Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Posílení basů v P206 - jak postupovat?


tanagy

Recommended Posts

Myslím, že u 206ky jsou přední repráky vyřešeny vcelku obstojně. Středy a výšky jsou dobře slyšitelné. Co mě štve, je nedostatek basů.

Napadá vás nejjednodušší a nejlevnější varianta jak posílit basy?

Mě napadlo odpojit zadní reproduktory, kabely prodloužit dozadu do kufru, kde by byla krabice(ozvučnice) s basovým reproduktorem (průměr cca 25cm). Otázka zní - můžu donutit subwoofer aby hrál bez použití externího zesilovače? Nebo jinak - nějak sloučit levý a pravý zadní kanál a napájet jím subwoofer?

Vím, že to zní dost divně a jednodušší by bylo pořídit zesilovač, ale 2 litry se mi za zesík dávat nechce.

Díky za názory

[upravil dne 29.10.06 tanagy]

post-0-14109594933274_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

NIKDY nesmis spojit - od repra na kostru nebo minusy dokupy (to same pro +), shori ti radio... tohle je jak levny tuning, jestli na to nemas, tak do toho nehrab ... pokud chces, aby to melo smysl a hralo, tak si ten zesik kup

navic ... potrebujes orezat jen urcite frekvence, takze pasiv vyhybka... v lepsim pripade mas 20w rms/kanal a jsem zvedavy, jak tim chces zivit basy + zbytek ... to mas 10w na basak na 10w zbytek :bojim:D:D:D

to je jak bys chtel delat styling a koupil 2 nalepky s lebkou a NO FEAR na zhnitou schade... :(:(:(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: ept

Jedině že seženeš dvoucivkovej reprak. ale adi ti to utahlo radio

neboj ... radio to utahne... paralelne 2x4ohmy to mame nejake 2ohmy na kanal, bude to hrat pekne a za chvilku papa :papa:D:D:D nepali se tady neco? :myslim:D

jedina moznost to zapojit misto zadku, ale jak rikam, 20w rms mas max na tripasmovky... ne na sw

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tohle zapojení je tak na dobře rychlé odpálení rádia :aut

basák není jen o zesíku za 2000 ale také o kabelech za dalších 1000 a něco za sub, ahlavně pokud nemá rádio RCA výstup tak i výměně rádia..........

bejt tebou, pokud ti jde o více basů tak koupím dozadu nějaké slušné ovály a zapojím je tak jak se má ;) je to nejjednodušší a nejlevnější :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem za rady.

Rádio by ten 25cm basák asi \"utáhlo\", ale hrálo by to sakra slabě - takže tahle varianta padá.

Pořízení nějakýho zesíku se asi nevyhnu. Neexistuje něco menšího/levnějšího specialně pro subwoofer? Výhybka bude doufám už součástí zesilovače, ne?

Ozvučnici (krabici) pro woofer sem chtěl udělat vlastní - v 206ce není v kufru moc místa (jestli se tomu dá vůbec říkat kufr:o)) a tak to chci udělat tak, aby to sedlo podélně na jeden z boků.

Důležitý je dodržet vnitřní objem bedny, co se litrů týče, ne? Pro daný typ reproduktoru si zjistím objem krabice, popř. průměr a délku nátrubku pro bassReflex a mělo by to být OK. Pak už jenom dotáhnout kabeláž a zajistit napájení. Může to být pověšený na okruh s cigaretovým zapalovačem, který nepoužívám?

Ad ovály v zadním platu. V minulým autě jsem měl repráky v platu a moc dobře to nehrálo (no, ono to taky nebyla žádná kvalita). Navíc do toho pere slunko a reprákům to asi moc dobře nedělalo - woofer mi příjde výživnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Díky všem za rady.

Rádio by ten 25cm basák asi \"utáhlo\", ale hrálo by to sakra slabě - takže tahle varianta padá.

