Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

starting dízlu...


Guest Ondra

Recommended Posts

Výměna žhavících svíček nemá prakticky žádnej vliv na rychlost žhavení. Žhavící automatiká má časový relé a tomu je fuk, jak nový sou svíčky, neproměřuje odebýraný proud a interval je konstatní, vyjma toho, když startuješ po velmi krátké době. V tom případě se zkracuje doba po kterou svítí symbol žhavení, ale i když zhasne, tak svíčky ještě nějakou doby žhaví. Měření svíček ohmetrem je pouze informativní. Ideální je vyšroubovat každou jednotlivou svíčku a zkusit ji přímo na akumulátoru. Někdy se stane, že je \"napálená\" a pak měřákem zjistíš hodnotu v normě, ale svíčka žhaví jen z části a to je pochopitelně na startu znát. Jinak starty turbodiselů za tepla jsou obyčejně horší, než za studena a sumárně trošku horší než atmosferické disely. Hovořím z vlatní zkušenosti tak 5:5 motorům a všude stejnej výsledek. Nikdo mi nebyl schopen vysvětlit, čím to je, ale domnívám se, že nejspíš bude na vině jiná geometrie vačky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zaboha si nemuzu vzpomenout, kde jsem cetl neco o zamenach klasickych svicek za ty rychlejsi. Tam dost zalezi na jednotce zhaveni: pokud pracuje tak, ze spina zhavici rele na urcity CAS, tak ti bude zhaveni svitit stejne dlouho, ale s rychlejsi svickou se ti to ohreje driv, takze budes moct startovat kdyz ti to jeste sviti, na druhou stranu ti to mozna bude zhavit dele nez nutno. Ale vetsinou ty jednotky pracuji s velikosti protekajiciho proudu (proto taky zhavis ruzne dlouho dle teploty). A pak muze bejt problem kvuli jine charakteristice te rychlejsi svicky.

Aspon to jsem si vzal jako prvni pouceni z toho clanku, kterej nemuzu najit. Druhy bylo, ze bych mel nekde najit, jak to s tim doopravdy je.

...

Beru zpet, Hics ma pravdu, starsi (=nase) jednotky zhaveni jsou opravdu jen casove, ale maji snimac venkovni teploty nebo pracuji s teplotou chladici kapaliny a v zavislosti na ni meni dobu zhaveni.

Takze vymenou svicky si dobu zhaveni nezkratis. To bys musel \"preladit\" jednotku tak, aby umerne rychlosti svicky vypinala driv.

Nove elektronicke jednotky uz ridi delku a teplotu zhaveni i podle dalsich udaju - napr. otacek motoru a polohy plynoveho pedalu. U tech pak ridi kontrolku zhaveni na palubce pocitac. U novych aut pouzivajicich ISS (instant start system - napr VW group, max. 2s zhaveni pri -25C :o ) dochazi po startu k trvalemu periodickemu dozhavovani 4-5V po celou dobu behu motoru, tak aby zhavici svicky udrzovaly stalou teplotu a nevychladly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Dydzej: To je normálně odbornej článek, cos tu napsal. Něco sem tušil, ale teď semteprve z toho teprve chytrej, jak potřebuju. A propo. My sice mále \"hloupější\" elektroniku na žhavení, ale zase ji můžeš k čemukoliv překecat, což lze ty inteligentní taky, ale za asistence zařízení za desetitisíce a znalostí 10ti odborných seminářů, takže sme na tom vlastně líp.:D:D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Dydzej: Jak praví jedno staré, ale přezto české přísloví: V jednoduchosti je síla. Stejně se někdy domnívám, že fůra serepetiček na moderních autech je jen kvůli tomu, aby měli autorizovaný servisy co dělat a odkrouhli starý dobrý fachmany, který holt nemaj na diagnostiku. Nemyslim to nijak ve zlým, ale jeden příklad za všechny. Známýmu zčista jasna uřel Fiat Marea a v autorizovaným servise zaplatil balík jen za to, než po dvouch dnech zjistily, že mu nějakej parchant hlodavec přehryzal nějaký drýty v el. svazku. Nám se to to sice může stát taky, ale max. za 2-3 hoďky víme kde a co a oprva výjde na pár korun.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 měsíce později...

Zajimalo by me co znamena jet se studenym dizlikem. Po nastartovani hned jedu (dle doporuceni Peugeotu) a max. do 2000 otacek nez se zahreje.Je to tak spravne. Je lepsi spise rychlost 2 na 2000 otacek nebo rychlost 3 na 1500 otacek. (za studena i za tepla)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajimalo by me co znamena jet se studenym dizlikem. Po nastartovani hned jedu (dle doporuceni Peugeotu) a max. do 2000 otacek nez se zahreje.Je to tak spravne. Je lepsi spise rychlost 2 na 2000 otacek nebo rychlost 3 na 1500 otacek. (za studena i za tepla)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyz se to tady zase rozproudilo...

Mam problem se zhavenim. Musim zhavit tak ctyrikrat, aby motor normalne chytl tak po tech dvou otackach. Ale HNED bezi PRAVIDELNE. Ptal jsem se a pry kdyz je v haji zhavicka, tak ten motor bezi zpocatku na (maximalni_pocet_valcu minus pocet_nefunkcnich_zhavicek) valcu a teprve po chvili se chytne ten studeny. Hodlam pred zimou vymenit vsechny zhavicky, ale ptam se: Pomuze to? Napadlo me, jestli neni neco s relatkem, ktere pripina baterku ke svickam (prechodovy odpor a tak) Ma nekdo takovou zkusenost?

To Dydzej: Chci se zeptat: kdyz zhavim na poctvrte, takdoba zhaveni je vyrazne kratsi, nez doba prvniho zhaveni. Pokud by PCU (Preheater Control Unit) melo vstup jenom okolni teplotu a teplotu chladiciho media, tak by se ta doba takhle dramaticky menit nemela, ne? Ja myslim, ze (aspon mne) to bere v potaz i velikost protekajiciho proudu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Petr605: Velikost protékajícího proudu se podle mě neměří. Soudím podle toho, že v případě přerušení jedný žhavící svíčky by to musela jednotka poznat v závislosti na protékajícím proudu a dobu žhavení upravit. Taky se mi mění doba žhavení, ale jen když žhavím bezprostředně poté, co jsem nažhavil. Soudím, že jednotka to registruje a nežhaví tak dlouho, když už sem přeci před chvilkou žhavil. Nemám pocit, že se doba mění v závislosti na okolní teplotě, či teplotě motoru. 605 prolezlou nemám a je možný, že je to tam jinak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jak je to s temi otackami?

Jo a jeste by me zajimalo kdyz necham klicek v druhe poloze zhaveni a necham do tam velmi dlouho i kdyz zhaveni jiz zhaslo, tak se zhavi stale nebo je tam nejaky casak a pak to jiz nema vliv?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to MMMMM: Po zhasnuti kontrolky zhaveni jeste chvili zhavi (u sebe jsem nameril asi 1-2 sekundy) a pak zhavit prestane. Takze z tohoto hlediska se nic nedeje, ale co dalsiho se zapne, zalezi na aute a podle me se predpoklada, ze v teto poloze klicku je nastartovany motor, proto si myslim, ze nechavat klicek zapnuty v teto poloze je tak akorat na vybiti baterky. Proto ma ten klicek polohu A (Accessories). Mozna ale kecam, jeste jsem to nezkusil :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...