Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

umisteni zesilovače na subwooferu


kmil

Recommended Posts

Predem se omlouvam jestli to tu už bylo,ale když prišroubuju zesilovac primo na subwoofer box,nebude to delat bordel?Jako treba ze se to bude trepat jemne a neco se v zesaku potento nebo neco jineho?A jeste pls jednu radu-Jak se umistuje v kufru SW box,aby pevne drezel,ale zaroven byl snadno odnimatelny,kdyz pojedu na nakup,abych ho vytahl rychle a snadno ven a hotovo.Myslim uchyceni nejaky,konektory nebudou problem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak uchyceni boxu dle tvych predstav bych videl nejakym popruhem...

A co se tyce zesiku, zalezi na jeho kvalie a taky na kvalite boxu, porotze kvalitni box by rezonovat vubec nemel:myslim - proto je taky nejlepsi box z betonu a proto se do boxu dava tlumeni... :super Ale ze zkusenosti vim, ze to v 90% stejne rezonuje - teda pokus to vybudis aspon na 60% vykonu toho subwooferu. -> Dal bzch zesik jinam. Normalne ho pridelej nekam do kufru - zas tolik mista nezabira. :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: kmil

Predem se omlouvam jestli to tu už bylo,ale když prišroubuju zesilovac primo na subwoofer box,nebude to delat bordel?Jako treba ze se to bude trepat jemne a neco se v zesaku potento nebo neco jineho?A jeste pls jednu radu-Jak se umistuje v kufru SW box,aby pevne drezel,ale zaroven byl snadno odnimatelny,kdyz pojedu na nakup,abych ho vytahl rychle a snadno ven a hotovo.Myslim uchyceni nejaky,konektory nebudou problem.

a co zadni strana sedacky? tam bych chytil zes. Jj, uchyceni popruhem a konektory - nejspis to bude pasiv, tzn co treba tohle? http://www.vltava2000.cz/sekin/goodsdetail.asp?strGoodsID=KOS%20BT4 nebo http://www.vltava2000.cz/sekin/goodsdetail.asp?strGoodsID=KOS%20BC4

Rozhodne bych tam nedaval bananky, ktere by volne visely... zkrat = konec hrani :bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: f3rdaaa

kvalitni box by rezonovat vubec nemel:myslim - proto je taky nejlepsi box z betonu a proto se do boxu dava tlumeni... :super

tlumení se dává z jinéhodůvodu a to k virtuálně zvětšení objemu skříně a potlačení vyšších frekvencí pokud to nedokáře dobře ořezat propust filtr ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zesík se dá přidělat na box celekm jak chceš ale má to podmínku aby okolo bylo místo které ti zajistí dobré chlazení zesíku (pokud není digitální ten se moc nehřeje)

další věc je to vyndávání pokud je zesík na boxu musíš rozpojit napájecí kable a pokud na to neseženeš konektor tak máž v kufru živej kabel. konektor jsem zatím viděl jedinej a to za 600,-

jednodušší se dát zesík kamkoliv do kufru a přes konektor vyndávat jen box

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: mk405

Původně zaslal: f3rdaaa

kvalitni box by rezonovat vubec nemel:myslim - proto je taky nejlepsi box z betonu a proto se do boxu dava tlumeni... :super

tlumení se dává z jinéhodůvodu a to k virtuálně zvětšení objemu skříně a potlačení vyšších frekvencí pokud to nedokáře dobře ořezat propust filtr ;)

Potlačení vyšších frekvencí? Kam Ty na ty nápady chodíš??? A prosím, neodpovídej, já tam tam stejně nepudu... :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky moc za rady.Snad jen jeste 2 veci.Pokud to necham v kufru,jak udelat,kdyby prisel nejakej zlodej do kufru,aby si ho hned nevsim,kdyz tam bude furt?Druha vec,kdyz to dam na sedacky zezadu-je to petidverka,takze kdyz ty sedacky sklopim a neco bych tam dával,nejakej nakup,tak by prece mohl prijit k urazu,min.se odrit.?Jinak SW mam Magnat box box 30cm basak a zesik je JBL DA 1002.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: kmil

