Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

zmenšení brzdového kotouče


KUBBACHER

Recommended Posts

Medion: Problémem soustružení jako metody obrábění je v tom, že odlitek (kotouč) je velmi křehký. V důsledku obrobení soustruhem můžou v materiálu vzniknout trhliny, které se následně působením obložení mohou rychle rozšířit (a je to nebezpečné i v situaci, kdy je třeba kotouč po brzdění zahřátý a následně projedeš louži a tím ho prudce zchladíš) a celý kotouč může prasknout.

Vcelku běžná, i když taky ne o moc bezpečnější, je úprava soustruhem, když jsou kotouče zvlněné. Tam se ale ubírá na jiné ploše.

Popravdě řečeno, takovéhle šetření na brzdách mi přijde neskutečně hloupé, to bych si radši odpustil jednu plnou nádrž a tu chvíli jezdil sockou, když bych na to neměl.

A ještě jedna věc, Medione. To, jak se tu čertíš, když ti tu několik lidí nezávisle na tobě řeklo, že radíš kraviny - zkus se trochu zamyslet... Nejde o spiknutí proti tobě, ale o snahu nenechat tazatele v omylu.

Celkově vzato: Technicky proveditelné to je a ono se to šikovnému soustružníkovi povede, riziko je ale tak jako tak z mého osobního pohledu naprosto neadekvátní ušetřené sumě - a to už jen když si spočítám cenu nárazníku a bonusu z povinného ručení, nemluvě o jakékoliv větší škodě:bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu nešlo o peníze, jde o to, že jsou dva tábory lidí, ti kteří vám řeknou, že to jde a je to ověřené, že i funguje, a ti druzí, kteří v tom vidí riziko. Kdybych věděl, že je to riskantní, tak to vůbec neřeším a koupím nové. Proto jsem na klub napsal svůj dotaz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice nejsem moderátor, ani jsem tady toho nezažil tolik co ostatní a tudíž nevím, jestli k tomu co řeknu mám oprávnění (i trochu :xvul), ale nemohu si odpustit:

Po technické stránce může člověk mít různé názory, jakkoli dobré či špatné, někdy to prostě může i uletět a je pak jen na něm, jestli to přijme nebo ne.

To co ale na tomto fóru chybělo a fórum se tak dost lišilo od mnoha jiných jsou osobní výpady, invektiva, urážky a to je to čeho si tady mimo jiné já a snad i ostatní cení. Zkusme to tak zachovat

(abych teda byl konkrétní: To Medion - někteří s tebou nesouhlasili, ale nebyli hrubí až sprostí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Medion

Nás taky nebaví číst tvoje odborné rady, jak si co nabastlit na autě. Doporučím ti pro začátek to co už učinili jiné a sice, že si máš po sobě přečíst, co napíšeš, než zmáčkneš ENTER.

však to číst nemusíš a nenavážej se do mě.já do tebe taky nereju:xvul

Nenavížim se do tebe, ale do toho, co tu lidem radíš. Do tebe se ani navážet nemůžu, protože tě neznám. zato tu už chvilku pozoruju, co lidem obvykle radíš a obvykle to sou hrozný blbosti.

Nemontuju se do toho, dokud to není vyložene nebezpečné.

Ono je fakt dost každýho věc, co si na auto dá, ale jsou věci, kde sranda končí a takovou věcí jsou třeby brzdy.

Možná ti to bude málo, ale o materiálech, způsobech obrábění, výroby a technologiích sem se učil 5 let a trocufám si tvrdit, že vím, jak se vyrábí brzdový kotouč. Dokonce si troufám tvrdit, že znám víc dobrejch soustružníků, než ty a rozhodně sem za soustruhem stál. Z tohohoto pohledu říkám, že soustružit nové kotouče za 1500 může jenom Magor a radit to někomu, kdo se rozhoduje, jestli teda koupit správné, nebo to dát někomu pošolíchat , je prasárna nejvyššího kalibru.

Že mě to nikdo nenutí číst je také diskutabilní. Čtu tohle forum leta a přeskakovat tvoje odpovědi dál nehodlám. Stejně ti můžu odpovědět.. nikdo tě to nenutí psát. Zajímá mě, proč máš potřebu se za kařrou cenu vyjadřovat k věcem o kterých nemáš zdá se tušení, jak fungujou.

