Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

vyřazení vozidla z evidence


Ráďa

Recommended Posts

chci se zeptat,jestli někdo nemá zkušenosti s vyřazováním vozidla z evidence.Chci koupit jedno vozidlo na n.d.,ale problém je v tom,že má ještě doklady.Je mi jasný,že se musí doložit doklad o ek.likvidaci,doklad o pov.ruč.atd.Mě jde o to,že se mě nechce auto přehlašovat na mě a zbytečně za to platit.Bývalý majitel udělá odhlášku na mě a já bych pak chtěl na tu odhlášku auto zrušit.Jde to?Nebo musím auto na sebe přehlásit a pak teprve to můžu zrušit?Nechce se mě platit zbytečně 800,nebo kolik to stojí.Doufám,že jsem to napsal srozumitelně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Původně zaslal: Radek Hurvajz

Co to koupit na náhradní díly, sepsat smlouvu už tak aby bylo jasné že vozidlo je na náhradní díly, dříve se to tak dělalo. Nevím jestli to jde ještě dnes:myslim

To jsi tak o tři roky zpožděnej...

No vždyť píšu že nevim jestli to ještě jde, no;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak píše oddie - nic neodhlašovat a rovnou to vyřadit.

prostě donést papír o likvidaci a vyřadit to.

pokud se to nechce původnímu majiteli vyřizovat, tak ať ti napíše plnou moc na tyto úkony a vyřídíš to rovnou ty.

jen tak na okraj, hodně záleží na jakou likvidační firmu narazíš, někde musíš odevzdat celé auto, jinak ti ten doklad o likvidaci nedají

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tutman

Původně zaslal: .mycTD

videl bych to tak, ze prodejce ho odhlasi na tebe a ty ho proste neprihlasis

taky si to myslim

Jo, a my se pak potrháme smíchy, až to někdy za pár let někdo začne řešit, tyhle starý případy pošle do správního řízení, a rozdá za to pokuty několikanásobně převyšující cenu toho vraku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tenhle článek jsem našel

K častým dotazům do právní poradny také patří případ, kdy vlastník vozidla své vozidlo prodá po jednotlivých náhradních dílech a následně chce vozidlo vyřadit z registru vozidel, avšak to již není možné, neboť k tomuto vyřazení potřebuje doklad o ekologické likvidaci vozidla, který samozřejmě mít nemůže, protože vozidlo prodal po dílech a nikoli ekologicky zlikvidoval.

Tento případ je řešen zákonem č. 56/2001 Sb. následovně:

§ 13

Trvalé a dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel

(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodne o trvalém vyřazení motorového vozidla a přípojného vozidla z registru, pokud

c) vlastník motorového vozidla předloží potvrzení o převzetí autovraku, vystavené provozovatelem zařízení ke sběru autovraků podle zvláštního právního předpisu.

(2) Obecní úřad obce s rozšířenou působností trvale vyřadí vozidlo z registru na žádost jeho vlastníka. Tuto skutečnost vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel. Se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z registru silničních vozidel předloží vlastník motorového vozidla potvrzení o převzetí autovraku vystavené provozovatelem zařízení ke sběru autovraků podle zvláštního právního předpisu. Vlastník vozidla přitom odevzdá tabulky s přidělenou registrační značkou. Jedná-li se o žádost o trvalé vyřazení vozidla z registru silničních vozidel podle odstavce 1 písm. a), je vlastník motorového a přípojného vozidla povinen doložit způsob jeho zániku.“

Ze shora uvedeného vyplývá, že motorové vozidlo nelze jen tak prodat na náhradní díly, neboť tyto díly, resp. vozidlo celé je v takovém případě považováno za odpad a musí se s ním podle toho nakládat. Pokud vlastník auto prodá na náhradní díly a nezíská přitom doklad o likvidaci vozidla, nebude mu umožněno vozidlo vyřadit z registru. Pokud takový doklad nebude moci získat už vůbec, pak takové vozidlo zůstane v registru uvedeno i nadále a pro vlastníka z toho budou plynout další povinnosti, např. povinnost platit povinné ručení.

To může znamenat začarovaný kruh, protože bez možnosti vyřazení z registru by vlastník musel platit povinné ručení „navěky“. Bohužel v současné době z tohoto kruhu není cesty ven, protože zákon nezná jiný způsob, jak požádat o vyřazení vozidla z registru, pokud je vozidlo rozprodáno na náhradní díly.

Vlastník vozidla pak má jedině možnost ukončit povinné ručení a doufat, že se na to nepřijde, protože jinak by mu za provoz vozidla bez pojištění hrozila pokuta až 20 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok. A provozem se rozumí i to, že vozidlo není vyřazeno z registru vozidel, ačkoli fakticky uvedené vozidlo provozováno není. Na druhou stranu je velmi nepravděpodobné, že by se úřady někdy dozvěděly, že na uvedené vozidlo není sjednáno povinné ručení a postih za „provoz“ nepojištěného vozidla je tak téměř vyloučen. V souladu se zákonem však takový postup vlastníka není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zrušit to jde i z odhlášky ale nejdůležitější je to potvrzení o ekologické likvidaci,to ti málokde vystaví bez odevzdání autovraku.Každopádně když už se ti to podaří bude to dražší než 800kč,stejně nemáš jiné možnosti než to u někoho takhle skoulet protože pro přihlášení vraku na sebe ho musíš pojistit a to stojí bohužel taky peníze a pak dáš značky do depozitu ale ty tam můžou být jen rok a pak tě čeká mnohem víc běhání a zase prázdná kapsa :mrk no a co ti radí RADEK Hurvajz je vážně už minulost :papa

ps: za peníze jde dnes vše :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a takhle to dělaj češi:)

převzatý článek:

Měl sem auto asi půl roku v depozitu, a pak sem zavolal poldy že mi auto ukradli, po měsíci přišel papír o odložení případu a to už stačilo abych auto odhlásil. Když už česká legislativa nutí lidi podvádět, tak to holt jinak nejde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten článej je dost nesmyslnej, protože se dělá porovnání registrovaných aut vs pojištěných aut. Takže na to, které není pojištěné, se přijde, a ne že ne. Jinak mě nepřestane fascinovat, jak jsou někteří schopni kvůli podělanému vraku v hodnotě stovek, max. pár tisíc riskovat oplétačky se sazbou pokuty 20tis, nebo případně zkoušet nějaké podvody. A legislativa nikoho k žádným podvodům nenutí, ta skutečnost byla dobře známa hodně dopředu, to je jen každého blbost, když chodí s klapkama na očích a namlouvá si, že co platilo v minulém staoletí bude platit až navěky ámen. Hlavně že vám nikdy předtím nepřišlo divný, pročpak asi jsou v Německu ty auta na ND za odvoz nebo za pakatel, že... no proč tomu asi tak bylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Původně zaslal: tutman

Původně zaslal: .mycTD

videl bych to tak, ze prodejce ho odhlasi na tebe a ty ho proste neprihlasis

taky si to myslim

Jo, a my se pak potrháme smíchy, až to někdy za pár let někdo začne řešit, tyhle starý případy pošle do správního řízení, a rozdá za to pokuty několikanásobně převyšující cenu toho vraku...

ja se na to ptal na magistratu, kdyz jsem to resil. Chlapik mi rekl, ze se mu to nelibi, ale nenadela s tim nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...