Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Teplota-motor a ventilátory.


Kubis

Recommended Posts

Ahoj.Mám 806 a ještě nevím,jak by se měla chovat teplota motoru.Nejdříve bych potřeboval vědět,kde je snímač na teplotu?V létě se ručička teploměru držela na rovné 70°C a než jsem zajel do garáže,pustil se i větrák.Teď v zimě jednou stačlo stát chvíli na červenou a teplota se vyšplhala na 90°C,dokonce jsem měl dojem,že to i zabublalo v motoru - větrák (ky)se nezaply.Řekl jsem si,že pokud to udělá podruhé,hned s tím něco provedu, a ono to zase drží na 70°C !a už třetí týden.Na ten snímač a jeho umístění se ptám proto,že 70°C by asi pro motor nebylo zdravé.....Ještě dodám,že po dvou kilometrech i v mrazech už topí a dobře.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

auto - vyrobeno a prodáváno ve Francii

značka - PEUGEOT

model -

karoserie -

motor -

plnění motoru -

převodovka - Ruční 5 rychlostní

rok výroby - 1971-1979 nebo 2001-2009

montážní závod? - 2

pořadové číslo - 230944

Ahoj,tak tohle se mi ukázalo,když jsem zadal VIN.Podrobnějším čtením malého techničáku jsem našel kolonku \"B.DATUM PRVNÍ REGISTRACE NEBO ROK VÝROBY\" a tam mám datum 1999 !Takže podle VINu se tohle auto vyrábělo 71-79 a těch 1999 je tedy datum přihlášení v ČR a na tachometru bylo 89 000,když jsem to koupil v bazaru.Ve velkém techničáku je \"motor výrobní číslo - RFU (už nic víc) max. rychlost 177 km/h ,spotřeba paliva EU 93/spotřeba město 13,8l při 90km/h 8,1l při 120km/h 10,0l\".

A kolik má ventilů,to jsem zatím nezjistil,asi osm,.A údaj \"benzín 2.0i\"byl napsán v inzerátu.Čím víc údajů tady dávám dohromady,tím víc jsem z toho jelen(!),co mám za vůz.

Z diskuzí jsem si vytáhl pár postřehů: termostat - bude držet teplotu chladící kapaliny,1.čidlo bude snímat teplotu (ale kde,v motoru nebo někde na hadicích?)a ukáže teplotu na palubce,2.čidlo bude snímat teplotu a spouštět ventilátor (nebo oba?)při 92°C,druhé čidlo bude spouštět ventilátor (nebo oba rychleji?)při 98°C.A ještě to bude propleteno podmínkama při spuštění klimatizace (mám manuelní - zapnuto-vypnuto).

Krkolomné - dá se to učesat a vyvodit z toho něco kloudného?Dík.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, pokud mas typ motoru RFU, tak mas 2.0i 8ventilu 89kW, cili starsi motor s oznacenim XU10J2C/Z, ktery byl vyraben v letech 1994-2001. Novejsi motor 16v (RFV, 97kW) se dodaval 1998-2001 a jeste novejsi 16v (RFR,99kW) 2000-2002. Pak existuje jeste 2.0i turbo 108 kW 1994-2001.

Pro RFU jsem nasel:

- teplota otevreni termostatu 89 stupnu

na jinem miste:

- termostat otevira pri 83 stupnu

- vetrak1/stupen1 zapnut pri 97, s klima pri 96

- vetrak2/stupen2 zapnut pri 101

- chladici kapaliny je 8.5 litru

- v el. schematu je jeden snimac teploty chladici kapaliny, ale nevidim kde, ve schematu k nemu vede drat primo z pinu 13 ridici jednotky

- nejaky termostat je pod vickem komory vystupu chladici kapaliny primo na hlave motoru

Tak si to nejak preber :)

[upravil dne 21.2.06 raa]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 8 měsíců později...

Ahoj, jak tady procházím příspěvky, narazil jsem na podobný problém.

Mám 806 2,1td z roku 1998 a občas se mi rozsvítí kontrolka teploty chladící kapaliny, k tomu se rozbliká STOP. Výskyt je napravidelný a většinou to trvá jen několik vteřin. Přitom teplota na budíku je normálně kolem 90. Asi 5x za 4 roky co ho mám se stalo, že to trvalo několik minut. Měl jsem pocit, že v tu chvíli přestala fungovat klimatizace. Pak to přestalo a další stovky km bez problémů. V servisu nejdříve čistili čidla, pak je vyměnili, ale děje se to pořád, možná míň, statistiku si nevedu, ale děje se to - zabliká a nic. Zajímalo by mě, jestli má někdo podobný problém a zda to nějak vyřešil.

Jinak při jízdách v létě na Korzice v horách byla mnohdy teplota na budíku i přes 100°C a nic na mě neblikalo. A v létě na dálnici při rychlosti kolem 150km/h a zapnuté klimatizaci, musím také hlídat teplotu, jinak to leze přes 100, ale také nic nebliká.

Mějte se a dík za případnou odpověď.

