Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

co vam vadi nejvic-gramaticky


aka

Recommended Posts

Původně zaslal: aka

precti si k tomu ono vyjadreni ustavu pro jazyk cesky :)

Sice nevím jestli to bylo na mě, ale těch bych polovinu vyházel. Protože by mne zajímalo, který pitomec přišel na to nové pravidlo ohledně názvosloví ulic... viz. Na Potůčku, Za Školou a podobné kraviny... :bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Bohouš

mě vadí slovo SEJRA a je jedno jestli smažený, tavený apod.....:roker:roker

na sejra už jsem si celkem zvykl, i když...

ale nejvíc mě rozesmál spolubydla když prohlásil, že měl bramborák s masovou SMĚSEJ.

a pak se ještě divil čemu se směju, že je přece normální slovo :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: zoby

Původně zaslal: Bohouš

mě vadí slovo SEJRA a je jedno jestli smažený, tavený apod.....:roker:roker

na sejra už jsem si celkem zvykl, i když...

ale nejvíc mě rozesmál spolubydla když prohlásil, že měl bramborák s masovou SMĚSEJ.

a pak se ještě divil čemu se směju, že je přece normální slovo :myslim

Kde na to proboha přišel? :bojim Se ho zeptej jestli v tom bramboráku měl erteple... :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sejra je holej nesmysl pocházející zřejmě z hlavního města.

Blbý -> blbej

Umýt -> umejt

Sýr -> sejr... ten sejra... skoro sajrajt

Co vymyslí příště?

Mě nebombardujte, že \"brněnština\" není o nic lepší, většina výrazů má ale logický vysvětlení.

To je ale rétorika, v gramatice mě nejvíc vadí když někdo napíše \"vydět\" anebo nezná rozdíl mezi \"tipem\" a \"typem\".

Chybovat je ale lidský a z chyb bysme se měli učit :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Sagic

Původně zaslal: aka

dneska sem nekolika slysela neco jako : o vanoce se u nas dela, o velikonoce.....to je ciste nesklonovani???

Tak nevím, jestli jsi ta pravá na lekce češtiny :myslim

Co takhle: Dnes jsem několikrát?? :aut

To víš, všem vadí chyby v gramatice, všichni se rozčilujou, všichni dávají lekce češtiny zdarma ale taky jsou všichni stejní, včetně mě samozřejmě:aut:D:D:D:D:D

Ještě bych doplnil chybějící: ˇˇˇ´´ˇˇˇ´

[upravil dne 27/2/07 Radek Hurvajz]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

se sejrem teda nemam jedinej problem..asi sem prilis prazka(jj, koukam, ze tam mam jedinej:D:D)

davam lekce cestiny.....no spis jsem si do podpisu napsala to, co me nejvic vytaci....jak jste vsichni videli, ma to tady presne ten ucinek co melo...zacali mi to vsichni psat.........stejne tak vetsinou pisu sme misto jsme, ale je to ze zvyku zkracovani;) mno a taky umim psat naky misto nejaky, pjekny misto pekny, a mam se sqele....

jo, jeste sem si vzpomnela.....prez!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Každý píše takovým dialektem, ze kterého jsme kraje. Jinak píší z Prahy, jinak z Brna, z Ostravy nebo z Jihočeského kraje. Jak už tu někdo napsal, český jazyk je opravdu krásný objemný co se týká významu jednoho slova. To jiný jazyk nemá. Rozčiluje mě se, že se nepíší čárky, háčky. Ale to je všechno dáno dobou. Jak už jsem psal, v dnešní době, kdy se místo psaní dopisů se posílají sms, kde se píše bez háčků a čárek, se nezle divit, že mladý lidé píší tak, jak píší. Starší lidé, kteří vyrůstali bez dnešní moderních vymožeností, tak pro mě je psaní háčků a čárek samozřejmostí. A co se týká různých zkratek, tak to i já se musím kolikrát ptát či napsat, co to znamená. A psaní i a y , tak se podívejte do pravidel českého jazyka, kolikrát se měnila vyjmenovaná slova. A výsledek. Vidíme všichni. Žádný!! Nám stačilo, co jsme se učili my. Ale to je pro některé už staré, tak chtějí něco nového a lepšího. Ale né vše nové je taky dobré. A tak to je i v životě. Vez mě te si např. auta a nebo gramofonové desky atd. . :myslim:myslim:myslim:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: zoby

Původně zaslal: Peta

Dotaz na odborníky: \"Dýl\" nebo \"později\"? \"Zítra přijdu dýl do práce\" :mrk

ani dýl ani později, ale poslíš

nebo \"pozdijáčs\" -to pouziva kamos z Velke Bitese

Taky me jeste stvou nektere vyrazy tech 14-ti letych holek... napr.: blogiiiiiiisecek, nejsupravatejsi, bligiiiisci, proste zdrobnelinky za kazdou cenicku!! :grr

[upravil dne 27/2/07 f3Rd@]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 Gotrek: Opravdu, věř nám, kdo ti říkáme - viz výše - že \"ideální\" (podobně jako \"optimální\") je superlativ a předpona nej- k němu skutečně nejde. Ale určitě čeština není jediný jazyk, kde se toto řeší - kolik z vás už například na Slovensku v hovorové řeči slyšelo výraz NAJSAMLEPŠÍ (místo najlepší)?