Pořízení nějakýho zesíku se asi nevyhnu. Neexistuje něco menšího/levnějšího specialně pro subwoofer? Výhybka bude doufám už součástí zesilovače, ne?

Ozvučnici (krabici) pro woofer sem chtěl udělat vlastní - v 206ce není v kufru moc místa (jestli se tomu dá vůbec říkat kufr:o)) a tak to chci udělat tak, aby to sedlo podélně na jeden z boků.

Důležitý je dodržet vnitřní objem bedny, co se litrů týče, ne? Pro daný typ reproduktoru si zjistím objem krabice, popř. průměr a délku nátrubku pro bassReflex a mělo by to být OK. Pak už jenom dotáhnout kabeláž a zajistit napájení. Může to být pověšený na okruh s cigaretovým zapalovačem, který nepoužívám?

Ad ovály v zadním platu. V minulým autě jsem měl repráky v platu a moc dobře to nehrálo (no, ono to taky nebyla žádná kvalita). Navíc do toho pere slunko a reprákům to asi moc dobře nedělalo - woofer mi příjde výživnější.

Vyhybka by mela byt soucasti zesilovace, nejlepsi je mit primo RCA vystup na subwoofer - potom neni vyhybka nutna.

Bednu postav doporucenou, a kabely natahni primo od baterky, zadna prasecina se zapalovacem :bojim:bojim:bojim

ale jak uz psal mk405, subwoferem nic nevyresis, bude ti dunit auto, ale to s hudbou NIC spolecneho nema... kde mas stredy a vysky?... koupil bych 3 pasma dozadu... 20-25cm nebo 6x9\" oval, slusne koupis od 1500 vys a bude to hrat stredy i vysky i bez zesilovace... ja dostal 6x9\" dexony a jsou to jedine dexony, ktere hrajou slusne :D ale za ty prachy :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Ozvučnici (krabici) pro woofer sem chtěl udělat vlastní - v 206ce není v kufru moc místa (jestli se tomu dá vůbec říkat kufr:o)) a tak to chci udělat tak, aby to sedlo podélně na jeden z boků.

Důležitý je dodržet vnitřní objem bedny, co se litrů týče, ne? Pro daný typ reproduktoru si zjistím objem krabice, popř. průměr a délku nátrubku pro bassReflex a mělo by to být OK. Pak už jenom dotáhnout kabeláž a zajistit napájení. Může to být pověšený na okruh s cigaretovým zapalovačem, který nepoužívám?

cha ha, tak jednoduche to zas neni! Delal jsem si \"supvolfer\" :D do pokoje a predchazelo tomu tak mesic hledani a vybirani navrhu na netu a jelikoz jsem to stejne trochu obmenil, tak dalsi tyden vypoctu a simulaci!!! Samozdrejme muzes udelat nejakou bednu aby se ti nejak vlezla do kufru, dat tam nejakej bassreflex a ono ti to bude nejak \"hrat\" ale vrele ti to nedoporucuju (kamos to udelal podobne a byl to hnus)!!! Jinak preju good luck!!!

P.S.: Nezapomen na vysky a stredy!!! (ne jen bassama ziv je clovek!)

[upravil dne 31/10/06 f3Rd@]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

rádio 25cm sub neutáhne :roker

RCA nemusí být přímo na sub, ale je nutné mít alespon nějaký 1 pár RCA, jinak na sub zapomen

napájecí kabel je pro představu silný od 6qmm až 100qmm (bez izolace) dle výkonu zesíku napojenej od baterky, žádnej tenkej provázek co vede do zapalovače, ale přímo od baterky a s vlastní pojistkou!!!!!!!!

