Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Co jste dělali 17.11.1989??? Co si pamatujete z doby před listopadem 1989???


Medvěd

Recommended Posts

Dnes jsem poslouchal anketu o 17. listopadu mezi mladými lidmi a chvílemi jsem nevěděl, zda jde o předsilvestrovskou zábavnou vložku, či zda to opravdu oslovení myslí vážně

Dotaz: Co to byl TUZEX?

Odpověď: Asi nějakej výprodej zlevněnýho zboží, něco jako sekáč

Dotaz: Bylo k dostání běžně veškeré zboží??

Odpověď: Asi ano, jen na mandarinky se stály fronty a bůhvíproč se prodávaly po 60 ks, aspoň to říkala moje matka, že na 60 ks mandarinek stála na mikuláše i dvě a půl hodiny

Jak jste tuto dobu prožívali a co si z ní pamatujete Vy???

[upravil dne 17/11/2006 Medvěd]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Byl jsem ve třetí třídě a tak nějak jsem to neprožíval. V únoru se měl narodit brácha, tak jsem se jen bál, že se narodí za války. :)) Jinak co to byl Tuzex vím, ještě z něj mám nějaký angličáky a lego. A dokonce jsem tam byl:) Doba před tím, ? co si pamatuju dodnes, tak to, že byl v TV Gorbačov a měl být Večerníček a byl pořád Gorbačov a mně to hrozně štvalo, tak jsem nadával něco jako ve smyslu \" blbej Gorbačák \", načež mi máti odvětila ať jsem raděj potichu, nebo nás někdo uslyší a bude problém.

Jóo a táta stál v zimě frontu na Ladu 2107 - s chromovaným rypákem a stěračema na světlech, ale dovezl jen 2105. páč sedmičky nebyly. za 77 tis. btw - předloni jsem ji střelil za 8tis.

[upravil dne 17/11/06 Hadra]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, tak Tuzex vim co byl, tam právě měli to normální zboží:D

Barevný televize třeba:D kvuli tomu se lidi v elektře i poprali když viděli jak do skladu přivezli 4 a prodavač prodal 2 a dalšímu ve frontě řekl že už nejsou, přijela VB a musela to uklidňovat, milej prodavač pak musel prodat i ty zbyvajicí dvě a pro znamí mu nezbylo.

A takovej Simson v mototechně, dva dny a dvě noci jsem s dalšími asi 20 lidmi stravil na chodníku před mototechnou abych si za uspořených 6000,- kčs koupil toto přibližovadlo, potom když otevřeli po dvoudenní přejímce zboží tak měli dva Simsony:grr:grr, takže zase nic. Tak jsem pak brázdil ulice na ojetym Mustangovi za 2000,-, benzín stál 8 kčs.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hle co tu mám;) Pro ty co to nevědí tak jeden Bon stál 5 kčs a dalo se za ně nakupovat zahraniční zboží v prodejně zvané Tuzex a dali se koupit jedině u vexláků, nebo od někoho kdo měl příjem ze zahraničí vyplácený v techto poukazech. Samozřejmě na černo.

[upravil dne 17/11/06 Radek Hurvajz]

post-0-14109595017424_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm, v tý době mi bylo 7, tudíž třetí třída a strašně jsem se těšil, až dostanu modrou košili a červenej šátek :D Nakonec to nedopadlo a mě to dost štvalo...:grr:D Jinak u nás na vesnici jsme si mohli o Tuzexu nechat zdát a tak dobrou paměť na ostatní věci z tý doby nemám....:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přestože mně v době revoluce bylo 13, paměť mám docela dobrou. S tím dějákem je to průser, moc nechápu českou koncepci výuky, probere se podrobně pravěk, starověk, středově a věci, kerý by se měly brát nejpodrobněj, tj. minulý století, na to už jaxi dycky jako napotvoru nezyde čas. S bídou se dobere letem světem první světová a na nějaký 60. léta či dokonce 1989 nezbyde čas. Proč taky, že??