Pet

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,u mě se to vyhrotilo tak,že se mi ztrácelo i litr vody za den.Na vině byla prasklá hadice,pak roztrojka a nakonec ještě jedna hadice.Ta poslední byla omotaná černou izolepou a to celé bylo schováno v další hadici.Voda se ztrácela jen za jízdy.Dnes je již vše v normálu - drží 70°C a ani se nehne.Opět topí po kilometru jízdy,zvlášť dnes to bylo příjemné,neboť bylo 2,5°C pod nulou.V létě jsem jel dolů a teplota vylezla maximálně na 90°C,stačilo pustit klimatizaci a slezla na 80°C.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Kubis: Seš si jistej, že máš v okruhu termostat? Těch 70 stupňú

se mi zdá docela málo. Moje mašina dělala po koupi to samý,teda držela tak

70-75 stupňú a při kontrole sem zjistil, že místo termostatu je prázdné!

Po osazení novym termostatem teplota během 5-7km pomalu vyleze na

83 st. a drží se tam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam trochu offtopic otazku - uz se vam u benzinu stalo, ze jste to nedokazali uchladit?

Myslim, ze mam chlazeni v poradku, ale v lete jsem mel chvili problem v Cerne hore pri jizde v horach - cca 30 km po uzonke silnici v zoufalem stavu, rychlost kolem 30 km/h (vic podvozek nebral), stoupani cca 5 - 15 %, jizda na 2. nebo 3. stupen, venku 35 stupnu... Nekolikrat se rozsvitila kontrolka teploty chladici kapaliny, pri dlouhem klesani jsem to potom nakonec uchladil, ale zdalo se mne, ze uz jsem na hranici moznosti chladici soustavy, a ze snad budu muset zastavit... Pritom to ale zas tak extremni podminky nebyly a snazil jsem autu ulevit kdykoli to slo :nevim

Nemate nekdo podobnou zkusenost? Pokud vam to chladi vzdy a vsude, tak bych to chlazeni mozna nechal jeste zkontrolovat... Treba se mne nezapina 2. stupen ventilatoru nebo tak neco.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,já bych tam i vlezl,ale kde ten termostat hledat?Ne,myslím,že tam je,teplota by mi jinak lezla hodně dlouho v mrazech,ale i v mrazech se vyšplhá po 2 - 3 km na 70°C a drží.Ventilátor mi zapíná až asi na 97°C(trápil jsem to v létě před garáží).Teď,jak jsem to měl v ozdravovně,nechal jsem to od nich řádně projet (studené starty a i delší jízda),určitě by to řešili,ale neřešili.Asi to tak má být.Otázka je,odkud čidlo snímá teplotu pro budík na palubce.Procházel jsem všechny příspěvky na celém fóru,ale tady to tam nebylo.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

ještě na doplnění, voda se mi více méně neztrácí. Kontroluji to jen občas a doléval jsem jen v případech kdy jsem to v kopcích a jihu a na dálnicích trochu přehřál. Pravda ty kopce jsem musel spíš na 1. a 2. stupeň. Jinak to chladí normálně, v zimě to topí po cca 5 km, jen mě zaráží, že tady píšete o teplotách kolem 70°C, já mám teplotu (mimo výše popsaných extrémních situací) cca 90°C a ta se drží konstntně pořád, za celé 4 roky žádná zěna. Termostat funguje, to se dá vypozorovat i při jizdě. Když je ráno auto studené, zahřeje se na těch 90 pak sepne termostat a v chladném počasí, jako dnes ručička poklesne zpět cca o 10°C.

Jinak koukám, že moje občasné blikání kontrolek je asi nějaká specialita mého atíčka, ale už jsem si zvykl a jsem s ním moc a moc spokojen.

Pet

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro hom.pet - a máš také 2.Oi P806?Totiž i když ,ale stejně se mi ta moje teplota nezdá,já bych si ji představoval tak mezi 80 a 90.Možná frantíci mají auto na teplotní poměry teplé Francie (70°C),a jen pár jich udělali do studených Alp (83°C). P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Kubis

Pro hom.pet - a máš také 2.Oi P806?Totiž i když ,ale stejně se mi ta moje teplota nezdá,já bych si ji představoval tak mezi 80 a 90.Možná frantíci mají auto na teplotní poměry teplé Francie (70°C),a jen pár jich udělali do studených Alp (83°C). P806

To pochybuju... u P309 se modely pro ruzne casti sveta lisily provedenim sahary, ventilatory a podobne. 2x jsem mel u dvou ruznych 309 take trvale malou teplotu - jednou byl blbej termostat, podruhe promerovala rucicka budiku...

