Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Sekera a kalač


morepower

Recommended Posts

Čau,

jestli máte někdo zkušenosti s přípravou dříví na zimu, poraďte mi dobrej kalač a sekeru. Na ceně až tak nezáleží, nekupuju to sezónu...

Sekeru mám fiskars štípací(jedoručka první generace), ta je perfektní na menší špalky. Na ty velký bych vzal dvouruční, ale jak se tak prokousávám recenzema, docela lidi nadávaj na fiskars sekery nový generace, že se nezakousávaj do dřeva, ale odrážej a vyskakujou. koukal jsem na hultafors, husquarny, ale i třeba zbirovii.

Jakou máte zkušenost vy?

Ono přeci jen udělat 15kubíků chce dobrej vercajk. jo, samozřejmě nad štípačkou taky přemejšlim..ale o tý později.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělával jsem lehkou sekerou Fiskars, teď už mám štípačku, kterou jsem si upravil na nožní ovládání.

- je fajn si domluvit takové dřevo, na kterém se nenadřeš, tedy pravidelné, menší kusy a správný druh (buk)

- řezy mají být kolmé, aby se kus dal postavit - to už je potřeba pohlídat nebo požádat pilčíka, nebo brát od jiného zdroje

- co se týká toho druhu dřeva, tak měl jsem tady kusy, které trvaly třikrát dýl, než buk, byly kroucené, "nitě" drží pohromadě, nerozštípnou se (nepoznám to, ale snad nějaká olše...)

- nejvíc ztrátového času jsem míval donášením a postavením kusů, které při rozštípnutí odletěly daleko, toto řeší opásání viz youtube, anebo štípačka. Bezva by bylo mít kolem špalku stolek a na jeho okrajích stěny, aby kusy neletěly daleko

- štípačka kupodivu příliš nezrychlí práci, ale umožní přesně řešit suky a nepravidelné kusy

- štípačka má v návodu, že se musí ovládat dvěma rukama. To je nebetyčná blbost. V té pozici mám hubu těsně u polena a tlačný píst je hladký kulatý, dvakrát jsem málem přišel o ksicht, jen štěstím mě vymrštěné poleno minulo. Na tlačný píst jsem navařil výstupky, a když poleno přidržuju dvěma rukama a ovládám pedálem, tak jeho vymrštění účinně zachytím

- velké kusy štípačkou neberu přes půl, ale odštípávám menší kousky po obvodu

- dřevník je třeba rozdělit na 4 nezávislé sekce, aby dřevo bylo opravdu 3 roky suché - na to jsem přišel až po 15 letech, ale je to důležité - suché dřevo dá mnohem více tepla

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za rady.

Ještě něco k těm sekerám, kdyby někdo - zatím mám dva favority 3,5 Zbirovia a tuším 2,5 Husquarna - oba kalače. Normálně bouchám dvoukilovým kladivem, někdy tříkilovým, obojí jednoruč, takže to nebude taková dřina:-)

Klíny si vykovám, ty dělám dobrý, mám na to svůj fígl. Sekera se mi kovat nechce, to je moc práce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Les a dřevo vlastní, převážně smrkové. Teď u baráku cca 60m rozštípaného ve dvou štůsech. Štípám palicí a železnými klíny. Kalač klasika s dřevěnou násadou. Máme i něco jako Fiskars a ten mi nevyhovuje. Dřevo je dřevo. Sekeru mám radši zase Fiskars než klasiku. Je to na každém, co mu vyhovuje. Za loňský rok jsme vytěžili na pilu cca 100kubíků kulatiny. Pily máme dvě Husqvarny. Jednu starší 345 a druhou loni kupovanou 555. Před tím byla stará Stihlka, ta umřela na věk. :D


Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda zase tak moc dřevo neštípu, většinou topím paletama z práce, nicméně každej rok těch 10-15 kubíků naštípu.