Diky moc za rady.Snad jen jeste 2 veci.Pokud to necham v kufru,jak udelat,kdyby prisel nejakej zlodej do kufru,aby si ho hned nevsim,kdyz tam bude furt?Druha vec,kdyz to dam na sedacky zezadu-je to petidverka,takze kdyz ty sedacky sklopim a neco bych tam dával,nejakej nakup,tak by prece mohl prijit k urazu,min.se odrit.?Jinak SW mam Magnat box box 30cm basak a zesik je JBL DA 1002.

no pokud chceš sklápet sedadla tak to na ně samo nemontuj, ješte to lze namondovat na bok

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Petr605

Původně zaslal: mk405

Původně zaslal: f3rdaaa

kvalitni box by rezonovat vubec nemel:myslim - proto je taky nejlepsi box z betonu a proto se do boxu dava tlumeni... :super

tlumení se dává z jinéhodůvodu a to k virtuálně zvětšení objemu skříně a potlačení vyšších frekvencí pokud to nedokáře dobře ořezat propust filtr ;)

Potlačení vyšších frekvencí? Kam Ty na ty nápady chodíš??? A prosím, neodpovídej, já tam tam stejně nepudu... :D

co na tom nechápeš? prostě když máš šunt zesík a nemá dolní propust tak ty středy zabiješ tlumením, neříkám že to je ideal řešení ale i tak to někdo dělá :aut rozhodně to netlumí vybrace box, ono takové rouno toho moc nezpevní, že . . .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: mk405

Původně zaslal: Petr605

Původně zaslal: mk405

Původně zaslal: f3rdaaa

kvalitni box by rezonovat vubec nemel:myslim - proto je taky nejlepsi box z betonu a proto se do boxu dava tlumeni... :super

tlumení se dává z jinéhodůvodu a to k virtuálně zvětšení objemu skříně a potlačení vyšších frekvencí pokud to nedokáře dobře ořezat propust filtr ;)

Potlačení vyšších frekvencí? Kam Ty na ty nápady chodíš??? A prosím, neodpovídej, já tam tam stejně nepudu... :D

co na tom nechápeš? prostě když máš šunt zesík a nemá dolní propust tak ty středy zabiješ tlumením, neříkám že to je ideal řešení ale i tak to někdo dělá :aut rozhodně to netlumí vybrace box, ono takové rouno toho moc nezpevní, že . . .

To nemá cenu... Ty o tom něco víš, ale často tady od Tebe čtu i pěkný bláboly. A tohle je jeden z nich.

Když něco nevím jistě, nebo jsem tu informaci získal z pochybných zdrojů (například z nějakého fóra o autohifi), tak si to myslím, ale rozhodně nešířím, pokud si o tom nepřečtu v seriózním tisku.

Podle Tebe by totiž žádná pořádná například třípásmová reprosoustava nemohla hrát vysoký frekvence, protože je uvnitř tlumení. A to je trochu divný, ne? Protože třípásmová soustava vysoký frekvence umí, to doufám uznáš. Tlumení je tam proto, aby ozvučnice nemusela mít velký objem (ideálně nekonečný, jak sám píšeš), ale nemá to nic společnýho s filtrováním vyšších kmitočtů. Ach jo...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:super Tak to by som chcel videt alebo pocut ake vysoke frekvencie ti bude tlmenie orezavat??? Pri subvoferi sa totizto jedna o pracovne frekvencie zhruba do 80 az 100hz. No a pokial ich neorezes filtrom v zosiku alebo v radiu, tak si v p.... Tlmenie sa dava koli stojatym vlneniam- a tie sposobuju pri urcitych kmitoctoch skreslenie.Koli rezonanciam skrine sa davaju rozne vystuhy.Samozrejme kazda bedna aspon trochu rezonuje. ale nevidim problem pri upevneni zosiku na bednu.pokial sa jedna o pripojenie cez konektory- takisto ked pripajas len repro,musis pouzit kvalitny konektor.Dokonca sa odvazim tvrdit ze este kvalitnejsi,lebo cez repro tece ten isty prud ako cez napajanie, takze konektor pouzivas tak ci tak.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr605:Jezis to jsi napsal trochu scestně o té 3-pásmové soustavě.NEvím jak jsi to myslel,ale doufám,že ne tak jak se to dá pochopit z tvého psaní.To že 3-pásmová soustava výšky umí-to vůbec nevím proč tam pleteš to tlumení,protože výškáč je zezadu uzavřen,právě aby nebyl ovlivněn basovým repro a středy mají převážne svoji malou ozvučnici.To píšu teda dle zkušeností s domacími reprosoustavami.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Petr605