bednu postavit lze, pokud zachováš vnitřní objem doporučený výrobcem, nemusíš s tím nijak laborovat, jednodušší je uzavřenka, BR je trošku složitější, duležitý je vzduhotěsnost, pevnost a materiál nejlépe 20-30mm tlusta MDF (hlavně ne dřevotřísku nebo smrk prkna), a když spočítáš materiál tak zjistíž že některé sub boxy výjdou levněji s origo boxem:D třeba Helix Deep blue 12:mrk

na rovinu pokud do toho nedáš cca:

http://www.ryves.cz/zesilovace/2-kanalove/carpower-hpb-602.php

http://www.ryves.cz/subwoofery/osazene-boxy/300-mm/helix-deep-blue-12-single.php

http://www.ryves.cz/montazni-material/napajeci-kabely/carpower-cpc-60kit.php

http://www.ryves.cz/montazni-material/signalove-kabely/phonocar-platinum-line-4-246.php

tak na to raději zapomen :roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad středy a výšky - to přece řeší repráky ve dveřích (středy) a výškáče u sloupků - to rádio utáhne v pohodě. Moje představa byla sehnat zesík specíálně pro basák - a nepotřebuju šílený výkony - jen aby to trochu hrálo.

(Kufa - kupoval sem nedávno 5.1 bedničky od Geniusu (SW5.1 5000 tušim) , nestálo to ani 3 litry a hraje to jak ďas - tak proč bych se do podobný ceny nevešel s pitomým zesákem a bass bednou :D

Z taháním napájecích kabelů mám docela vítr - obnáší to najít průchodku (motor-kabina), sundat nějakej ten plast atd... Takže pro člověka kterej to nikdy nedělal výkend v pr....

Na druhou stranu Vás chápu. Nejsme tak bohatí, aby sme si mohli kupovat levný věci - z toho už sem taky vyrostl. Ale solit 7litrů za jakš-takš zvuk se mi fakt nechce.

Bass bednu (ozvučnici) chci dělat, protože se na to těšim ( sem trochu kutil a sem fakt zvědavej jak to půjde a jak to bude hrát). Pokud dodržím objem udávaný výrobcem a samozřejmě to udělám z desky aspoň 2cm (vše lepeno, navíc pojištěno vruty, vnitřní spáry vyjet silikonem, vycpat tlumícím rounem, basák utěsnit navíc pružnou páskou (něco jako na těsnění dveří/oken) - Tak by neměl být problém. Tvar chci vlatní - právě kvůli malýmu kufru u 206ky - aby se tam ještě vešla větš taška :)

A rozpočet?

1500,- basový reprák 25cm

500 dřevo

500 nějaký kraviny - svorkovnice, kabely...atd

no a něco na zesák - rád bych do 1000,-

500,- rezerva (potahovej koberec, atd...)

Celkově sme na 4000,- ASI utopie, co?

Jo, nějakej obchod v okolí Zlína - ve kterým poraděj s Car HiFi neznáte?

[upravil dne 4.11.06 tanagy]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Ad středy a výšky - to přece řeší repráky ve dveřích (středy) a výškáče u sloupků - to rádio utáhne v pohodě. Moje představa byla sehnat zesík specíálně pro basák - a nepotřebuju šílený výkony - jen aby to trochu hrálo.

(Kufa - kupoval sem nedávno 5.1 bedničky od Geniusu (SW5.1 5000 tušim) , nestálo to ani 3 litry a hraje to jak ďas - tak proč bych se do podobný ceny nevešel s pitomým zesákem a bass bednou :D

Z taháním napájecích kabelů mám docela vítr - obnáší to najít průchodku (motor-kabina), sundat nějakej ten plast atd... Takže pro člověka kterej to nikdy nedělal výkend v pr....

Na druhou stranu Vás chápu. Nejsme tak bohatí, aby sme si mohli kupovat levný věci - z toho už sem taky vyrostl. Ale solit 7litrů za jakš-takš zvuk se mi fakt nechce.