Metoda \"Dělá se to tak vždycky\" pro mě není argument a nikdy nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi nic proti,ale zbytocne sa trasiete koli nejakym stacanym kotucom.Robi sa to bezne ako u osobnych tak u nakladnych aut.Dokonca vyrobca udava do akeho rozmeru sa moze bubon alebo kotuc stacat a predavaju sa podla toho aj rozne hrubky oblozeni.Inac bezne sa stacaju aj zotrvacniky.Myslim,ze je lepsie mat sustruzeny kotuc ako brzdit 1 cm sirokym pasikom na kotuci a ostatok je hrdza. Si len zoberte taku Tatru 8x8 jazdenu v tazkom terene,ved by ste na nej museli menit kazdeho pol roka vsetky bubny keby ste ich nemohli zarovnavat sustruhom a to by bola pekna palka.:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci se nikoho zastávat, ale je lepší koupit kotouče, které opovídají, než dělat různé úpravy a pokusy. Je pravda, že když jsem měl VAZ 2101, tak jsem dal brzdové koutoče otcovi a ten mi je sjel na magnetické brusce a srovnal mi je. Minimální tlošťka kotouče je 8mm!!!!!!!!! Pokud by kotouč prasklv provozu, tak se \"vymlátí\"nejen řidič ale odnesou to i ostatný účastníci sil.provozu.

[upravil dne 11/11/06 OK406]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Technicky stočit kotouč z šedé litiny není problém. Cca 5 mm znamená že ani nedosáhneš na přepážky v ventylovaných kotoučích. Ale jak tyto kotouče o váze cca 5 kg za kus vyvážíš!??! Každý při vyvažování na pneu honí gramy a na kotouči jehož vyvážení-nevyvážení znamená- brzdíš nebo bouráž z nejasného důvodu na rovné silnici!! Pokud ti vyvažovací \"zápich\" vyjde do lamely tak porušíš pevnost kotouče a jseš ... Nejsem moralista jako jiní. Znám tloušťku svých kotoučů a dělám s nima roztodivné testy , ale jak nerozvážit ventylovaný kotouč jsem ještě nevyřešil (v domácích podmínkách). Přeji hodně kilometrů bez nehod

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: trsek

Technicky stočit kotouč z šedé litiny není problém. Cca 5 mm znamená že ani nedosáhneš na přepážky v ventylovaných kotoučích. Ale jak tyto kotouče o váze cca 5 kg za kus vyvážíš!??! Každý při vyvažování na pneu honí gramy a na kotouči jehož vyvážení-nevyvážení znamená- brzdíš nebo bouráž z nejasného důvodu na rovné silnici!! Pokud ti vyvažovací \"zápich\" vyjde do lamely tak porušíš pevnost kotouče a jseš ... Nejsem moralista jako jiní. Znám tloušťku svých kotoučů a dělám s nima roztodivné testy , ale jak nerozvážit ventylovaný kotouč jsem ještě nevyřešil (v domácích podmínkách). Přeji hodně kilometrů bez nehod

Neříkám, že se to stočit nedá... že se nedotkneš přepážek je jedna věc, a aže je výrobce neudělal až do kraje je pro svoje potěšení je věc druhá. Bez rozvážení to jde udělat broušením, stejně jako jde broušením srazit hrana na ploše.

Jenže tohle všechno bych řešil za komančů na žígu a ne na normálních autech s vnitřeně chlazenym kotoučem, kde jsou díly za pár korun...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: vector

Původně zaslal: trsek

Technicky stočit kotouč z šedé litiny není problém. Cca 5 mm znamená že ani nedosáhneš na přepážky v ventylovaných kotoučích. Ale jak tyto kotouče o váze cca 5 kg za kus vyvážíš!??! Každý při vyvažování na pneu honí gramy a na kotouči jehož vyvážení-nevyvážení znamená- brzdíš nebo bouráž z nejasného důvodu na rovné silnici!! Pokud ti vyvažovací \"zápich\" vyjde do lamely tak porušíš pevnost kotouče a jseš ... Nejsem moralista jako jiní. Znám tloušťku svých kotoučů a dělám s nima roztodivné testy , ale jak nerozvážit ventylovaný kotouč jsem ještě nevyřešil (v domácích podmínkách). Přeji hodně kilometrů bez nehod

Neříkám, že se to stočit nedá... že se nedotkneš přepážek je jedna věc, a aže je výrobce neudělal až do kraje je pro svoje potěšení je věc druhá. Bez rozvážení to jde udělat broušením, stejně jako jde broušením srazit hrana na ploše.