Když něco nevím jistě, nebo jsem tu informaci získal z pochybných zdrojů (například z nějakého fóra o autohifi), tak si to myslím, ale rozhodně nešířím, pokud si o tom nepřečtu v seriózním tisku.

Podle Tebe by totiž žádná pořádná například třípásmová reprosoustava nemohla hrát vysoký frekvence, protože je uvnitř tlumení. A to je trochu divný, ne? Protože třípásmová soustava vysoký frekvence umí, to doufám uznáš. Tlumení je tam proto, aby ozvučnice nemusela mít velký objem (ideálně nekonečný, jak sám píšeš), ale nemá to nic společnýho s filtrováním vyšších kmitočtů. Ach jo...

:potlesk právě jsem spadl smíchy pod stůl...:aut

mé informace totiž převážně pochází z tištěné podoby, pokud budu mít jen trošku času tak ti to najdu a vyfotím. ;)

plácáš tu nesmysly, bavímě se o subu a ne o třípásmu a opravu nevidím jediný důvod tlumit uzavřený výškáč :aut:D

tak já ti to napíšu ještě více polopatě, např. subwoofer hraje frekvenci 20 až 250Hz ale normálně používáš jen 20 až 80 Hz protože vyšší frekvence nad 80 Hz do tech 250Hz ořezáváš nebo je v horším případě zabíjíš tlumením. Zdřejmě pořád nechápeš že vyšší fřekvece nad hranicí ořezání nemá nic společného s výškáčema a frekvencema v řádu kHz ;)

Ach jo bych měl říkat spíš já, nebot se nemohu zbavit dojmu, že se jen klepeš na to mě na něčem nachytat :bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže pro všechny znalce: jediný maro pochopil, co píšu.

Ještě jednou: tlumení uvnitř bedny nemá co dělat s ořezáváním vysokých kmitočtů (ať tím myslíme 250Hz nebo 20kHz. Prostě tlumení NEOŘEZÁVÁ ŽÁDNÉ FREKVENCE.

Pro kmil: Že jsi viděl vysokotónové reproduktory s uzavřenou kostrukcí neznamená, že je to pravidlo a to co jsem napsal, že neplatí. To že výškáče můžou mít takovou kostrukci je dáno souhrnem více faktorů. Nebudu tady o tom psát, sám bych si to musel najít. Pravda je taková, že naopak pokud máš třípásmové bedny, tak oddělovat mechanicky basové a výškové se nemusí. To středový reproduktor by měl být oddělený. Ale to je taky o debatě. O to nejde. Tím příměrem jsem chtěl zase jenom říct, že tlumení v ozvučnici není kvůli jakémukoliv ořezávání jakýchkoliv frekvencí. Zamyslete se, jak by se to počítalo? 3cm vaty tlumí od 2kHz výš?? 4cm od 1kHz výš?? Při výpočtu objemu bedny se se zatlumením počítá - ale jenom tak, že čím kvalitnější tlumení je, tím menší objem bedny stačí k vyzáření dané frekvence. Jinými slovy, čím kvalitnější zatlumení, tím se posouvá dolní mezní kmitočet soustavy směrem dolů při stejném objemu bedny.

mk405: Doufám, že jsem Tě zase pobavil. ;) Ducduc bedna nebo třípásmová reprosoustava - je to jedno, z hlediska funkce zatlumení je to totéž. Co do tý ducduc bedny pouštíš je věc úplně jiná. Reproduktor vyzáří všechno: směrem nahoru, co mu pošleš a co ještě umí a směrem dolů co umí a co mu dovolí právě to zatlumení a objem bedny. Takže se dá říct, že jsme se dobrali k tomu, že zatlumení má vliv na nízké a ne na vysoké frekvence.

