Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

309 1.2 GR snímač otáček setrvačníku


pepino1

Recommended Posts

Koupil jsem v bazaru 309 a řídící jednotka hlásí stále chybu otáček setrvačníku. Není se co divit, snímač v přírubě převodovky chybí. To má občas za následek měnící se otáčky při volnoběhu, motor pocukává a kontrolka K se rozsvěcí. Sehnal jsem ve vrakáči snímač, má 70 Ohm a při pohybu magnetu kolem něj indukuje napětí. Vývod má 3 vodiče. Mám ale problém - nevím kam ten konektor mám připojit. Žádný protikus ve svazku kolem volný není. Poradíte někdo ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Částečně si odpovím sám :

Prošel jsem zapojení elektriky (v sekci download) a našel, že pokud je čidlo otáček setrvačníku označeno jako Engine Speed Sensor, pak má být připojeno na vývod 5 a 24 řídící jednotky (ECU). Pak by stačilo jen změřit a najít příslušný konektor nebo udělat extra přívod až k jednotce. Kdo mi to potvrdí či vyvrátí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem zaskočen aneb chybama se člověk učí !

Vyndal jsem řídící jednotku a napočítal 25 pinu, z toho 4 nemaj v konektoru protikus. Je to typ Bosch. Ve schématech jsou tři verze řídících jednotek a je zakreslen různý počet pinů - pro XU9-JAZ a XU5M/Z 31pin, pro TU1M/Z a TU3M/Z 19pin, pro XU5-JA a XU9-JA 11pin. Usoudil bych, že můj model bude verze s 19pin nákresem. Jenže čidlo otáček pro tuto verzi (ani pro 11pinovou) v nákresu není. Je jen pro 31pinovou a tu já nemám.

Ptám se tedy znovu, ale jinak :

Co znamená v diagnostice chyba 41 ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: pepino1

Jsem zaskočen aneb chybama se člověk učí !

Vyndal jsem řídící jednotku a napočítal 25 pinu, z toho 4 nemaj v konektoru protikus. Je to typ Bosch. Ve schématech jsou tři verze řídících jednotek a je zakreslen různý počet pinů - pro XU9-JAZ a XU5M/Z 31pin, pro TU1M/Z a TU3M/Z 19pin, pro XU5-JA a XU9-JA 11pin. Usoudil bych, že můj model bude verze s 19pin nákresem. Jenže čidlo otáček pro tuto verzi (ani pro 11pinovou) v nákresu není. Je jen pro 31pinovou a tu já nemám.

Ptám se tedy znovu, ale jinak :

Co znamená v diagnostice chyba 41 ?

Autodata 2004 tvrdí že chyba 41=engine speed (RPM) senzor takže čidlo otáček..takže přesně to co nevíš kam připojit

[upravil dne 20.8.06 Pavel205]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík, ale to jsem zase v troubě. Doufal jsem, že se dozvím něco jiného...

To cukání je naštěstí vyřešený. Byl to potenciometr a pokud zazlobil, vyčetl jsem chybu 33. Po resetu ŘJ se chyba 33 vždy smazala. (Jak levně opravit potenciometr tu ještě popíšu...)

Jenže chyba 41 je tam stále. I po resetu. Mám tuhle 309GR víc než měsíc, opravil jsem na něm kdeco od elektriky, ale tohle je mi záhada. Zajímavý je, že auto jezdí dobře, ale možná těžko posoudit, když je ta chyba už od začátku. Doufám, že časem budu vědět přesně kde co je, stejně jako to vím u 309SR. Toho mám už 10 roků, najeto 245 tis km a právě dostal na další dva roky technickou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no cidlo otacek se vetsinou projevi v zimne pri startovani je to vlastne jedna z 3 nebo 4 velicin urcujici silu jiskry a casovani paleni ono auto v podstate jezdi dobre ale muze se to projevit na spotrebe proto taky problikava lamda k protoze spaliny nejsou takove jake by meli byt

[upravil dne 20.8.2006 BobyD]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kontrolka K se již nerozsvěcí. To souviselo s cukáním a chybou č. 33 (potenciometr). Toto je již opraveno a zůstává jen stále chyba č. 41 a to okamžitě po resetu jednotky. ŘJ vybliká 12,41,11. Žádná další chyba nebo rozsvícení kontrolky K se při jízdě neprojeví.

Asi nezbývá než jezdit jezdit a jezdit.. Podívám se ještě na spotřebu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 9 měsíců později...

engine speed sensor nemusi byt nutne na setrvaku. Resp. tam byt muze, ale neni zapojeny (proto k nemu chybi kabel). Napr ja to cidlo mam v telese rozdelovace, ale 1,1 jsem nikdy nevidel, tak nevim. Kazdopadne vim, ze bez snimace otacek to ani nenatocis, takze to cukani tim nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...