Jenže tohle všechno bych řešil za komančů na žígu a ne na normálních autech s vnitřeně chlazenym kotoučem, kde jsou díly za pár korun...

no tim broušením asi ne,páč se ti kotouč zasere tím prachem z litiny pak se rozžhaví no a pak se nestihneš před letícím kotoučem schovat.a 5 mm by si tím brošením likvidoval tak 14 dní

[upravil dne 13.11.06 Medion]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sražení hran- pokut to neudělal výrobce, taky nic nevyvede je jen pár gramu , ale na kotouči s průměrem cca 283 mm kde každá lemla je cca 7 mm a ubrání 5 mm na obvodu už váha je a ne nepatrná jako u hran. Protože to je odlitek tak prostor v průduchách kotouče není kalibrován, tak nemůžeš vědět kde si rozvážil a při jeho dost dramatickým stenčení při přechodu z vertikální části na horizontální:mrk:mrk- tak tam kde jsou pravé úhly tak tam je to v pr ely. T.j. jízda s vlekem z HK do Olmiku a při klesání-zahřátí brzd to je AUUUUU. K tomuto forů přistupu jako fajn pokec něco jako nezávazné tlachání u ohně na zahradě..Když si někdo chce stočit kotouče tak je stejně stočí, protože rozhodl jen se znažím upozornit na chyby. Někdo hraje šachyno a já si vyrábím problémy, které sbnažím vyřešit, ale to neznamená, že vše na co myslím hned udělám:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen abych si taky přisolil to této vášnivé diskuze.

Domnívám se že větší kotouč je dělán na podvozek pro rychlejší a výkonější auto. Proto stažení (s mírou) kotouče po obvodu vede sice k jeho degradasi na pomalejší podvozek s tím že jeho vlastnosti zůstávají, za podmínek vhodného třískového obrábění a vyvážení.

Ne že bych to nějak doporučoval, ale takový kotouč bych řekl že bude mít lehce větší výdrž a tepelnou únosnost vůči serii.

Je to stejné jako se na kotouče a těhlice dělají mezikusy za účelem osazení lepším podvozkem. Známej na VW Brouk napasoval podvozek s Porsche právě díky mezikusům (jináč to ani nejde). Výsledek je velice zajimavej, brzdí na hranici tuhostní meze podvozku VW.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Medion

Původně zaslal: vector

Původně zaslal: trsek

Technicky stočit kotouč z šedé litiny není problém. Cca 5 mm znamená že ani nedosáhneš na přepážky v ventylovaných kotoučích. Ale jak tyto kotouče o váze cca 5 kg za kus vyvážíš!??! Každý při vyvažování na pneu honí gramy a na kotouči jehož vyvážení-nevyvážení znamená- brzdíš nebo bouráž z nejasného důvodu na rovné silnici!! Pokud ti vyvažovací \"zápich\" vyjde do lamely tak porušíš pevnost kotouče a jseš ... Nejsem moralista jako jiní. Znám tloušťku svých kotoučů a dělám s nima roztodivné testy , ale jak nerozvážit ventylovaný kotouč jsem ještě nevyřešil (v domácích podmínkách). Přeji hodně kilometrů bez nehod

Neříkám, že se to stočit nedá... že se nedotkneš přepážek je jedna věc, a aže je výrobce neudělal až do kraje je pro svoje potěšení je věc druhá. Bez rozvážení to jde udělat broušením, stejně jako jde broušením srazit hrana na ploše.

Jenže tohle všechno bych řešil za komančů na žígu a ne na normálních autech s vnitřeně chlazenym kotoučem, kde jsou díly za pár korun...

no tim broušením asi ne,páč se ti kotouč zasere tím prachem z litiny pak se rozžhaví no a pak se nestihneš před letícím kotoučem schovat.a 5 mm by si tím brošením likvidoval tak 14 dní

[upravil dne 13.11.06 Medion]

Samozřejmě nebudu brousit kotouč na sucho... bože můj, co to je zase za nápady. Na sucho budu brousit tak maximálně kotouč na motorku (kterej se broušenim kolikrát i vyrábí)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych, že tahle úprava nebude úplně to ideální, co se může s kotoučem udělat...ale každý nechť uváží, jestli sáhne do brzd takovýmto způsobem...osobně bych to neudělal, mám se moc rád a svoje bližní taky...brzdy jsou dle mého názoru jedna z nejdůležitějších věcí na autě a je tudíž nutné k nim takto přistupovat :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...