Ach jo, musím to zase říct. Opakuju: Ty o tom spoustu věcí víš (o věcech do autohifi určitě víc než já), ale o to je pak horší, když vypustíš takovou perlu. Je to podobný jako s tím \"zajížděním\" reproduktorů, ale to už jsme probrali. Tak až se zvedneš z podlahy, tak nad tím tlumením zamysli. Nechci Tě nachytávat, ale když něco takovýho vidím, tak mi to prostě nedá a musím se ozvat. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Panove, panove... jak muze tlumeni orezavat frekvence? to si snad tady nekdo dela prdel, ne? :o:D:nevim

Objem bedny ano - zvlast u bassreflexu je to spolecne s delkou a prumerem natrubku faktor, ktery ovlivnuje tzv rezonancni frekvenci celeho boxu, coz znamena, ze frekv. charakteristika poroste na rezonancni frekvenci o par dB, v praxi to potom znamena, ze to na treba 65 nebo 80Hz hraje hodne (3dB = 2x takovy hluk) a zbytek je utlumeny (konstrukci boxu, ne tlumenim).

Tlumeni se dava pro pohlceni stojateho vlneni a kvuli odrazum od zadni steny :):super

A co se tyce uzavirani stredovych a vyskovych repro - je to kvuli velkemu tlaku basoveho repro - zlepsuje to kvalitu reprodukce

[upravil dne 28/9/06 Pata]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak hurá, další rozumnej člověk. Jenom upřesním ty decibely - u výkonu je to o 3dB víc rovná se dvakrát větší výkon. A 3dB je taky hranice , kterou rozpozná lidský smysl a z toho taky plyne jedna věc: když máte dva zesilovače, který mají v tomhle poměru výkon (třeba 20W a 40W), tak pokud srovnáte jejich maximální výkon sluchem, tak to bude jenom na hranici rozpoznatelnosti. Ale jasně je rozpoznáte třeba podle ceny. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr605: jo pobavil nikoliv však protože jsi napsal svuj názor na věc ale jak jsi mě hezky zaškatulkoval na člověka s tuc bednou co čerpá info pouze z autohifi fórá na které jsi asi vysazený??? pokud vím tak se osobně neznáme, takže mě to celkem dostalo :super

druhá věc je že jsi mě i na*ra tím co jsi napsal: \"často tady od Tebe čtu i pěkný bláboly\" což byl asi záměr, takže by mě zajímalo co konkrétně píšu za bláboly, doufám že jich pár zkonkretizuješ, protože často znamená skoro pořát:mad: pokud vím tak jsme se neschodli jen na jedné věci a to rozehrávání repra, prostě zde se názory různí a to nejen naše ale dosti jiných lidí a já ti tvůj názor také neberu, takže si myslím že ta hlášká nebyla od tebe fér.

ořezává samozdřejmě filltf, tlumění může samozdřejmě jen něco pohltit a než se tu bude dále chytat za slovíčka, tak já to někde vyhrabu, vyfotím a můžem se pak bavit nad něčím konkrétním at bude závěr jakýkoliv.

jinak mám dojem že se tu stejně celkem bavíme celekm o ho*ně protože jsou to celekm nepodstatné věci které asi těžko někoho nějak ovlivní, že sub bude hrát at se rozehrává nebo ne a zrovna tak asi dnes kdy má všechno propustě bude někdo páchat něco jiného než že to ořeže.

