Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Volnoběh


MPavel

Recommended Posts

jeste me tak napadl, kdyz jsem koukal na rozpis tech senzoru, podivat se na potenciometr na skrtici klapce, jestli nejsou zoxidovane nebo vydrene drahy, kdyztak ho zkusit rozloupnout, ocistit drahu, popripade prihnout jezdec mimo vychozenou drahu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ferry

jeste me tak napadl, kdyz jsem koukal na rozpis tech senzoru, podivat se na potenciometr na skrtici klapce, jestli nejsou zoxidovane nebo vydrene drahy, kdyztak ho zkusit rozloupnout, ocistit drahu, popripade prihnout jezdec mimo vychozenou drahu.

Potenciometr mě taky napadl, ale zase ten by při volnoběhu neměl pracovat, ne? Místo toho je tam krokovací motorek... Je ale fakt, že na plyn auto reaguje trochu rozvážně hlavně za studena, kdy motor se občas nechce rozjet (ztratí mírně výkon)....

A hlavně potenciometr bych už se bál rozebrat. Někde jsem tu četl že to je docela precizní práce a jedná se o citlivou součástku.... :nevim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Po dlouhé přestávce jsem se opět pustil do volnoběhu a zřejmě znám dovoluji si říct na 100% příčinu. Jsou to vstřiky.

Dneska jsem byl až v Hradci v jednom servisu na proměření a odzkoušení vstřiků. Celou dobu jsem byl u toho a výsledek byl nečekaný.

- optická kontrola vstřků vpořádku

- tvar rozstřku vpořádku

- průtok vstřiků při simulaci otáček motoru cca 2400, u dvou vstřiků byl nameřen menši průtok než u dalšich dvou, rozdíl byl cca 15% (max. odchylka 5%) tedy první problém

- průtok vstřiků na max. otevření, průtok byl u všech čtyř vstřiku stejný což je v pořádku

- průtok vstřků při simulaci volnoběžných otáček, to byla naprostá katastrofa, u všech vstřiků jsme naměřily odlišný průtok, každý vstřik nastříkal odlišné množství kapaliny a rozdíly byly opravdu velké

Po vyčištění vstřiků ultrazvukem byly naměřeny přibližně stejné hodnoty.

Závěr je tedy jasný. Vstřiky nebyly zanesené ale mají v sobě nějakou vadu, která se nedá opravit tedy budu muset časem vyměnit všechny čtyři vstřiky za nové což mě tedy vůbec netěší ale na druhou stranu se mi podařilo najít příčinu a už nemusím pátrat.

Aktuální chování motoru po tomto vyčištění. Motor se na volnoběhu trošičku uklidnil, neškube s sebou mezi 900 a 1000 otáčky a líp jde za plynem. Některé nešvary ale přetrvávají...

S touto budoucí výměnou mě napadá jedna otázka. Kolik stojí vstřiky, mam tam Sagem a zda se nedají koupit nějaké lepší, odolnější popř. výkonější? Na značce mi nezáleží.

PS: Kdo bude mít zájem, čištění mi dělal JETservis, sídli v Hradci na letišti a můžu vřele doporučit. A hlavně u celého procesu můžete být přítomni..

http://www.jetservis.cz/index.html

[upravil dne 30.4.07 MPavel]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 měsíce později...

Mam po výměně vstřiků a bylo to opravdu tím. Volnoběh se ustálil, už nekmitá a celkově se chod motoru výrazně zlepšil. Dokonce i pochcípávání motoru při prvním studeném rozjezdu zmizelo. Ale nevyřešilo to úplně vše. Jednak zůstali vibrace (takové škubání) motoru na volnoběh za studena a občas otáčky volnoběhu spadnou na cca 500 a pak se vrátí zpět na normál. Někdy spadnou jen o malinko někdy o hodně, ale motor nikdy nechcípne. Někdy jdou i nahoru. Stává se to ale skoro vyjímečně. Zkusím ještě pořádnou diagnostiku motoru a uvidíme.

Chci se také podělit o moje poznatky se vstřikama od firmy Sagem. Koupil jsem nové, cena jednoho 3149,- včetně DPH. Frčím do JET servisu, kde je vymění a zároveň je testnem. Zjistili jsme zvláštní věc, že i nové vstřiky mají určitou odchylku. Tři vstřiky dávali stejné množství paliva ale čtvrtý dávál o 4% méně :o Max. odchylka je 5%. Zajímavé na nové vstřiky. I mechanik se dost divil, že s tímto se ještě nesetkal. Uvažoval jsem ještě o reklamaci, ale do normy se vešly a lítat mezi Prahou a Hradcem se mi už nechtělo.

Také jsme zjistili, že motor byl starými vstřiky neustále přechlastaný. Zřejmě měli špatné pružinky a nestačili se zavírat v takové intenzitě jak bylo potřeba a pouštěli více paliva než měli.

Doufám, že řešení tohoto problému někomu pomůže. Ještě se zkusím poprat s tím občasným pochcípáváním a výsledek bych opět sem napsal...