Bass bednu (ozvučnici) chci dělat, protože se na to těšim ( sem trochu kutil a sem fakt zvědavej jak to půjde a jak to bude hrát). Pokud dodržím objem udávaný výrobcem a samozřejmě to udělám z desky aspoň 2cm (vše lepeno, navíc pojištěno vruty, vnitřní spáry vyjet silikonem, vycpat tlumícím rounem, basák utěsnit navíc pružnou páskou (něco jako na těsnění dveří/oken) - Tak by neměl být problém. Tvar chci vlatní - právě kvůli malýmu kufru u 206ky - aby se tam ještě vešla větš taška :)

A rozpočet?

1500,- basový reprák 25cm

500 dřevo

500 nějaký kraviny - svorkovnice, kabely...atd

no a něco na zesák - rád bych do 1000,-

500,- rezerva (potahovej koberec, atd...)

Celkově sme na 4000,- ASI utopie, co?

Jo, nějakej obchod v okolí Zlína - ve kterým poraděj s Car HiFi neznáte?

[upravil dne 4.11.06 tanagy]

1000 za zesik? :myslim jedine starsi, kabelaz pocitej min. 500 + svorkovnici...

ad vysky a stredy jsem myslel tak, ze zvuk ma byt nejakym zpusobem vyvazeny :papa vsak uvidis sam :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

za 1000,- se da zesik spis vyrobit, vim ze kamos si za ty prachy udelal 70W sinus = 140W hudebni, neboli max = 20 000W P.M.P.O :D:D:D:D:D:D:D:aut

to mk405: nezlob se na me, ale ty kabely jsou torchu moc!!! To bys tim musel zivit elekrikou tak celej hotel... Staci klasicka dvojlinka co se puoziva na elektrospitrebice na 220, nebo rozeber prodluku (a mas jeste jeden kabel navic - pro dobry pocit muzes zdvojit ten plusovy ;) ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: f3Rd@

za 1000,- se da zesik spis vyrobit, vim ze kamos si za ty prachy udelal 70W sinus = 140W hudebni, neboli max = 20 000W P.M.P.O :D:D:D:D:D:D:D:aut

to mk405: nezlob se na me, ale ty kabely jsou torchu moc!!! To bys tim musel zivit elekrikou tak celej hotel... Staci klasicka dvojlinka co se puoziva na elektrospitrebice na 220, nebo rozeber prodluku (a mas jeste jeden kabel navic - pro dobry pocit muzes zdvojit ten plusovy ;) ).

s tim kabelem to snad nemyslis vazne :bojim:bojim:bojim tlusty kabel se dava kvuli prechodaku, kazda desetina voltu udela svoje :roll 12V ss a 230V st je TROSKU rozdil, nemyslis? :bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tim kabelem to snad nemyslis vazne :bojim:bojim:bojim tlusty kabel se dava kvuli prechodaku, kazda desetina voltu udela svoje :roll 12V ss a 230V st je TROSKU rozdil, nemyslis? :bojim

Tak to myslim vazne. Proc by to jako nemelo stacit?

Tady nejde o napeti, ale o proud. Nevim jaky je teda rozdil v SS a stridavem co se kabelu tyce! (jinak to samozdrejme vim)

Stridavym jsme na takovym kabelu tahli par amperu... asz se misto pojistek na baraku davaly hrebiky... a kabel v poho!! Nevidim duvod, proc by to na SS nemelo zvladnout. Pokud ho znas, tak mi ho prozrad.

[upravil dne 5/11/06 f3Rd@]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Preto ze pri 12V a vykone zosiku cca 100W tece napajanim prud az do 15 az 20A. To sice kabel z prierezom 1,5mm2 vydrzi, ale ubytok na nom vznikne dost velky na to, aby zosilovac zacal protestovat.Moze sa to prejavit od jemneho skreslenia cez pocutelne chrapcanie az po uplny vypadok zosiku. Ked vznikne pri 230V sustave ubytok napatia 2 az 4V tak sa nic nedeje, je to nepodstatne, ale ked pri 12V zmiznu 4V tak je vsetko vhaji!

