Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Vykon autoradii


Petr605

Recommended Posts

ty brdo ... tak toto ma dostalo :-)

ok suhlasim, je to velmi spravne a omluvam sa !!! len nerozumiem tomu mostiku - koncovy stupen by mal mat dva tranzistory v serii a na kazdom je ubytok cca 0,7V, cize 1x1,5V ... ale to uz je asi vyssi divci ...

mozme vsak pokracovat ? to co si popisal sa jednalo o zapojenie jedneho kanalu - cize vystupny vykon je nejakych cca 20W co je dane napatim a odporom repraku ktory je zapojeny voci kostre (zemi). ak by som vsak zapojil dva kanaly zosilnovaca voci sebe (reprak medzi vystupy kazdeho kanalu) tak dostanem 40W - je to tak ? a v pripade ze existuje IO ktory ma v sebe 4 zosiky, budem mat pri tomto zapojeni na jeho vystupe 2x40W ... je to spravna uvaha ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, ten můstek, to je právě to zapojení dvou zesilovačů proti sobě. Když si představíš koncové tranzistory, budou 4, pospojované do Graetzova můstku (taková ta klasická p..a), vždy dva tranzistory v sérii mezi + a kostrou, a repro v úhlopříčce mezi těmi dvojicemi (krucinál, to by bylo lepší nakreslit :( ). Pro tenhleten případ je právě ten výstupní výkon okolo 20W. Bez toho můstku, při zapojení repro proti kostře, by to totiž bylo jen cca 5W - to měly ty autorádia kdysi. Jinak to saturační napětí jsem naměřil cca 1,5V na jednom tranzistoru, tedy když jsou dva v sérii, je to 2x1,5V. Mosfety budou mít tuhle ztrátu tutově nižší, ale o kolik, to ti nepovím...

Způsoby, jak u můstku dále zvýšit výkon, jsou: dvojitý můstek (orig. \"bridged bridge\" ) - ale přiznám se, že vůbec netuším, jak to funguje. Někde jsem s tím kdysi viděl někoho operovat, ale to schéma jsem nezkoumal. To už bude tutově nějaká vyšší dívčí...

Dále: použít vyšší napájecí napětí. Buď tedy měnič, a nebo ty novější řady integráčů, co v sobě obsahují jednoduchý násobič napětí - prostě nabíjej paralelně několik kondíků, pak je přepnou do série a předaj do vyrovnávacího kondíku, a je z toho skoro dvojnásobek - tedy teoreticky skoro čtyřnásobný výkon. Ovšem to taky znamená čtyřnásobný odběr z aku (ty kondíky se musí z něčeho nabít, a zákon zachovaní energie je neúprosný), a podstatně větší vyzářené teplo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja se k tomu pripojim ze stranky, ktera tady uz taky padla a to je vyzareny teplo. Este celkem chapu, ze se jaks, taks uchladi onech 100w (4x22+nejaky drobny z radia), ale uchladit treba dvojnasobek uz je v tak pidiprostoru s velikostí chladice na radiu nerealne, tudiz pocitam, ze snad ani nejni snaha výkon nadale v jednotce radia zvysovat. Vzdyt Oddie vi, jak si obcas poustim muziku a po pulhodine se minidisk neda udrzet v ruce... Tudy to uz nepude...:):):)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to petr605, oddie : pozeral som tie nove TDA ktore ma celeho doplietli - je to presne ako popisujete. vykon sa zvysuje mostikovym zapojenim alebo zvysovanim napatia cez kondenzator ... hmm, nabuduce si radsej nieco nastudujem nez zacnem trepat :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To oddie: Diky, diky, diky!!! Nebyl jsem pres vikend online, tak jsem rad, ze jsi se toho tady ujal :D:D Vysvetlujes to moc pekne. Ja jsem asi poznamenanej skolou, tak mam tendenci bud zjednodusovat, nebo zabredavat do podrobnosti, ktere nejsou pro lidi dulezite. Jeste bych uvedl jak jsem dosel k cislu 24,5W. Neodecital jsem saturacni napeti, zanedbal jsem ho, pocital jsem realnou zatez 4 ohmy a pocital to tak ze 14V je maximalni hodnota a ja ji prepocital na efektivni (deleno odmocnina ze dvou). Tak mi vysel idelani efektivni sinusovy vykon prave 24,5W.