:papa

[upravil dne 30.4.07 MPavel]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: komisar

máš to tady,http://www.peugeotpartscatalogue.co.uk/D8C/5/56A01A.HTM

hlavně že katalog je na webuhttp://www.peugeotpartscatalogue.co.uk/

Dík. Ale nepoznám co z toho je ukostření. O elektřině nic nevím...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čau,tak jsem zase zde.Gratuluju MPavlovi k alespoň částečnému vyřešení,ale jak čtu a sám prožívám dost závažného problému.Právě mám Kosmika v dílně na vyklepání a říkal mi že se podívá i na ten motor.prý bych to mohl mít ve svodech,že to podle poslechu nějak zvedá.Senzor klepání mě prý může házet chybu i když mám prasklé to těsnění mezi blokem motoru a kostrou(nemůžu si vzpomenout jak se to jmenuje):roll A když jsem to poslouchal, slyšel jsem při záběru kovové klepání,což by mohlo být špatnou vůlí ventylů atím pádem slabým tlakem ve válcích-tvrdil mi že to má vlastní hydraulické automatické štelování a že ventyly by měli být ok,ale podle manuálu to můj motor(xu5 1,6)nemá.Pak si nechám zkontrolovat ty vstřiky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak taky přidám svou troškou do mlýna.

Klasický problém: špatné studené starty, kolísání volnoběžných otáček motoru, mírné cukání při přidání plynu při zařazené rychlosti.. klasika.

Měl jsem to týden v servisu ve Zlámanci (kdo zná, tak ví že moc povolanějších se nenajde) a verdikt následující:

Zásadní problém je v kumulaci několika problémů najednou, takže dost často nestačí vyměnit jednu součástku za druhou, ikdyž daný díl je vadný a dokonce ve druhé 406 na které to zkoušíte se žádný problém neprojeví.

U mě:

1. vadná zapalovací rampa - standardně žádné chyby nevykazovala, v druhém autě jela normálně. Vadu diagnostikoval až na osciloskopu po zatížení. Po výměně se celkově sklidnil chod motoru a přestalo to škubat v tahu.

2. Mám špatné ventily. Automatické štelování už nefunguje dobře (snad prý se vychodí ten váleček ve ventilu a špatně se vrací). Zase to přidá k nepravidelnosti chodu a kolísání volnoběhu. Poradil a obědnal mi nějaký přípravek, který se lije do oleje a má s ním dobré zkušenosti, že nějak ty ventili popraví. Vyměňovat 16 kousků se mi fakt nechce.

3. Mám špatné vstřiky, které se zničily asi používáním LPG, ty zkusím nechat vyčistit. Tyto spolu s ventilama jsou příčinou blbých studených startů.

Všechny tři závady vedou v podstatě k jednomu - nerovnoměrnému spalování ve válcích a tudíž nerovnoměrnému chodu motoru. Na diagnostice toto vidět nelze.

Na 100% si se vším jistý nebyl, ale aspoň po dlouhé době mi byl někdo schopen auto trochu popravit a říct jak dál - díky do Zlámance.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kovové rachtání při prudší akceleraci mam též... Někdy to dělá víc, někdy míň ale cca mezi 3000 a 4000 při prudší akceleraci to dělá vždy. Podezření mam na ventily, někde jsem tu četl i o nějkém tlumiči rázu na kladce. Nebudu to ale zatím řešit. Nechám udělat tu diagnostiku a uvidím.

Začíná mě ale peugeot už pěkně trápit. Narval jsem do toho už docela hodně peněz a pořád zjišťuji nové a nové závady. Je to krásný auto, hezky jede ale to je tak všechno. Zřejmě špatný kup, nevím, ale po kvalitativní stránce mě to moc netěší...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

vstřiky vyčištěny,tlaky ok a klepání slyšim furt a pořád to jede na prd-takže mán nejspíš díru ve svodech bo občas cítím benzín a nebo špatný rozvoďák-nevíte kolik stojí výměna?Slyšel jsem,že se zrovna mění i kladky a řemenice či co-už se v tom začínám ztrácet

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jinak mi to aspoň líp startuje,ale pochcípává při volnoběhu pořád. I když k úplnému chcípnutí už dojde v méně případech takže možná i ten krokáč nebo lambda-okruh se snižuje a po návratu do republiky(v červnu) to dokončím, jen bych rád věděl cenu okolo těch rozvodů-se zbytkem už počítám

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale aspoň něco ne? :)

Dnes ráno jsem to zakřikl jak nikdy jindy. Jedu si pěkně do práce, dostanu se do kolony a v duchu si říkám, hmmm jak motor pěkně drží už třetí den volnoběh. Párkrát popojedu, pohodička, pak se zase z lehka rozjíždím, jednička, řadím na dvojku a vono nic.... Prostě při přeřazování z jedničky na dvojku to chcíplo což se stalo poprvé. Nastartoval dobře, ale po chcípnutí otáčky zase lítaly a dokonce i nahoru.