Někdy kolem roku 2004 kdy jsem s tím dřevem začal, jsem sekal tím co tady bylo, nějaká stará sekera, a hrozně sem u toho vždycky nadával, potom jsem koupil Fiskars x25 a s tou to jde jedna báseň..dub, buk, smrk, borovice, topol, jediný kde to bylo na prd tak byl habr a tuším kaštan. Tu Fiskars už mám asi 7 let, což je cca 90 kubíků dřeva a jsem spokojen, stála mě tehdy nějak 1500,- a myslím že za ty peníze bych lepší nekoupil, kdybych měl sekat víc dřeva, mám spotřebu cca 25 kubíků na zimu, tak bych asi koupil nějakou lepší, třeba za 3 tisíce, možná i víc. Ta Fiskars je takovej ten střed, co se seker týká. Asi jako Volkswagen, nenadchne ani nezklame :D

Štípačku dom nechcu , aspoň dokud tělo slouží tak si rád něco nasekám, je to dobrý na fyzičku :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám to podobně jako radim

Palice a železné klíny - ty nechávám si vypálit z trochu lepšího plechu síly 50,60,jak se opotřebí vyřazuji.

Dělám u toho tak proč ne

Palice - kvalitní dřevěná násada je základ.

Na fyzičku super a to pivko jak po tom chutná:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koupím zbirovii 3,5 kg a asi tu husquarnu. čím víc o tom čtu, tím víc se utvrzuju. s budováním fyzičky souhlasím:-) hlavně ale stipacku můžu mít u baráku, ale tam kde neni elektrika těžko. stejně tak ji nebudu vozit s sebou, když pojedu sekat někam jinam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jako vážně? Od toho jsou klíny. Mě teď napadá, že bych si je měl vzít do práce a trochu je zase ořezat a nabrousit. Některý jsou rozloučený jak květák. :D Minulý týden jsem štípal smrk z podzimu, co zůstalo ještě v lese a čerstvé, co vítr vyvrátil před 14dny. Byly toho asi 3m.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mi když topili dřevem tak jsme měli štípačku jak je na obrázku číslo 1 a super věc! Tichá a rychlá a i metrový polena jsem na ni štípal. Byla udělaná ze staré hoblovky a motor 4 kW a 800 otáček.. Takže kalač jsem nikdy nepotřeboval stačila jen pila. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem několik typů kalačů lišících se tvarem. Tak jsem se rozhodl, že koupím nějaký levnější, třeba tu Zbirovii nebo se mi docela líbí juco (ten má 4kila) a pak si koupím nějakej lepší kousek, buď fiskars, hultafors, husquarnu nebo třeba stihl a prostě to vyzkoušim.

Já vím, že to někomu přijde zbytečný téma a že řeším blbosti, ale jako kovář třeba vím, že není kladivo jako kladivo a chvilku trvalo, než jsem našel takový, se kterým vydržím bouchat celej den. A váha kladiva byl jen jeden z parametrů...

A když se naštvu, a žádnej mi nebude sedět, tak si udělám vlastní, ale to mám jako poslední variantu, je s tím moc práce a není na to tolik času...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jenom k té fyzičce--až budete mít rozbité klouby na rukách, tak si možná vzpomenete, že dnes existují na štípání dřeva i jednoduché stroje, cenově celkem za facku, samozřejmě myslím tam, kde se bude štípat dřevo dlouhodobě a větší objemy, pár špalků vzít sekerou není problém, ono totiž nejhorší je, že tělo si tu námahu pamatuje...:), já vím--dneska je to ještě OK, ale ono to příjde, na to vemte jed :super

samozřejmě, když není v místě proud, je to svízel , ale i to se dá řešit

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dřevař (profík) - pozval jsem si ho na rozseknutí extra velkých pařezů.

Místo klínů měl dva levné kalače, protože s klínem si na začátku musí hrát, než se "chytne". On zasekl hluboko jeden kalač na jednom kraji, druhý na opačném kraji a párkrát zabušil a bylo hotovo. Prý je to rychlejší a jednodušší, a až kalač zničí, tak si koupí nový... Fakticky, jako klín s pořádnou rukojetí...

Je fakt, že když jsem mu chtěl poradit, že některý pařez to chtělo naříznout pilou, jen pár cm, tak to nějak nechtěl.

 

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...