To Kubo: Nic si z toho nedelej, jsi ted o neco chytrejsi.:cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Dydzej: Na to je zavedena velicina, ktera se nazyva proudova hustota (J) a jednotka je amper na metr ctverecny, pripadne odvozene amper na milimetr ctverecny. A maximalni proudova hustota se odvozuje od schopnosti vodice odvadet teplo. Ted si vybavuju maximalni hodnotu pouzivanou pri navrhu transformatoru a to bylo, myslim, 4A/mm2 (pro měď - fuj, ted jsem si musel prepnout klavesnici). A s touto proudovou hustotou se smelo pocitat jen na vrchni vinuti, ktere se nejlepe chladilo. Takze pokud bych ja uz neco pocital, tak bych pocital asi s touhle hodnotou, nebo radsi vyssi. Kdyz je drat silnejsi, nicemu se neublizi. Snad jen penezence. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Zdravim all, Lidi asi sem se spatne naucim tu klasiku, ze P=U*U/R, nebo nechapu ten vykon. Kdys mam na nastartovanym aute vo neco vic naj 14V, tak pocitam 14V*14V/4Ohm = 49W ???. kdys pouzijeme 2Ohmove repro, coz moc lidi teda nema...nebo??:-))...tak 14V*14V/2Ohm=98W..a to sem pocital jen kaladnou nepromennou solozku..tak mi to prosim vas nekdo poradne vysvetlete....:o

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To muz.v.cernem: To co tady pocitas (spravne) je maximalni vykon. Co jsem pocital ja byl vykon efektivni, sinusovy a ten je polovicni, protoze musis pocitat s napetim na baterce delenym odmocninou ze dvou. Proc se pouziva efektivni vykon je jina vec.

Pokud pouzijes 2 ohmove reproduktory, dosahnes samozrejme dvojnasobneho vykonu. Potiz je v tom, ze zesilovace v radiich, co jsem videl, byly vzdy na zatez 4 ohmy. Pri polovicni zatezi tece dvojnasobny proud a muze se stat, ze koncovy stupen proudove pretizis. Ne treba vykonove, ale proudove. To muze mit za nasledek bud zniceni, nebo to, ze zacne pracovat proudova pojistka a zacne vystupni proud omezovat => zkresleni jako krava. Ale vetsinou ten koncovy stupen odejde do vecnych lovist, protoze se zaroven pretizi i vykonove, prehreje se a je konec. Pokud ale mas radio, na kterem je napsano, ze muzes pouzit 2 ohmove repro, tak to je pak jasne. Ale co se tady pocitalo, tak vzdy bylo receno, ze repro jsou 4 ohmy.

Ted jsem se poucil: \"Root Mean Square is a fundamental measurement of the magnitude of an AC signal. The RMS value assigned to an AC signal is the amount of DC required to produce an equivalent amount of heat in the same load.\" To znamena, ze RMS je efektivni hodnota signalu......Tak ted nevim, co si myslet...:o Nechame to bejt:P

[Editován dne 16/9/03 Petr605]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Zajimavy poctenicko.... Taky mam el.skolu. No kdyz mam ve svy P205ce zesilovac 2x 110w/4ohm( http://www.carsound.com/reviews/amps/xm1002hx.html ) a prurez dratu od baterky 1.5mm STACI TO?? myslim ze jo.Jelikoz tam mam 25/8ohm (sinus) repraky (jiny sem za malo penez nesehnal) ,tak je vykon zesilovace polovicni a tim padem i proud protekajici do zesiku mensi.No kdyz sem to instaloval tak me docela zarazila 30A pojistka na tom zesiku... :o Ale zajimavy parametry teda ten zesik ma...

Output Power (resistive) minimum output 20 Hz to 20 kHz @ 1%THD+N (all channels driven into 4 ohms): 111 watts x 2 @ 14 volts,.91 watts x 2 @ 12.8 volts, 59 watts x 2 @ 10.5 volts

Output Power (resistive) minimum output 20 Hz to 20 kHz @ 1%THD+N (all channels driven into 2 ohms): 147 watts x 2 @ 14 volts, 121 watts x 2 @ 12.8 volts, 80 watts x 2 @ 10.5 volts

Hmmmm... Idle Current Draw: 1 amp

Current Draw @ 1/3 Maximum Power: 24.6 amps @ 105 watts

Kuva.... chudak baterka... :) a stal me jen 2500kc

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci wotrawowatt, ale už sem to semjednou dával:

http://www.eatel.net/~amptech/elecdisc/

Úplně nejvíc luxusní odkaz na všechno co se točí kolem výpočtů v auto hifi. (napětí, proudy, úbytky, zatížení, impedance, návrhy SW a celeych reprodukčních řetězců, kabeláž, prostě VŠECHNO!

Mraky ukázek, výpočetní tabulky...Bohužel je to v UK, ale je tam kupa obrázků a i přezneznalost řeči by s tím neměl beyt problém....

Vřele doporučuju.

[Editován dne 27/9/03 Hics]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...