Přejít na obsah
test

Rally Akropolis


Supetr
  • diapo_001_small.jpgDo letošní 49. Rally Akropolis vstupoval PEUGEOT TOTAL TEAM s nemalými ambicemi. Nová evoluční verze Peugeotu 206 WRC, nyní jako Evo 3, slibovala výsledky podobné alespoň jako na předešlé Argentinské rally. Co je tedy nového na tomto autíčku? Především se technici od Peugeot Sportu zaměřili na aerodynamiku vozu (určitě jste zaznamenali změnu tvaru a žebrování zadního přítlačného křídla) a systém chlazení. Upraveny byly také nárazníky, přední spojler a kapota. Mnohé z těchto inovací prakticky ani nejdou poznat naším laickým okem. Dále byl modifikován systém přeplňování motoru, což zlepšilo jeho pružnost.

    Na otázku jestli není riskantní uvedení nové evoluční verze do provozu na tak náročné soutěži jakou je Akropolis rally řekl hlavní inženýr týmu Michel Nandan: „Je pravda, že v Řecku musíte mít robustní a dobře chlazený vůz. Věříme, že diapoa_006_small.jpgjsme právě v těchto oblastech pokročili vpřed. Vůz absolvoval tři náročné týdenní testy a řadu kratších testování. Celkem to bylo přes 3000 km a řadu dalších kilometrů motor "najel" na brzdě. To by mělo stačit. Jestli ano, to uvidíme už brzy.“

    diapo_003_small.jpgV továrních autech do této náročné šotolinové rally, jejíž tratě jsou lemovány a „vydlážděny“ množstvím ostrých kamenů vyrazil úřadující mistr světa Richard Burns, předloňský mistr světa Marcus Grönholm a (snad) budoucí mistr světa Harri Rovanperä. Dále jel tovární asfaltový specialista Gilles Panizzi a se soukromým vozem 206 WRC za Bastos team belgičan Bruno Thiry.

    Nutno podotknout, že se Peugeotům v novodobé historii v Řecku příliš nedařilo. Marcus Grönholm zde startoval třikrát a ani jednou nedojel do cíle. Richard Burns je jediným současným jezdcem týmu, který zde zvítězil (´98). O nejlepší výsledek vozu Peugeot 206 WRC se postaral Harri Rovanperä, který loni dojel na třetím místě.

    Letošní „Akropole“ měřila 1198 kilometrů. Byla rozdělena do tří etap, ve kterých jezdci absolvoivali 391 kilometrů v šestnácti rychlostních zkouškách.

     

    Od první etapy udával tempo estonec Marko Martin na Fordu Focus WRC. Následoval Grönholm, Rovanperä, Colin McRae, Mäkinen, Schvarz a na sedmém místě Burns. Ve druhé, teměř 19 km dlouhé rz, šli do čela posádky, které startovali hlouběji ve startovním poli. Markus Grönholm, jako vedoucí jezdec průběžného pořadí, musel totiž startovat jako první a čistit ostatním cestu. H. Rovanperä si stěžoval na nastavení podvozku, R. Burns na druhé rz diapo_123_small.jpgohnul kolo o kámen což ho znatelně zpomalilo. Markus Grönholm si stěžoval na pravidla, která jasně znevýhodňují vedoucího jezdce, nicméně byl se čtvrtým místem spokojen. Pořadí po první etapě: Rovanperä 4, Burns 6 a Grönholm 4.

     

    Druhý den nezačal pro H. Rovanperu nejšťastněji. Vybral špatné pneumatiky a na každém km ztrácel na své soupeře drahocenné desetinky. Jeho WRC vůbec nesedělo na silnici a nemělo pořádný záběr. Grönholm prohlásil, že na první místo už rezignoval. Na třetí miísto se posunul Burns, který se rozhodl bojovat o druhou pozici celkově. Dosud vedoucí Marko Martin po defektu ztratil více než 3,5 minuty. Na jeho místo se posunul další Ford McRaeho. Desátá rz byla z důvodu množství diváků na trati zrušena. Burns neskrýval své nadšení: „Auto funguje bez sebemenší chybičky a i já jsem se svým dosavadním výkonem docela spokojen. Začínám si pohrávat s myšlenkou, že šlápnu na plyn a trošku ještě Colina proženu.“ Ani Markus Grönholm neházel flintu do žita: „Na deváté RZ jsem jel trochu konzervativně. Po problémech Markka Märtina to zase začíná být zajímavé, ale Richard se bude chytat opravdu velice obtížně. Na poslední dvě zkoušky plánuji menší útok.“ H. Rovanperä vysvětloval své zdržení: „Patnáct kilometrů před koncem RZ 9 jsem najel ve vracečce na kámen a poškodil pneumatiky na levé straně vozu. Obě se vzápětí začaly svlékat z disků a posledních sedm kilometrů jsem jel jen po ráfcích. Podle střízlivého odhadu mě tato situace stála minimálně minutu. Alespoň se mechanici protáhnou.“