S totálním nedostatkem všeho v obchodech a s masovýma naprosto obecnýma zlodějnama a melouchařením se člověk eště ňák pschicky vyrovná, ale nejvíc mě štvaly někerý věci ve škole. Naprostý zkreslování historie. Co vě mě ale utkvělo, byly pravidelný každoroční vyšetřování, jaktože se ten a ten nedostavil do lampionovýho průvodů. A jaktože někomu shořel lampión. :D

Ruku v ruce s tím šly poznámky v žákajdě, když se někdo pro vízo nedostavil v pionýrským. :potlesk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo benzín stál 8 kč a otec pro něj jezdil k náckům za 5 kč !!:roll Znám lidi co řeknou \"joo to byly časy\" !!:grr Já osobně nesměl nosit \"džísku \"z nášivkama jako IRON MAIDEN,HELLOWEEN atd.Ale třeba kdybych tam měl srp a kladivo tak možná ! Před stávkou nám ředitel učiliště rozhlasem zdělil,že kdo půjde do stávky,tak má 3 z chování !! V současné době dělá ředitele jisté základní školy !!!!!:bojim

[upravil dne 17/11/06 Leitlik]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, k tomu mám taky historku. Na škole sme měli přísně zakázaný nejen různý vlasový kreace (i ty nejmírnější), ale jaýkoliv samolepky na penálech atd., obrázky a nápisy na tričkách, no prostě opruz. Kamoš měl třeba taťku pracovně v Sýrii, občas dovez ňákou tu samolepku atd. Kamoš si to slavnostně nalepil na penál, fšici sme záviděli jak diví, no, znáte, ne? Ale jen dokud to neobjevila třídní. Fšecko muselo dolů Celá třída sme buleli společně s ním.

Našim se podařilo dostat na 14 na vysněnou okružní jízdu Francií. Pač celou rodinu samozřejmě nepustili, jeli se strejdou a s tetou. Cestou nakoupili i ňáky ty mikinky atd. Jednou ráno tak du k doktory a pak honem do školy. Vlezu do třídy, vyzbrojen hnědou mikinkou s koněm a nápisem Beverly Hills. A ejhle, supl a za katedrou samotná obávaná ředitelka. No, hned si mě předvolala a začala vyslýchat. Proč tam mám nějaký B.H. a dělám reklamu americkýmu městu. Proč tam nemám třeba Brno?? No, hrůza. :D

Jinak, ty lidi, co si stěžujou, fakt nechápu. Litr sice za 8 korun, ale mzdy, že zbylo akorát na jídlo, nájem a ňákej ten litřík. To bylo tak fšecko. Člověk byl celej šťastnej, že s přispěním celé široké rodiny se mu za celej život podařilo naspořit na blbou stodvacítku. :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Inu, nebylo mi mnoho, ale pamatuji si leccos. Např. prvomájové a jiné průvody, slib v pionýru a to, jak jsme ze dne na den měli ve škole najednou říkat soudružkám \"paní učitelko\". Pak nám ještě vyměnili toho brejlatýho klučinu v rámečku nad tabulí.

Také fronty na pomeranče a banány, na mrazák (stáli jsme tam 3 dny - přivezli je z rumunska až ten třetí den), pořadníky na auto a televizi, Tuzex, Eso a jedinou myčku na auta v širokém okolí až v Pardubicích (dokonce nás s tátou nechali sedět v naší Dacii 1300 v průběhu mytí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já byl 17.11.1989 druhým rokem na vojně u PS jako psovod. Přibližně pět dní před 17.11. byly zakázané vycházka, opušťáky a dovolenky. Chodilo se po třech do služby. Lampasáci byly celý divoký a nervozní. Ráno17.11. byly připraveny u brány vésky a byla vyhlášena pohotovost s plnou polní + psy a že pojedeme do Prahy a nějakou výpomoc. Na televizi + rádio nám zakázaly se dívat a poslouchat. Skoro každý jsme měli tajně u sebe vždy do služby malý tranzistorový rádio a tužkové baterie. Poslouchali jsme tenkrát stanici Hvězda. Takže jsme věděli v kostce o co jde.Nakonec se nikam nejelo a to i mimo jiné, že řidiči odpojili \"něco\" v motoru a tak jsme byli nepojízdní. Byl to průser a lampasáci nám hrozili prokurátorem a kontrášema. Nakonec to skončilo tak, že jsme rozebírali signálku (dráty). Je pravda, že ovoce např. fíky,datle ale i káva pomeranče atd. byly jen na vánoce, v omezeném množství a byly na to hrozné fronty.Byly tři druhy benzinu:super,speciál+mix,nafta byla na poukázky. Bohužel ty co byly ve vedený a škodily lidem, tak si dnes žijí v klidu a jsou to bezúhonný lidé.Znám jich spoustu u nás ve městě.I když mi bylo 19let a nebyl bych na vojně, jel bych na Václavák.Teď si říkám, co se vlastně změnilo. Dnešní děti neví, co se stalo 17.11.1989 a to a ni ve škole je to neučí a to je velmi smutné!!!!!Stačí si přečíst příspěvek od Medvěda.

