Sign in to follow this  
Followers 0
ludom

47 vs 51 KW motor 1.9D ?

3 posts in this topic

Ako je to s motormi okolo roku 89-91 1.9 D. Ja mám v techničáku 51 KW, kamarát 47 KW, jediný rozdiel ktorý medzi nimi vidím je čerpadlo (ja-BOSH, on Lucas) a podtlaková pumpa (ja - vačková, on - remenica a extra pumpa. Tot asi tak. Čo sa týka jazdy tak mi to pripadá rovnaké. On mi stále tvrdí že tie motory robili len 47 KW. Ja som už par krát videl to číselko 51 KW.?????:o

Ten rozdíl nezávisí na čerpadle. Já mám oba tyhle typy s Boschem, plus ještě jeden motor 47kW s Lucasem :)

Takže, motory 1,9D (XUD9) se liší a značí následovně (poznají se podle označení na typovém štítku - PTC něco):

Typ 162: 47kW, používal se v starším modelu 309 a asi i v 305. Pohon vývěvy řemenicí. Nemá EGR, sací kanály má čtvercové.

Typ DJZ (někdy také označen D9A): 47kW, používal se v novém modelu 205, 309, a ve 405-kách. Má EGR, a vyskytuje se ve dvou variantách (tentýž motor, týž označení DJZ!) - s pohonem vývěvy (a případně servopumpy) řemenicí, a nebo s vývěvou na vačce. Má ČTVERCOVÝ průřez sacích kanálů.

Typ D9B (příp. DJY): podle TP má 51kW, skutečnost nevím. Dával se do 405-ky, Citrónů BX, i v Boxeru jsem jej viděl. Zase má dvě varianty pohonu brzdové vývěvy - buď řemenicí, a nebo vývěvu přímo na vačce. Vyznačuje se OVÁLNÝMI sacími kanály - podle toho se nejsnáz odliší od DJZ - stačí se podívat dozadu za motor, jak vypadá sání...

[Editován dne 19/7/03 oddie]

Malinko jsem poopravil předchozí starší příspěvek o typech 1,9D motorů, podle dalších poznatků. Inu, stále je co se učit...