Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

406 - Výměna převodového oleje - Fotodokumentace


Leo

Recommended Posts

I když některá literatura uvádí, že je olej v převodovce věčný a nemusí se měnit, tak mi bylo v servisu doporučeno ho po 100000km vyměnit. Protože jsem chtěl mít jistotu, že tam bude nalito přesně to co má a starý olej z teplé převodovky pořádně vyteče (přes noc), tak jsem si to udělal sám. Četl jsem příspěvky na tomto fóru, ale i tak mne pár věcí zaskočilo a tak píši své zkušenosti (dělal jsem to v garáži pouze s obyčejným hydraulickým zvedákem). Záludnosti: - Na povolení výpustního šroubu je jediný správný nástroj čtyřhran kliky od dveří (chytil jsem ho do francouzáku, abych měl potřebnou sílu a nezkroutilo se to). - Nejdelší dobu mi trvalo najít napouštěcí šroub. Literatura uvádí u různých typů převodovek různá umístění. U té mojí je to nad výpustním šroubem, posunuté trochu ke středu. - Uvádí se špatný přístup k napouštěcímu šroubu a ten zprvu vypadá přímo nepřístupně. Pro povolení jsem musel strčit ruce a klíč za nosnou konstrukci přední nápravy a napouštění jsem dělal pomocí hadičky vyvedené nahoru do motorového prostoru (její průměr mi zajistil pomalé a rovnoměrné napouštění a tak to zateklo všude kam mělo). Postup: - Oddělání spodního krytu motoru. - Auto postavit na rovinu. - Nadzvednutí auta na levé přední straně a oddělání levého předního kola (při zvedání jsem si nastavil podkladové desky tak, aby po spuštění na ně bylo auto opět v rovině). - Odstranění zadního plastového krytu levého předního podběhu. - Vlezení pod auto a odšroubování napouštěcího šroubu a povolení vypouštěcího šroubu. - Spuštění auta do vodorovné polohy. - Vypuštění oleje (přes noc). Taky jsem zkusil párkrát zařadit všechny polohy a ještě něco vyteklo. - Očištění magnetu na vypouštěcím šroubu od kovových pilin. - Zašroubování vypouštěcího šroubu s novým těsněním. - Zavedení hadičky z vrchu motorového prostoru do napouštěcího otvoru převodovky (nahoře by měl být vhodný trychtýř). - Pomalé nalití 1,8l (nakonec necelých 2l - viz. pozdější příspěvek) převodového oleje Esso Gear Oil BV 75W-80 (mělo by to být akorát, než to začne z napouštěcího otvoru vytékat). - Zašroubování zátky, vrácení krytů, kola a je hotovo. Při prvním projetí bylo hned poznat hladší řazení, teď jsem si už asi zvyknul a rozdíl téměř nepoznám, ale vzhledem k očištění magnetku a černé barvě původního oleje si myslím, že to stálo za to. Dále uvádím pořízené fotografie. Vypouštěcí šroub: [upravil dne 28/11/06 Leo]

post-0-1410959500898_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Leo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: komisar

velice dobrá věc sice by se to mohlo dáti někam jako udržba aby to bylo k snažšímu najití .Jeden odkaz kde by byly různé návody.Jinak velice pěkné:papa:papa:papa:papa:papa

Souhlasím s Komisařem, že je to velice dobrá věc a chci říci, že se ho hodí každému, kdo bude vyměňovat olej v převodovce. I technologický postup je bezva.:super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Tak tato akce měla tento víkend ještě dohru. Protože jsem si přečetl v nově obdrženém návodu k vozidlu, že by místo 1,8l uváděných v literatuře mělo být v převodovce 1,85l oleje, tak jsem večer nelenil, zvedl auto, sundal kolo, dal ho do roviny a nalil tam ještě zbytek oleje co mi zbyl tak doluho, než začal vytékat tou nalévací dírkou. Vlezly se tam nakonec skoro 2 litry, ale prý to tam má být až po okraj, takže to bude OK.

Po doplnění mohu sdělit jednu kladnou zkušenost a to, že přestaly rachotit převody při couvání (jak tu také uvádělo pár lidí, že mají divné zvuky při zpátečce), takže asi jsem ponořit do oleje ještě nějaké horní kolečko:D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 8 měsíců později...

vypuštak je dole , pod převodovkou a nalevaci otvor je zboku převodovky ,myslim že 19 , sundas L předni kolo a ten plast co je mezi kolem a převodovkou a tam ho uvidiš , leješ olej dokud ti nezačne přetekat , pak zašroubuješ a fertig , jo a do 1,9 D převodovky 1,8 litru oleje .do tveho to bude stejne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Leo

Tak tato akce měla tento víkend ještě dohru. Protože jsem si přečetl v nově obdrženém návodu k vozidlu, že by místo 1,8l uváděných v literatuře mělo být v převodovce 1,85l oleje, tak jsem večer nelenil, zvedl auto, sundal kolo, dal ho do roviny a nalil tam ještě zbytek oleje co mi zbyl tak doluho, než začal vytékat tou nalévací dírkou. Vlezly se tam nakonec skoro 2 litry, ale prý to tam má být až po okraj, takže to bude OK.

Po doplnění mohu sdělit jednu kladnou zkušenost a to, že přestaly rachotit převody při couvání (jak tu také uvádělo pár lidí, že mají divné zvuky při zpátečce), takže asi jsem ponořit do oleje ještě nějaké horní kolečko:D.

Perfektní návod,jen jsem si nepřečetl slovíčko pomalu nalévat,ale přišel jsem na to velice brzo. Dělal jsem to pod autem v montážní jámě a kolega měl tu trpělivost a naléval zezhora,já dole v jámě slabou trubičku přiškrcoval a pouštěl,ale packa mě bolela pořádně.Chce to trpělivost a čas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 měsíce později...

Pokud tam nějaký olej máš, tak ano. Nezapoměň na netěsnosti , gufera poloos, opravy atd..... Tlak v pneumatikách a olej v motoru by jsi taky měl kontrolovat častěji jak při jeho výměně po 60-ti popř 15-ti tisících km.

Původně zaslal: Keeper

Caves pezotaci,

ja som sa tiez na to pytal a vraj je napln prevodovky dozivotna, takze ju netreba menit:D

bye

[upravil dne 21/8/07 Keeper]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 9 měsíců později...

no s tou dozivotni naplni se to ma tak, ze se mysli vetsinou 250000 km nebo 5 let, toto jsou prumerne udaje ze zapadniho trhu, kde se po techto km nebo letech lidi aut zbavuji... bohuzel to neplati pro trh cz a sk... takze tak... jinak viskozitne je prevodovy olej pro prevodovky PSA 75W80, takze to je spravne....

no, a jestli se odvazim, tak si ho taky zkusim nekdy vymenit, protoze mi to pri zpatecce hazi ten zvuk, ktery se tady popisuje.... jenom doufam, zo to nezmrvim ;) zase takovy talent nejsem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...