Sign in to follow this  
Followers 0
matos

termostat

5 posts in this topic

Ahojte.Pomozte, poradte mi prosim. Mam 405 MI 16 v zime alebo v horucom lete sa mi rucicka na budiku teploty motora nepohne skoro vobec ani o milimeter pri jazde, ale ked auto zastavim a postoji asi 5min tak teplota stupne na cca 70 C° a zapne sa ventylator. tak neviem je OK alebo nie. mam spotrebu ako tank 12l:o tak skusam co sa daa dik za kazdu radu.

Původně zaslal: matos

Ahojte.Pomozte, poradte mi prosim. Mam 405 MI 16 v zime alebo v horucom lete sa mi rucicka na budiku teploty motora nepohne skoro vobec ani o milimeter pri jazde, ale ked auto zastavim a postoji asi 5min tak teplota stupne na cca 70 C° a zapne sa ventylator. tak neviem je OK alebo nie. mam spotrebu ako tank 12l:o tak skusam co sa daa dik za kazdu radu.

neviem isto ale asi máš v prdeli ukazovateľ alebo snímač teploty pri motore. Ak ti už zapne ventilátor to znamená že máš prehriaty motor, či nie?

ked mi zapne ventilator, na budiku mi ukazuje asi 70C° tak neviem ci je prehriaty:myslim

Nejjednodušší je ten termostat vyndat a vyzkoušet ho v kastrolu s vodou a teploměrem. Potom uvidíš, co je špatně. Vzhledem k tomu, že ti budík ukazuje málo (a asi i špatně, když při jeho 70°C spustí větrák) a máš vyšší spotřebu, řekl bych, že termostat je furt otevřenej a proto to víc žere (jede jakoby na sytič dlouhou dobu).

I když je termostat stále otevřený, je to špatně. Motor pracuje pod svou normální teplotou a poškozuje se, takže termostat vyměň, pokud při ohřívání v kastrólu zjistíš, že je na prd.

Čidlo teploty motoru - spoj to tam s kostrou a pokud ručka vylítne nahoru, je jasné, že čidlo je v háji. Takže taky vyměnit...