[upravil dne 17/11/06 OK406]

[upravil dne 17/11/06 OK406]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medvěd: jestli se na něco můžeš absolutně spolehnout, tak jsou to dvě věci: 1. lidská paměť je krátká, a 2. lidská blbost je věčná. Mimo toho, co jsi popsal dříve, se to projevuje například stále poměrně vysokým volebním výsledkem komunistů... který mě mmch. se*e neskonale více než to, že puberťáci neví o nějakém 17.11.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si pamatuju,bylo mi 5,chystal sem se do školy,bylo mi divný,že sem musel soudružkám učitelkám najednou říkat paní učitelky,díky tomu,že taťka jezdil u TIR,tak mi každý týden vozil z Německa Bburaga,měli jsme Moskviče,super auto,jako malýho mě fascinovaly všechny ty blikátka uvnitř,hlavně to,když se rozvítily dálkáče,tak to vevnitř krásně modře zářilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sem ročník 1985 a ačkoliv sem byl malej prcek tak si útržkově pamatuju Tuzex,jeden prvomájový průvod,strážniky VB a v 89 sem byl na rekreaci ROH v Krkonoších:)Jo a taky si pamatuju vídeňský Mexikoplatz:)Ale třeba polistopadové údálosti v televizi a samotný převrat to si nijak nevybavuju...možná sem měl důležitější věci na práci:aut

[upravil dne 17.11.06 Sova]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Medvěd: jestli se na něco můžeš absolutně spolehnout, tak jsou to dvě věci: 1. lidská paměť je krátká, a 2. lidská blbost je věčná. Mimo toho, co jsi popsal dříve, se to projevuje například stále poměrně vysokým volebním výsledkem komunistů... který mě mmch. se*e neskonale více než to, že puberťáci neví o nějakém 17.11.

myslis 17.11 1939, nebo 17.11 1989 :D

spis bych se zeptal na tohle, jestli vi, proc se slavi 17.11.... a kdo rekne rok 1989, tak ma peska ma to spatne :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já byl v zaměstnání. Ale protože brácha byl v té době na VŠ, tak jsem měl informace o dění v ulicích z první ruky. Také si vzpomínám na generální dvouhodinovou stávku. Nám řekli, že kdo na ní půjde, bude si to muset nadělat. A protože já neměl čas na nadělávání, tak jsem nestávkoval.

Osobně jsem rád, že se tenkrát ty masy lidí nechaly zmanipulovat a jako ovečky dělaly vše, co bylo naplánováno. Tehdejší způsob života a uzavření se okolí byl prostě neudržitelný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ferin007

Litr sice za 8 korun, ale mzdy, že zbylo akorát na jídlo, nájem a ňákej ten litřík. To bylo tak fšecko. Člověk byl celej šťastnej, že s přispěním celé široké rodiny se mu za celej život podařilo naspořit na blbou stodvacítku. :myslim

To se pleteš. Peněz bylo víc než dost, protože nebylo zboží za které by se daly utratit. Pravda je, že pokud by byl dostatek zboží, pak by na něj bylo málo peněz...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...