to chcelo aj moznost pripojenia cez wifi a to je uz drahe ako svina.bolo by to fajn mat vsetko v jednom a nenosit aj telefon.

len neviem ako v tych pda funguje gps.daju sa tam nahrat mapy, alebo ak som v lese tak to vie len urcovat smer do urciteho bodu ktory je vopred oznaceny?alebo to pozna komplet kopce atd?

No ona hlavně navigace "do přírody" by měla být alespoň trochu odolná - například by měla zvládnout nějakou tu nečistotu, deštík, atd. a to od PDA s GPS moc nečekej. ;)

PDA s GSM a GPS (ach, ty zkratky) je třeba Mio A 701 - jezdí se s ní výborně, ale do lesa bych ji netahal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No když outdorovou tak pořádnou, jedna z nich je od Garmina, myslim že je dost dobrá, má ji kamoš, dělá Geocaching, leze s tím po skalách a bere to na vodu, není z těch co pořád čučí na display, proleze si co se mu líbí a pokud neví kudy tak se mrkne. Jen snad při tom geocachingu má oči nalepený na display aby našel poklad;) Ale telefon v ní nečekej, jinak turistický mapy jsou součástí

ODKAZ

010-00322-31_01.jpg

[upravil dne 29/7/07 Radek Hurvajz]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám podobný názor jako Oddie - při jízdě autem jsou situace, kdy navigace třeba dokáže pomoc (obzváště při stabilně skvěle značených průtazích měst v naší malé zemičce, když nemáš spolujezdce a máš si vše hlídat v mapě) - ale při pěší turistice nebo na kole, sorry, to je podle mě fakt mimo mísu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tiez niesom jeden z tych co by na to stale pozerali.ale vidim v tom jednu velku vyhodu.napr. nemozem kupovat mapu kazdeho urciteho pasma (to by ma stalo celkom dost penazi v konecnom prepocte) a ak by to pda malo aj wifi tak napr. v cudzine kazdy lepsi hotel nieco take ma a tak je tam moznost pripojenia.nehovoriac v aute.ale v aute navigaciu pouzivam fakt jedine vo velkych mestach v cudzine, inac jazdim s vypnutou navi pretoze ma to obcas ako hovoris oddie zmietlo a tak som sa na to vykaslal a riadim sa svojim rozumom.

no nevyhodou je ako hovori kurt, ze pda nie je vodotesne a prachopriepustne a to je problem, ale to nema ani moj mobil takze ako nahrada sa mi to celkom pozdava.

nasiel som jeden zaujimavy typ - http://www.itonline.sk/index.php?page=6&itm=540

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ony existují i "turistické" navigace ? Fíha, to jsem trochu zaspal.

A on je někdo vůbec kupuje ?

Když jedu autem, tak průjezd třeba Paříží může být bez navi docela zábava, ale proč si ji kupovat, když jí jdu pěšky nebo na kole ? Stačí slézt a doptat se.

A když jedu/jdu po Čechách, tak mapa v měřítku 1:50, nebo 1:25 je skvělá, zvlášť, když člověk přijde na to, že tenhleten cíp lesa je tenhleten cíp lesa na mapě.

A že občas na "čundru" někam zabloudím ? Od toho mám mapu nebo pusu ... a ostatně, nikam nechvátám, jsem přece na dovolený :P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mel navigaci s kamosem na trampu, ne ze bysme toho vejrali nonstop, ale jako zajimavost je to dobry, v kazdy putice sme koukli kolik sme usli, prumernou rychlost, jaka je jeste vzdalrnost do cile apod. takze bych to zas jako mimo misu nevidel, zajimave zpestreni, holt asi nic pro skalni trampy :) byl to tusim Garmin, co ho daval Mountfield zdarma ke kolu. Nejlevnejsi kolo stalo4tis asi, tak si ho kamos koupil a ziskal navigaci tehdy v hodnote 8tis ;) kolo venoval mamince

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: vix

ony existují i "turistické" navigace ? Fíha, to jsem trochu zaspal.

A on je někdo vůbec kupuje ?

Když jedu autem, tak průjezd třeba Paříží může být bez navi docela zábava, ale proč si ji kupovat, když jí jdu pěšky nebo na kole ? Stačí slézt a doptat se.

A když jedu/jdu po Čechách, tak mapa v měřítku 1:50, nebo 1:25 je skvělá, zvlášť, když člověk přijde na to, že tenhleten cíp lesa je tenhleten cíp lesa na mapě.

A že občas na "čundru" někam zabloudím ? Od toho mám mapu nebo pusu ... a ostatně, nikam nechvátám, jsem přece na dovolený :P

tak pariz som prechadzal tam a spat bez navigacie a v poho.bez zabludenia.

myslime asi inu turistiku.pokial si v lese niekde dost hlboko a najblizsie si mozes zbehnut do dediny tak za 2-3 hodinky tak to ja behat nebudem.pusu mam ale vacsinou kde chodim ja tak ludi nestretnes a tam kde ich stretavam v okolitych lesoch tak tam ma to uz nebavi.

