Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Topení v rodinném domě


Hadra

Recommended Posts

Ahoj, rád bych se zeptal na vaše názory ohledně vytápění RD. Jsem ve fázi výběru topení a zajímaly by mně vaše zkušenosti a připomínky. Jedná se o klasický RD s podkrovím. V přízemí je krb, který bude vytápět kuchyň, jídelnu, obývák a částečně schodištěm půjde teplo i nahoru. K tomu bude udělán teplovzdušný rozvod z krbu ventilátorem do podkroví. Jenže v krbu se musí zatopit, proto zvažuji doplňkové topení, které by ohřívalo vzduch v místnostech tak, aby tam \"nemrzlo\" když přijdeme domů a než zatopíme. Buď přímotopy na elektriku, nebo kombinovaný kotel na teplou vodu a vodu na ohřev radiátorů, čímž bych dal klasická topná tělesa ( el. kotel na ohřev vody bude tak jak tak). Jedná se mi o vytápění chodby, WC a umístím to i do obytných místností. V kuchyni bude ještě podlahovka na elektriku ( zjednodušeně odporový drát ). V koupelnách v přízemí a v patře budou na vytápení žebříky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem po dlouhém studiu, návštěv mnoha ukázkových domů a objetí známých, kteří mají různé topné systémy zvolil kompletní vytápění podlahovým topením (teplovodní) + v koupelnách žebříky napojené na teplovodní systém, doplněné o elektrické těleso (aby se dalo ohřát žebřík i pokud se netopí). Kotel mám plynový, kondenzační.

Nebudu se rozepisovat, jaké to má výhody a nevýhody, protože ty jsi rozhodnutý pro něco jiného. Píšu to sem jen proto, kdyby někdo o něčem podobném uvažoval, aby věděl, že se mě může optat. Určité nevýhody tento způsob vytápění má, ale nedávno se mě někdo zeptal, jestli bych volil stejně. Dalo mi to chvíli váhání, ale pokud bych stavěl znova, volil bych stejně, jen bych si celý systém připravil k napojení na solární panely. Tepelné čerpadlo mě zatím nepřesvědčilo, ale třeba za pár let to bude lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My teraz stavia tiez dom a kurenie uz mame spravene. Mame krb dole a potom mame podlahove kurenie po spodku a v hornej kupelni a normalne radiatory. To je pohanane plynovym kondenzovanym kotlom nejakej talianskej ci francuzskej firmy. Je to asi jedno z najefektivnejsich rieseni.

Zato v zamori je to ine. Tu co mame dom tak je vykurovany iba teplim vzduchom (ako v aute) a to je drahe a neucinne riesenie. Hlavne ked je taka slaba izolacia na dome a vonku -30 :grr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U mě to je podobné až na to, že obec nemá vůbec plyn ... a pokud ho natáhnou, tak stejně ho nebudu chtít !

Mám kotel na tuhá paliva a topení bylo tahané s přípravou na napojení do krbu který ještě taky nemám :-) V koupelně žebřík a teplá dlažba (topná rohož).

Asi bych taky uvažoval o nízkoteplotním podlahovém topení ... tam je výhoda, že to zahřeješ i elektrokotlem ale spíš bych už počítal do budoucnosti nad tepelným čerpadlem.

Přímotopy určitě ne, to sežere stejně peněz jak plyn :grr

Sálavé panely zase mají tu nevýhodu, že na co \"nevidí\" to nezahřeje. Pokud to bude na stropě, tak nohy pod stolem ti umrznou :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já koupil starší RD s kotlem na tuhá paliva, podkroví prázdné, izolace veškerá žádná a za loňskou zimu jsem spálil uhlí (ořech 1) za cca 10.500,- Kč. Teď na jaře přibude navíc plynovej kotel, kterej se \"jen\" přidá do stávajícího systému. Termostat zajistí vytápění v době nepřítomnosti a v kotli na TP se bude topit za mrazu a nízkých teplotách (dlouhodobě pod +5°C).