Pro P806 2.0i RFU manual uvadi (viz muj prispevek vyse) jen jednu sadu termostatu (kdyz nepocitam variantu s klima), takze problem hledejte jinde.... Navic hom.pet jasne pise, ze ma 2.1TD ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám sice 406 ale s motorem 2.0 T , který se dával do 806 a teplotu 75 C mám pořád , i v létě u moře. Jedině když ho pořádně proženu , tak dostanu na chvíli teplotu přes 95 C ale ventilátory mi ji zpátky srazí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Ahoj.Tak jsem se do toho pustil vědecky - termostat ale stejně vyměním.Ocejchoval jsem si termistor podle teploměru na zavařování.Termistor jsem přiizolačkoval a zaizoloval na hadici,která vychází z termostatu směr topení.Nastartoval jsem motor a rukou zkoušel,kdy termostat pustí vodu do chladiče.Otevřel při 65°C.Teploměr na palubce ukazoval 68°C.Pak teplota stoupala a při 88°C zaply oba ventilátory na chladiči (ne naplno) a palubka ukazovala 92°C.Vyply při asi 87°C, palubka už ukazovala 90°C.Pak to cyklovalo dokola.

Displej teploměru jsem přemístil do kabiny a jel to projet.Jel jsem z kopce (na volnoběh 2km) a teplota klesla na 62°C - palubka 68°C.Pak jsem to obrátil a asi čtyřicítkou jel zpět.Teploměr se ustálil na 68°C a palubka na 70°C.

Výsledky beru +- přibližné,protože obě měřidla mají určitou setrvačnost,to na palubce větší.Čidlo je zřejmě na bloku motoru vzadu a pod termostatem (asi 2cm),a vede k němu jeden šedý drát.A také jsem odzkoušel palubní měřidlo při nastartovaném a vyplém motoru: rozdíl je jeden dílek,u mne tedy 5°C.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: raa

Ahoj, pokud mas typ motoru RFU, tak mas 2.0i 8ventilu 89kW, cili starsi motor s oznacenim XU10J2C/Z, ktery byl vyraben v letech 1994-2001. Novejsi motor 16v (RFV, 97kW) se dodaval 1998-2001 a jeste novejsi 16v (RFR,99kW) 2000-2002. Pak existuje jeste 2.0i turbo 108 kW 1994-2001.

Pro RFU jsem nasel:

- teplota otevreni termostatu 89 stupnu

na jinem miste:

- termostat otevira pri 83 stupnu

- vetrak1/stupen1 zapnut pri 97, s klima pri 96

- vetrak2/stupen2 zapnut pri 101

- chladici kapaliny je 8.5 litru

- v el. schematu je jeden snimac teploty chladici kapaliny, ale nevidim kde, ve schematu k nemu vede drat primo z pinu 13 ridici jednotky

- nejaky termostat je pod vickem komory vystupu chladici kapaliny primo na hlave motoru

Tak si to nejak preber :)

tzp RFV

[upravil dne 21.2.06 raa]

Mám 2.0i 16V r.v.1996 a motor RFV 97,4/5500 ot./min. Takže se typ motoru RFV dodával dříve. Pokud je motor má 16V, tak to má vyznačené na \"víku\" motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Ahoj.Tak jsem se do toho pustil.Dle jednoho katalogu a rad jsem vybral termostat 83°C.Bez vypouštění kapaliny (jen vanička) se odšroubují dva šrouby na hadici,co vede k chladiči.Vyteklo asi kolem půl litu.Termostat jsem kleštičkama vytáhl,přehodil gumku a nový nasadil.Pak jsem dolil novou kapalinu a přímo u termostatu je odvzdušňovací ventilek.Pak jsem to projel a znova odvzdušnil (už ani bublinka).Ještě jsem dolil,aby hladina byla jako obvykle.Po projetí byla hned vidět změna: teplota drží na 80°C !Do práce to mám asi pět km z kopce - teplota stačí vylézt jen na 75°C.Hned po zaparkování jsem šáhl na hadici,co vede k chladiči - ještě byla studená.Termostat tedy těsní.Doma jsem to nechal druhý den na volnoběh,a otevřel až bylo na palubce 80°C.Myslím,že můžem toto téma uzavřít: pokud jsi nejsme jistí - externím teploměrem ověřit údaj na palubce,no a pak je to jasné.Termostat stál s DPH á290.- + poštovné.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Ahoj.Jak jsem dříve psal,vyměnil jsem termostat 70 za 83°C a je to poznat.Snížila se spotřeba,měřím vždy do plné nádrže a výsledky jsou: přes léto kolem 9l a v zimě jsem nepřešel přes 11l.Loni na podzim ale pod autem pár kapek,před vánoci už kaluž chladicí kapaliny.Před Silvestrem to bylo už po druhé dva litry,co jsem doléval.Chladič nekapal z výstupní hadice,ale hned vedle v žebrech.No a tak jsem se zase dověděl o autku něco nového.Chladič ,ventilátory a ten díl,na kterém stojí jsou z 2,2 turbo (?).Tím se výměna o den protáhla.Původní byl prasklý na přechodu hliník-plast.Na vině mohlo být i utřepání,protože se zjistilo,že chybí pružinové držáky nad chladičem.

Teď už zase vesele jezdím a pod autem ani kapka.A směle můžu zas dolů k moři,neboť chladič je o 70mm větší,než do

2,0i benzinu patří.(prodávám,jak jsem koupil).Prohlédněte si u svých miláčků držáky chladiče,mě to vyšlo s novou kapalinou a prací skoro sedum.P806

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...