Jinak ale tady na fóru by mnohým prospělo občas se podívat na svá mě-mně (Gotrekovi se to stává jen občas, mnohým takřka pravidelně) :D

Jinak k onomu citovanému SEJRA - vždyť to je krásné slovo! I když má ke spisovnosti dost daleko. A není to jen záležitost Prahy, ale velké části Čech. Vzniklo znominativněním dělivého členu podstatného jména SEJR. EJ místo Ý se v hovorové mluvě táhne skoro celými Čechami... NĚJAKEJ DOBREJ SEJR místo spisovného NĚJAKÝ DOBRÝ SÝR je běžné. Lidé si ho přetvořili až do tvaru NĚJAKEJ DOBREJ SEJRA, protože

SÝR (podobně jako CHLÉB) jsou moc pěkné pozůstatky toho, že i v češtině kdysi běžně existoval tzv. dělivý člen (francouzština ho má dodnes, viď, Vendulko? Du pain, du fromage...). Takže i když se to vymyká běžným gramatickým vzorům, říkáme správně OCHUTNÁVKA SÝRA (nikoli sýru jako hradu), TROCHU CHLEBA (nikoli chlebu jako hradu). Kdo byl v posledních dnech u McDonald´s, ví, o čem mluvím - tam se v textech objevují hrůznosti typu \"v tomto kousku sýru\". Tvůrce textu prostě bere sýr natvrdo podle gramatického vzoru hrad, ale čeština je opravdu bohatá, jak tady říkal OK406, a kdo ji nemá správně naposlechntou a načtenou, z pravidel ji nesestaví. JE-LI SLOVO HRNEC OD SLOVA HRÁTI, OD ČEHO JE SLOVO SRNEC, SMÍM-LI SE PTÁTI? A takových jsou plné reklamní agentury a berou za takovou práci mnoho desítek tisíc měsíčně.

Jinak z toho, co tu ještě nebylo: Skoro nikdo už dnes neumí správně vytvořit tvar třetí množného čísla mnohých sloves. Lidé nevědí, zda použít krátký nebo dlouhý tvar. Jestli: Oni UMÍ/UMĚJÍ, NEVÍ/NEVĚDÍ...

[upravil dne 27/2/07 Garfield]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Tommy306

Fusion: holý -> holej :super:D:D:aut:aut

Garfield: nejlepší je \"oni umijou/nevijou\":P:D

Budu odporovat: Umijou a nevijou je SPRÁVNĚ, jen je to v moravském nářečí. Ale když slyšíš v televizi NAŠI LIDÉ VÍ, ŽE... tak si říkáš, že dneska může každý na obrazovce mluvit jak pazdrát a šéfům je to jedno, protože sami češtinu nezvládají (kdo pamatuje Zunu)? :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Si myslím že jedna věc je používat patvary na foru, kde se to dá samozřejmě snášet, druhá věc s kámošama v hospodě (to já mluvím jak prase) ale podle mě nastává hlavní problém když má někdo napsat důležitej dopis.

Jinak já třeba běžně používám \"su\" ale když mluvím s někým cizím nebo jde o business tak já \"sem\". Neberu to jako přetvářku ale celkově mluvím spisovněji.

Vůbec se mě nelíbí psaní slova \"jsu\", to je blbost a lepší je \"ty seš\" než nejasný \"ty si\".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fusion

Vůbec se mě nelíbí psaní slova \"jsu\", to je blbost a lepší je \"ty seš\" než nejasný \"ty si\".

Tuhle hrůzu jsi vytvořil úmyslně, nebo to mělo být seriozní dílo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já měl problémy se domluvit na vojně. Hodně jsem \"prudil\" (strašný slovo, že?) svoje spolubojovníky, kteří vůbec nechápali moje obraty v hantecu, ale já prostě tak mluvím a asi mluvit i budu.

Za to se omlouvám, komu to vadí. :papa

Ale právě si myslím, že tyto slengy českého jazyka jsou hodně markantní už jen snad vesnici od vesnice. Když jsme koupili chalupu 56 km od Brna směr Kroměříž, tak jsem se nestačil divit a nedovedl si představit, co to ty slova, co na mě \"valí\" znamenají. Navíc mám přítelkyni z Uherského Hradiště a moc mě baví ji poslouchat. Kouzelná mluva :D.

Taky tam používají zajímavý slovní obraty. Ale vím, že ne každej má pro toto pochopení a tak se nedivím, že někteří z těchto \"slovních hříček\" rostou. :aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...