     

    diapo_311_small.jpgPo poslední rz druhého dne museli být u Peugeotu s výsledkem, myslím, všichni spokojeni. Druhé místo R. Burns ztrácel na vedoucího Colina půlminutu, třetí M. Grönholm devět vteřin na Burnse a Harri Rovanperä byl na šesté příčce. Vzhledem k nevyrovnaný výkonům C. McRaeho se nechalo očekávat uvolnění první příčky z důvodu nějakého menšího či většího karambolu.

     

    První rz dalšího dne vyhrál Marcus Grönholm, Harri byl čtvrtý ale kde je Richard Burns? Až na 21. místě v rz. Celkově klesl na 20 místo. Co se mu přihodilo? Na rz zastavil a opravoval poškozené zavěšení kola. Nakonec rz dokončil, ale v jejím cíli definitivně odstoupil. Podobný osud čekal Panizziho, který po problémech s převodovkou také odstoupil. Grönholm vyhrál další rz, Harri třetí. Další rz: Markus opět první, Harri pátý. V tento okamžik ztráceldiapoa_222_small.jpg Markus na vedoucího Colina 27 sec., Harri ztrácel více jak dvě minuty. Poslední rztu vyhrál Rovanperra, Grönholm byl třetí! V celkovém pořadí byl M. Grönholm o 24 sec. Druhý, H. Rovanperä o 1:57 minuty čtvrtý.  Body 6 a 3. Peugeot si tedy připisuje devíti bodový zisk.

     

    Ze šestnácti rz vyhrál jednu Burns, jednu Rovanperä a tři Grönholm.

     

    V polovině sezóny v hodnocení značek nadále vede Peugeot se 77 body.

     

    PEUGEOT

    4

    16

    16

    16

    16

    0

    9

    77

    FORD

    10

    6

    4

    5

    2

    14

    14

    55

    SUBARU

    12

    0

    4

    4

    7

    6

    2

    35

    MITSUBISHI

    0

    3

    2

    1

    0

    0

    0

    6

    SKODA

    0

    0

    0

    0

    0

    5

    0

    5

    HYUNDAI

    0

    1

    0

    0

    1

    1

    1

    4

     

     

    V hodnocení jezdců

     

    Marcus GRÖNHOLM (FIN)

    2

    10

    6

    3

    10

    0

    6

    37

    Carlos SAINZ (E)

    4

    4

    1

    0

    0

    10

    4

    23

    Gilles PANIZZI (F)

    0

    0

    10

    10

    0

    0

    0

    20

    Colin MCRAE (GB)

    3

    1

    0

    1

    1

    4

    10

    20

    Richard BURNS (GB)

    0

    3

    4

    6

    6

    0

    0

    19

    Petter SOLBERG (N)

    1

    0

    2

    2

    2

    6

    2

    15

    Tommi MAKINEN (FIN)

    10

    0

    0

    0

    4

    0

    0

    14

    Harri ROVANPERÄ (FIN)

    0

    6

    0

    0

    3

    0

    3

    12

    Philippe BUGALSKI (F)

    0

    --

    3

    4

    --

    --

    --

    7

    Sébastien LOEB (F)

    6

    0

    --

    0

    --

    --

    0

    6

    Marko Martin (EST)

    0

    0

    0

    0

    0

    3

    1

    4

    Alister MCRAE (GB)

    0

    2

    0

    0

    0

    0

    0

    2

    Toni Gardemeister (FIN)

    0

    0

    0

    0

    0

    2

    0

    2

    Kenneth ERIKSSON (SUE)

    0

    0

    0

    0

    0

    1

    0

    1

     

     

    Doufám jen, že se Peugeotu podaří udržet i nadále vedení v celkovém pořadí. Do konce roku nás totiž čeká snad již jen jedna nepříjemná soutěž. A to hned ta následující, Safari Rally Kenya, která se jede v polovině července.

     

    http://www.mgr.fi/

    http://www.rovanpera.com/

    http://www.richardburns.com/

    http://www.gillespanizzi.com/

    http://www.peugeot-sport.com/

     

     

    ©Copyright fotografií http://www.rally-live.com 2002




Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentáře



Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Přidat komentář...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


články

články

články

×
×
  • Vytvořit...