ak som obcas casovo obmedzeny a mam len urcity cas na prejdenie lesa aby som stihol lesnu uzkokolajku a ta ma dopravi tam a tam a pokracujem opat niekde aby som sa niekam dostal a hlavne nieco videl tak by sa mi obcas navi zisla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: petr307

ja mel navigaci s kamosem na trampu, ne ze bysme toho vejrali nonstop, ale jako zajimavost je to dobry, v kazdy putice sme koukli kolik sme usli, prumernou rychlost, jaka je jeste vzdalrnost do cile apod. takze bych to zas jako mimo misu nevidel, zajimave zpestreni, holt asi nic pro skalni trampy :) byl to tusim Garmin, co ho daval Mountfield zdarma ke kolu. Nejlevnejsi kolo stalo4tis asi, tak si ho kamos koupil a ziskal navigaci tehdy v hodnote 8tis ;) kolo venoval mamince

poznam ale uz je neskoro.nestihol som a pokial som sa rozpozeral tak je po akcii:(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: jozefsv

poznam ale uz je neskoro.nestihol som a pokial som sa rozpozeral tak je po akcii:(

Jj, už ho zdarma nedávají, teď ho prodávají - za trojku i s mapou ČR (což nevím, jestli využiješ): http://www.mountfield.cz/satelitni-navigace-za-par-korun/

Je to e-Trex Legend, na netu o něm najdeš (a překvapivě právě na CZ stránkách:)) dost a dost.

edit: vůbec mě nenapadlo, že existuje taky mountfield.sk. :mad:

Tam mají tu akci na stránkách pořád - ke kolu navigačka zdarma a dokoupit můžeš kabel a mapy (http://www.mountfield.sk/downloads/navigacia_GPS_zadarmo.pdf)

[upravil dne 29.7.2007 Kurt]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: jozefsv

tak po chvilke studovania a googlovania by som asi najradsej pda s telefonom, ale ked tak uz do toho pozeram, tak uz by to chcelo aj moznost pripojenia cez wifi a to je uz drahe ako svina.bolo by to fajn mat vsetko v jednom a nenosit aj telefon.

len neviem ako v tych pda funguje gps.daju sa tam nahrat mapy, alebo ak som v lese tak to vie len urcovat smer do urciteho bodu ktory je vopred oznaceny?alebo to pozna komplet kopce atd?

Já bych tento komplet nebral. Telefon měním co 2-3 roky, ale PDA mám pořád jedno. Navíc když chceš jít třeba do hospody, proč tahat kombinaci PDA/GSM/GPS za desítky tisíc, když stačí malej telefon za dvojku.

GPS příjímač funguje jednoduše. Je to všechno pasivní. Něco jako radiopřijímač. GPS družice na orbitu vysílají určité signály. Přijímač je zachycuje a předává softwaru. Pokud chytáš 3 družice naráz, lze určit tvoje 2D pozice (zeměpisná šířka a délka). 4 družice a víc znamená 3D pozici (zeměpisná šířka, délka a nadmořská výška) Čím víc družic v "dosahu", tím přesnější zaměření tvojí polohy. Tohle všechno funguje i bez map. Mapa je jen takový pozadí.

Pokud s GPS stojíš na místě, neukáže ti, kde je sever, kde jih. Musíš se pohybovat. Potom je software schopen vypočíst že jdeš na sever, jdeš na jih, stoupáš, klesáš, apod.

Do PDA se samozřejmě dají nahrát mapy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Kurt

Původně zaslal: jozefsv

poznam ale uz je neskoro.nestihol som a pokial som sa rozpozeral tak je po akcii:(

Jj, už ho zdarma nedávají, teď ho prodávají - za trojku i s mapou ČR (což nevím, jestli využiješ): http://www.mountfield.cz/satelitni-navigace-za-par-korun/

Je to e-Trex Legend, na netu o něm najdeš (a překvapivě právě na CZ stránkách:)) dost a dost.

edit: vůbec mě nenapadlo, že existuje taky mountfield.sk. :mad:

Tam mají tu akci na stránkách pořád - ke kolu navigačka zdarma a dokoupit můžeš kabel a mapy (http://www.mountfield.sk/downloads/navigacia_GPS_zadarmo.pdf)

[upravil dne 29.7.2007 Kurt]

no u nas to zda sa stale bezi.tiez som na to pred chvilou prisiel.asi si tam zajtra zajdem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ticcino

Jo a abych nezapomněl, existují také externí GPS moduly, které se dají připojit k PDA nebo některým SmartPhonům. Komunikace přes BT nebo kabel.

Edit: Jdou připojit také k notebookům :-)

[upravil dne 29.7.2007 Ticcino]

tie externe moduly este musim pozriet.notebook mam, mozno by to bola dalsia vyuzitelnost aj ked sa mi ho sebou nie vzdy chce tahat.

jasne ze do krcmi a po meste ked nikam nejdem tak by som pda nenosil.doma je telefonov blud a stale len pribudaju (pozname to vsetci, akcie)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak som to bol dnes v tom mountfielde omrknut a zistil som:

- tie bike nemaju tu cenu co za nich pytaju.maju jednoduche radice... (ved jasne, nemozeme mat navi zadarmo)

- ta navi ma len slovensku turisticku mapu a europu tam akosi nedali (pri tomto modeli garmin dava v zaklade aj europu, ale nie podrobnu)

- za 1600 skk moznost dokupit slovensku mapu ciest (ale tato navi ma len 8 MB pamat a tak aj ked si mapu ciest kupite tak si mozete vlozit len kusok mapy do tejto velkosti)

- zaver asi taky, ze stale neviem ci to vlastne ma zmysel.

hm, este porozmyslam

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...