Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Nový plynový kotel se zásobníkem, ušetřím?


Francouz_407

Recommended Posts

Nyní mám plynový kotel Protherm leopard 24btv/bov. Tento kotel byl součástí domu, když jsem dům kupoval. Kotel je plně funkční a není s ním zatím žádný problém. Chybí mě zásobník na teplo vodu ,protože kotel používám jak pro teplou vodu, tak pro topení v radiátorech. Myslíte, že nový moderní kotel i se zásobníkem ušetří nějaké peníze za plyn. Kamarád má Protherm Panther 25 KTO v.19 a říká, že kotel jede na menší výkon a dokonce neprotopí tolik kolik předchozí kotel. Co si o tom myslíte, máte nějakou zkušenost jaké zančky kotlů jsou dobré, nechci kondenzační.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pomineme-li účinnost obou kotlů a budeme ji považovat u obou kotlů stejnou, tak je efektivnější médium ohřát přímotopně a neskladovat v zásobníku, který má nějaké tepelné ztráty. Kamarád spíše snížil teplotu média, využívá modulaci... Náklady na palivo takto srovnávat nejde, každý rok je jiný, větrání taky, spotřeba vody taky.... Já bych ho neměnil, spíše bych se snažil využít modulaci a ekviterm, pokud to ten starý kotel umí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud kotel maká jak má, tak bych s ním taky nic nedělal.

Jinak preferuji spíše kotel se zásobníkem. Buď v kotli (úspora místa) nebo na dohřev bokem (sklep, garáž, komora) (samozřejmě co nejblíže kotli). Dneska jsou na zásobnících takový izolace, že pokud tu teplou vodu bereš dnes a denně, tepelnou ztrátu nepocítíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi tak. Ja menil kotel protherm medved za nejaky stary vyslouzily. Uzavrel jsem okruh dal cerpadlo grundfos a umensil aspon ve sklepe trubky. Uspora je znat. Protoze mensi trubky. Uzavreny okruh a nova technologie. Navratnost bude asi 7 let. Mouna o chlup driv. Otazkou je jestli ten protherm vydrzi. Nejsou nejkvalitnejsi a italska vyroba ::D

Jo a dodam ze driv jsem mel vodu tak na 80 abych vytopil samotizi vrsek i spodek a letos jsem jel na 45-50 tak se tesim jestli a jak se to projevi :)

Upraveno uživatelem Scratch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zásobník na ohřev tuv je o okamžitém množství teplé vody jeli v domě více odběrných míst a pustíš už jen třeba dvě najednou tak kotel s průtokovým ohřevem to uřčitě nedá bez toho aniž by to ten ve sprše nepoznal.No a když už nový kotel tak kondenzační(tam je nová technologie) aby mohl bez rizik prasknutí(na rozdíl od litinového medvěda :myslim )fungovat v nižších teplotách

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uspoří, ale návratnost investice je na dlouho, hlavně pokud ti stávající kotel funguje - vezmi si, že musíš koupit nové řešení, zaplatit instalaci, revizi a búh ví co ještě a pod cenou prodávat stávající kotel.... Spíše bych se místních z cechu topenářů zeptal, jaký zásobník na vodu dokoupit a šel touto cestou

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zásobník na ohřev tuv je o okamžitém množství teplé vody jeli v domě více odběrných míst a pustíš už jen třeba dvě najednou tak kotel s průtokovým ohřevem to uřčitě nedá bez toho aniž by to ten ve sprše nepoznal.No a když už nový kotel tak kondenzační(tam je nová technologie) aby mohl bez rizik prasknutí(na rozdíl od litinového medvěda :myslim )fungovat v nižších teplotách

Prosim o vysvetleni proc by mel litinovy kotel prasknout pri nizsich teplotach? Litina je samozrejme nachylnejsi na zmenu teplot ale proc bych mel jako problem s externim zasobnikem?

koyndenzak je dobrej ale ne na stary poctivy trubky a stary poctivy radiatory. Ten je dobrej tak na deskace. A kdyz se neco po.... tak za dve hodiny je barak studenej. Kdyz se to podela me.... vydrzi mi to aspon 3 dny obyvatelny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosim o vysvetleni proc by mel litinovy kotel prasknout pri nizsich teplotach? Litina je samozrejme nachylnejsi na zmenu teplot ale proc bych mel jako problem s externim zasobnikem?

koyndenzak je dobrej ale ne na stary poctivy trubky a stary poctivy radiatory. Ten je dobrej tak na deskace. A kdyz se neco po.... tak za dve hodiny je barak studenej. Kdyz se to podela me.... vydrzi mi to aspon 3 dny obyvatelny.

Netvrdim že ti litinový kotel na nižší teploty 100% praskne ale riziko to je(už sem to viděl).A i když nepraskne tak mu snižuješ životnost tím že se rosí a tím pádem rezne(jasně než prorezne uplně nějaký čas to trvá) ale mín než když se ten kotel nerosí, kdežto kondenzák je na tyto teploty prymárně dělaný a to že se nehodí na litinové radiátory a silné rozvody je nesmysl ba naopak..Samozřejmě že když pustíž do radiátoru vodu 50°c tak mají menší účinost výhřevnost než při 80°c ale pokud např vyměníš okna zateplíš není se čeho bát a pokud fakt bude venku -20°c tak kondenzák (pokud nemá eqitermní regulaci s čidlem venku ten to dělá sám) dáš na vyší teplotu třeba na70°c topné vody ...ano bude mít menší účinost než při kondenzaci ale i tak bude stejná neli vyší než klasický atmosferický kotel tipu medvěd.A netvrdil jsem že budeš mit problem s externim zasobnikem pokud ano tak sme se nepochopili

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem z toho trochu zmaten, nový kotel nic neuspoří? Lépe to tedy neřešit?

počítej úsporu tak +- 20%kondenzační kotel cena výměny kotle ....případ z minulého týdne starý kotel v suterénu silné trubky takže potřeba autogen komín 10 metrů kotel viessman vitodens 100 s možností na připojení bojleru(ale nepřipojovali sme ho pán má plynový john wood až klekne dá se bojler)výměna 14 ti ventilů za termostatické + hlavice  59 000,- bez dph včetně montáže a materiálu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...