Naštval jsem se, večer jdu mrknout co přesně mam za krokač a půjdu ho hned koupit. Rozhodnuto...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MPavel

Ale aspoň něco ne? :)

Dnes ráno jsem to zakřikl jak nikdy jindy. Jedu si pěkně do práce, dostanu se do kolony a v duchu si říkám, hmmm jak motor pěkně drží už třetí den volnoběh. Párkrát popojedu, pohodička, pak se zase z lehka rozjíždím, jednička, řadím na dvojku a vono nic.... Prostě při přeřazování z jedničky na dvojku to chcíplo což se stalo poprvé. Nastartoval dobře, ale po chcípnutí otáčky zase lítaly a dokonce i nahoru.

Naštval jsem se, večer jdu mrknout co přesně mam za krokač a půjdu ho hned koupit. Rozhodnuto...

Koukam,ze s tim mas same starosti,mam ten samy motor a zadny problemy se zatim nevyskytli.kolik mas najeto?ja mam 111tis

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: genzer

Původně zaslal: MPavel

Ale aspoň něco ne? :)

Dnes ráno jsem to zakřikl jak nikdy jindy. Jedu si pěkně do práce, dostanu se do kolony a v duchu si říkám, hmmm jak motor pěkně drží už třetí den volnoběh. Párkrát popojedu, pohodička, pak se zase z lehka rozjíždím, jednička, řadím na dvojku a vono nic.... Prostě při přeřazování z jedničky na dvojku to chcíplo což se stalo poprvé. Nastartoval dobře, ale po chcípnutí otáčky zase lítaly a dokonce i nahoru.

Naštval jsem se, večer jdu mrknout co přesně mam za krokač a půjdu ho hned koupit. Rozhodnuto...

Koukam,ze s tim mas same starosti,mam ten samy motor a zadny problemy se zatim nevyskytli.kolik mas najeto?ja mam 111tis

Tak to buď rád. Já mam dle tacho a servisky 80 tis. ale ve skutečnosti bych to typoval tak na 150 tis. km, ale na druhou stranu těžko říct. Např. rodiče mají od nova mazdu 626 a v 85 tis začala postupně papat olej a ve 100 tis papala litr na tisíc km. V 70 tis. se měnila spojka a pak se postupně měnily stabilizátory, brzdy apod., ale to jsou provozní záležiotsti. Auto nikdy nedostávalo žádnej masakr, vždy jsme se dobře starali a k autu dobře chovali. Prostě smůla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MPavel

Kovové rachtání při prudší akceleraci mam též... Někdy to dělá víc, někdy míň ale cca mezi 3000 a 4000 při prudší akceleraci to dělá vždy. Podezření mam na ventily, někde jsem tu četl i o nějkém tlumiči rázu na kladce. Nebudu to ale zatím řešit. Nechám udělat tu diagnostiku a uvidím.

Začíná mě ale peugeot už pěkně trápit. Narval jsem do toho už docela hodně peněz a pořád zjišťuji nové a nové závady. Je to krásný auto, hezky jede ale to je tak všechno. Zřejmě špatný kup, nevím, ale po kvalitativní stránce mě to moc

netěší...

s tim kovovym rachtanim jeste pockej az vymenis kat, muze to delat on

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ferry

Původně zaslal: MPavel

Kovové rachtání při prudší akceleraci mam též... Někdy to dělá víc, někdy míň ale cca mezi 3000 a 4000 při prudší akceleraci to dělá vždy. Podezření mam na ventily, někde jsem tu četl i o nějkém tlumiči rázu na kladce. Nebudu to ale zatím řešit. Nechám udělat tu diagnostiku a uvidím.

Začíná mě ale peugeot už pěkně trápit. Narval jsem do toho už docela hodně peněz a pořád zjišťuji nové a nové závady. Je to krásný auto, hezky jede ale to je tak všechno. Zřejmě špatný kup, nevím, ale po kvalitativní stránce mě to moc

netěší...

s tim kovovym rachtanim jeste pockej az vymenis kat, muze to delat on

JJ. Počkám. Ale myslím, že to budou zdvihátka, protože jsem doplnil olej asi 3 deci a už to nerachtá. Při příští výměně oleje zkusím jinou značku se kterou mam velice dobré zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se všem omlouvám. Právě jsem zjistil, že vstřiky nejsou od firmy Delphi, ale od Sagem. Technik, který mi je proměřoval to popletl, protože na vstřicích je pouze znak společnosti a já tomu už nijak nevěnoval pozornost. O víkendu když jsem vyndaval zapalovací rampu jsem si všiml stejného znaku firmy a rampa je od Sagem. Díval jsem se i na net, kde je též tento znak.

Dost možná proto jsem tyto vstřiky nemohl sehnat, když jsem všude mylně uváděl Delphi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen mě tak napadlo a co zapalovací kabely ke svíčkám ? Co se týče vůle ventilů na 406 obsahu 1,6 XU5 tak ty opravdu nemají hydr. vymezování vůle ale vůle se vymezuje seřizovacími podložkami které jsou vloženy pod zdvihátky ventilů. Předepsané vůle jsou 0,40mm +-0,05mm u výfukového a 0,20mm +- 0,05mm u sacího ventilu.Pořadí ventilů na motoru je : V-S S-V V-S S-V .

[upravil dne 1.5.07 Keml]

[upravil dne 1.5.07 Keml]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...