Inac za 4000 Ck sa da kupit v roznych akcia hotovy subik aj zo zosikom, myslim normalnu kocku z 30cm reprakom a samotny zosik. Neni to nijaky zazrak, ale na start to staci, a hlavne nemusis doma nic bastlit.

Ten kabel by mal mat prierez aspon 6mm2, lepsi je 10mm2.Meter v elektroinstalacnej predajni stoji tak 30 az 40sk.Potrbujes 5m na plus pol a asi 1,5m na minus takze spolu 6,5m x 40sk je cca 260sk. To neni az taka velka investicia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: f3Rd@

to mk405: nezlob se na me, ale ty kabely jsou torchu moc!!! To bys tim musel zivit elekrikou tak celej hotel... Staci klasicka dvojlinka co se puoziva na elektrospitrebice na 220, nebo rozeber prodluku (a mas jeste jeden kabel navic - pro dobry pocit muzes zdvojit ten plusovy ;) ).

nezlobím se :D

mužeš to klidně vyzkoušet, viděl jsem zesík i na zvonkáči :aut

jj, každá desetinka ubírá výkon existují i tabulky které ti to spočítají o kolik se ochudíš:P

nejprve je potřeba mít zesík a pak laborovat nad tlouštkou kabelu a nejlepe si přečíst návod od výrobce a tam si najít jakej minimální kabel doporučuje... :mrk

jak tu někdo psal dá se koupit i obyč kabel za hodně dobré peníze, má toale i nějaké mínus, jako slabší izolaci a hlavně je z tlustčích žilek a huře se pak ohýbá, což při instalaci může byt dost problem.

zdvojení jednoho kabelu at plus nebo mínus nemá žádnej smysl, musel by jsi zdvojit oboje :aut

jinak častý problém s zůzným rušením je poddimenzovaným ukostřením...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: f3Rd@

s tim kabelem to snad nemyslis vazne :bojim:bojim:bojim tlusty kabel se dava kvuli prechodaku, kazda desetina voltu udela svoje :roll 12V ss a 230V st je TROSKU rozdil, nemyslis? :bojim

Tak to myslim vazne. Proc by to jako nemelo stacit?

Tady nejde o napeti, ale o proud. Nevim jaky je teda rozdil v SS a stridavem co se kabelu tyce! (jinak to samozdrejme vim)

Stridavym jsme na takovym kabelu tahli par amperu... asz se misto pojistek na baraku davaly hrebiky... a kabel v poho!! Nevidim duvod, proc by to na SS nemelo zvladnout. Pokud ho znas, tak mi ho prozrad.

[upravil dne 5/11/06 f3Rd@]

jak psal Maro...

nepotahnes par amper, ale desitky, a u 12V je kazda ztrata napeti dost znat, kor, kdyz ten kabel tahnes pres cele auto :myslim navic kazdy ubytek napeti*proud ti dela ztratovy vykon, ktery se v tom kabelu musi ztratit (teplo), coz je dalsi problem :myslim

ostatne veta, ze davate v baraku misto pojistek hrebiky mluvi za vse :D:D:D :papa:papa:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: mk405

mužeš to klidně vyzkoušet, viděl jsem zesík i na zvonkáči :aut

zdvojení jednoho kabelu at plus nebo mínus nemá žádnej smysl, musel by jsi zdvojit oboje :aut

Jo tak zvonkac to je mazec, nejlepe nejakej hlinikac!

S ti mzdvojenim + jsem to samozdrejme myslel ze srandy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

to maro: no dobre, ale uznej ze 16mm2 je trochu extrem, myslim ze i tech 10mm2 je dost predimenzovany! Samozrejme zalezi na jaky zesilovac!!!

On zas ten kabel nema 100m, aby na tom byly takovy ztraty...

Docela by me zajimalo jaky ztraty by ma tom kabelu podle tabulek byly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...