Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Couvací senzory (elektromagnetické) - Fotodokumentace


Leo

Recommended Posts

Po koupi 807 bez couvacích senzorů (nechápu jak v roce 2007 mohli vyrobit auto za 750 000 Kč bez couvacích senzorů) jsem přemýšlel jak je tam dodělat, protože jsem na ně byl zvyklý z předchozího auta a navíc přes vysoký zadek není za auto moc vidět hlavně na nečekané překážky. Měl jsem následující možnosti:

 

1. První varianta byla dodělat originální couvací senzory, ale to jsem vzhledem k ceně a problémům sehnat komplet na vrakáči vzdal.

 

2. Další možnost je montáž klasických ultrazvukových čidel v hodnotě kolem 1000 Kč, ale nepodařilo se mi najít žádné dostatečně malé čidla, která by se vešla do nárazníku, kde bývají čidla originální a navíc většina takovýchto senzorů má tu nevýhodu, že minimální detekční vzdálenost je 40 cm (pokud se hodně vybírá tak 30 cm) a to není nic moc.

 

3. Poslední možnost (pokud vynechám couvací kameru, kterou jsem nechtěl) je elektromagnetický parkovací asistent (nic nevysílá, ale reaguje na změnu magnetického pole) na který jsem se díval už před pěti lety na jiné auto, ale protože jsem o tom nesehnal moc informací, tak jsem ho tehdy nepoužil. Nyní jsem našel na internetu nějaké ukázkové video a tak jsem šel do toho. U nás se prodává v ceně kolem 1000 Kč, v Číně jsem ho přes AliExpress sehnal i s dopravou za 170 Kč (dovolím si tvrdit, že to bude úplně to stejné). Pracuje na trochu jiném principu než klasické ultrazvukové senzory a tak má své výhody i nevýhody pro které se nemusí každému zamlouvat.

 

Výhody:

- Při montáži se nemusí vrtat do nárazníku

- Minimální detekční vzdálenost je 10 cm (při parkování mohu maximálně využít volný prostor)

- Překážku detekuje po celém obvodu nárazníku kde je nalepena anténa a tedy i z boku (přesně detekuje například dopravní značku)

- Nemá problém s falešnou detekcí tažného zařízení nebo připojeného vozíku

- Cena a jednoduchost montáže

 

Nevýhody:

- Detekuje pouze pokud je auto nebo překážka v pohybu (pokud se vzdálenost od překážky přestane měnit, tak po krátké chvíli přestane pípat, jak se rozjedete, tak zase začne)

- Detekce překážky s mírným zpožděním (plyne to z jeho funkčnosti, kdy chvíli pípá i bez změny vzdálenosti od překážky)

- Maximální detekční vzdálenost 50 cm (to mi zas tak nevadilo, protože nepotřebuji pípání u překážky 2 m za autem, kterou vidím)

- Některé materiály hůře detekuje (z povahy své funkčnosti hůře detekuje to, co není trochu magnetické, ale není to zas tak strašné, protože třeba na prázdnou plastovou popelnici má tak 50% citlivost, ale lidi, zdi, auta, ... detekuje spolehlivě na 100%).

 

Montáž nalepovací antény jsem provedl po odstranění zadního nárazníku do horního černého plastu, aby byla co nejvíce na vnější části auta. Potom jsem průchodkou na pravé straně vozu propojil anténu s řídící jednotkou uvnitř, která je připojena na drát k couvacímu světlu a na kostru. Pípák jsem přilepil na karoserii pod plastové obložení kufru.

post-4325-0-21247300-1443687420_thumb.jp

post-4325-0-40259800-1443687425_thumb.jp

post-4325-0-76508400-1443687430_thumb.jp

post-4325-0-02520000-1443687435_thumb.jp

post-4325-0-30251000-1443687443_thumb.jp

post-4325-0-99385100-1443687447_thumb.jp

Upraveno uživatelem Leo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro velký úspěch jsem si to namontoval i dopředu (to bylo trochu pracnější). V případě potřeby (při těsném parkování) si to ručně zapnu vypínačem (ON/OFF).

post-4325-0-54535600-1443688058_thumb.jp

Upraveno uživatelem Leo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to dobře a hlavně ať to dobře slouží. V létě jesm řešil to samé, ale dal jsem přednost českému Jablotronu s displeyem s ukazatelem vzdálenosti a ukazatelem, na které straně vozu překážka je. Nárazník musel stejně dolů a zevnitř nárazníku jsou krásné výlisky na parkovací čidla, takže jsem jen přiloženou frézkou vyvrtal díry a natáhl kabeláž. Nejsem si jistý, ale ten Jablotron detekuje asi i méňe než 30 cm, protože u mého typu park. senzorů se dá kvůli namontovanému tažnému zařízení nastavit detekce překážky až od 30 cm vzdálenosti od vozu. Tak přeji, ať slouží bez závad.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Všechny Jablotrony co jsem našel mají v popisu uvedeno "s detekcí od 30 centimetrů", takže blíž to asi neumí. Pro to tažné to asi umí posunout vzdálenost, kdy to nedetekuje nic až za tažné, takže potom to je 30 cm + délka tažného kdy to nepípá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 11 měsíců později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...