P.S.: Každej systém má svý plusy a mínusy a je docela těžký si vybrat nejefektivnější řešení. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud bych stavěl domeček, tak by v něm bylo: soláry + větrání s rekuperací + zemní registr + případný dohřev el. Pokud by tam byl podle nálady krb, tak s výměníkem. Každopádně ale první věc, na kterou bych hlavně hleděl, je pořádná tepelná izolace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zvazil bych elektrokotel a k tomu podlahovku, nebo etazove topeni. oboje ma sve.

primotopy povazuji za nejhorsi zpusob z hlediska nakladu na provoz a pripadne s pripravou na tepelne cerpadlo, pokud mas vhodne prostory. s rostoucimi cenami energii a klesajicimi cenami systemu to muze byt brzy perspektivni varianta.

btw u plynoveho vytapeni pozor na provedeni kominu, nektere stavebni urady, resp. kominici vyzaduji provedeni vyvlozkovani V NEREZU, ty \"mene narocni\" se spokoji s hlinikem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Větrání s rekuperací? Na to jsem se byl také podívat :D Je to moc efektní, ale obyvatelé domku si stěžovali na velký pohyb vzduchu (věčný průvan).

Jinak souhlas s izolací. Výrobce tvárnic, které jsem použil, si klepal na hlavu, když zjistil, že domeček ještě dodatečně izoluji. Prý to pro jejich systém není potřeba a zbytečně si prodražuji stavbu :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Vvitty

btw u plynoveho vytapeni pozor na provedeni kominu, nektere stavebni urady, resp. kominici vyzaduji provedeni vyvlozkovani V NEREZU, ty \"mene narocni\" se spokoji s hlinikem...

Vyvlozkovani hlinikem NE !!! Ten se za par let rozpadne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Peta

Větrání s rekuperací? Na to jsem se byl také podívat :D Je to moc efektní, ale obyvatelé domku si stěžovali na velký pohyb vzduchu (věčný průvan).

Jinak souhlas s izolací. Výrobce tvárnic, které jsem použil, si klepal na hlavu, když zjistil, že domeček ještě dodatečně izoluji. Prý to pro jejich systém není potřeba a zbytečně si prodražuji stavbu :D

to nic, kolegovi taky firma tvrdila, ze 5cm polystyren na zatepleni bohate staci... ta dvacitka to ale stejne moc neprodrazila, kdyz se zapocitaji i ceny omitek, prace atd... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Větrání s rekuperací má tak trochu výhodu, že se dá větrat celou dobu, kdy nejsem doma, aniž by se ztrácelo teplo, a aniž by při tom byla někde otevřená díra pro zloděje. Když pak jsem doma a vadí mi to, není přeci problém to vypnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ta elektrospirala v koupelne je dobra i v topnem obdobi, zejmena u vytapeni elektrinou nebo kombinovanym kotlem.

V prvnim pripade je totiz obvykle topeni blokovano vuci ostatnim spotrebicum (tedy napr. ohriva se voda => netopi se), v druhem pripade se pouziva jedno topeniste pro topeni i ohrev => ohriva se bud zasobnik, nebo topny system. a pak clovek po opusteni vany zmrzne :roll

2Peta: to vim... a nerez je zase ukrutne drahej. proto tam prijde elektrokotel, no :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já vám tedy napíši mé řešení:

Mám kondenzační kombinovaný plynový kotel. Takový firma Dakon vyrábí pouze v turbo provedení. Já měl \"dobrý\" nápad, že ho vyvedu do komína. Proto jsem za příplatek koupil nějakou rozbočku, aby bylo možné zvlášť nasávat vzduch a zvlášť vypouštět spaliny do komína. Klasické turbo má dva pláště, jednou dírou nasává a druhou vyfukuje. Já udělal nasávání trubou skrz venkovní zeď (na fasádě mám jen mřížku) a vyfukuji do komína.

Až budu stavět druhý domek, tak bude bez komína a kotel bude turbo s klasickým vývodem skrz zeď. Když si vzpomenu, kolik mě stál komín plus ta speciální rozbočka, nestojí to za to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...