Nejsem zádněj odborník ani v tomto oboru vyštudován, o autohifi se zajímám čistě jen jako hobby, klidně se nechám přesvědčit rozumnými argumenty, nikoliv ale urážkami...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Petr605

mk405: Doufám, že jsem Tě zase pobavil. ;) Ducduc bedna nebo třípásmová reprosoustava - je to jedno, z hlediska funkce zatlumení je to totéž. Co do tý ducduc bedny pouštíš je věc úplně jiná. Reproduktor vyzáří všechno: směrem nahoru, co mu pošleš a co ještě umí a směrem dolů co umí a co mu dovolí právě to zatlumení a objem bedny. Takže se dá říct, že jsme se dobrali k tomu, že zatlumení má vliv na nízké a ne na vysoké frekvence.

tohle celekm chápu :D ikdyž na druhou stranu není to tak jedno nebot closed a BR se tlumí celekm jinak a pak tu máme ještě band-pass kde se dá tlumit vše před iza reprem :D

ps: by mě celekem zajímal tvůj názor na \"stojaté vlnení\"

[upravil dne 27/9/06 mk405]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Urazit jsem teda nikoho nechtěl a myslím, že jsem to neudělal. Pokud si to myslíš, tak je mi to líto, ale omlouvat se nebudu, protože si myslím, že nemám za co. Ale musím souhlasit, že se tady bavíme o ho*ně. Ale to snad nevadí, ne?

Na fóra o autohifi jsem celkem vysazený, protože tam mají zásadně navrch lidi, co nemají tucha, jak co funguje, ale jsou děsný odborníci, protože si do kufru namontovali repra mřížkou nahoru. Když se tam najde někdo, kdo se snaží třeba vyvrátit nějakou pověru, tak bývá většinou \"ukamenován\" - viz například debaty o \"kapacitorech\", co jsem kdysi četl...

Vůbec jsem si Tě nikam nezařadil, vím, že ducduc bedny propaguješ a je mi to celkem jedno. A ty bláboly: no tak uberu, čtu je od Tebe občas. Reaguju, jenom, když je to fakt ptákovina, jako v tomhle případě a zrovna mám náladu tady píchat do vosího hnízda. Píšeš o názorech. Ano názor je jedna věc, ale fakta jsou fakta. Nevím, co bych si měl myslet o člověku, který tvrdí, že podle jeho názoru je jedna a jedna tři. Jednou něco funguje podle nějakých fyzikálních principů a ty je buď znáš nebo neznáš, ale nemůžeš na ně mít názor. Teda můžeš, ale vypadáš pak jako ten, co má názor, že jedna a jedna jsou tři. (Tohle nebylo míněno nijak osobně!!) A chytat za slovíčka se musí, protože když to slovíčko rozhodne o tom, že celková myšlenka je blblost, tak to Ti nic jinýho nezbyde.

Já taky nejsem odborník na autohifi, ale zase všechny školy po základce, kam jsem chodil byly elektrotechnický a tam se holt otřeš i o akustiku a elektroakustický měniče, takže mám docela slušnou představu, jak a proč co funguje a myslím, že principy platí i v autě, jakkoliv se z toho někdo snaží udělat extra obor, kde snad ani neplatí fyzikální zákony.

A vidím, že stejně podle Tebe to tlumení něco ořezává. :D A jaký je rozdíl mezi tlumením uzavřené ozvučnice a ozvučnice s bassreflexem? Přece se vždycky budu snažit zatlumit co nejlíp, ne? A je to právě kvůli zvětšení ekvivalentního objemu bedny (nebo jak se tomu říká, nechce se mi to hledat). Ideální ozvučnice je totiž deska ve které je ten reproduktor, ta deska má nekonečnou plochu, ten reprák je uprostřed a za ním vzadu je nekonečný prostor.To co repro vyzáří dozadu je nežádoucí a nesmí se to vrátit (třeba odrazem od konečně velké ozvučnice), protože tím se ovlivní pohyb membrány a tím i to co vyzáří dopředu (to co chceme). Proto tlumení, snažíme se, aby co nejmíň toho, co membrána vyzáří do bedny, se vrátilo zpět k reproduktoru. A stojeté vlnění je fakt. Vzniká, když se harmonická vlna odrazí v určité fázi a vrací se zpět a sčítá se s vlnou, která jde teprve tam. (Tý voe, jestli tohle čte někdo, kdo tomu fakt rozumí, tak mu vstávají vlasy hrůzou...) Pokud Tě to zajímá, můžu si to zopáknout i s tou matematikou okolo :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...