Přejít na obsah
test

Exkurze ve zkušebně - vyhodnocení


Supetr
  • 03_hlavni_organizator.JPGDíkyVítkovi podlipnému (VP605)se nám podařilo zorganizovat exkurzi do automobilové zkušebnyna Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Celá akce se konala v sobotu, 26.2.2005, ve dvou bězích - dopoledním a odpoledním. Pro zájemce z řad účastníků jsme připravili losování o to, čí vůz bude při exkurzi testován...

    Dopoledne se nás sešlo 11, včetně organizátorů. Losování probíhalo pouze ze dvou vozidel a vítězem se stal Trundík se svojí 405 SRI. Po rozlosování jsme zahájili přípravné práce, potřebné před vlastním měřením. Nejprve bylo potřeba celý automobil zvážit. To jsme provedli na zkušebně tlumičůzkušebně tlumičů. Poté se s autem přejelo do prostoru vlastní zkušebny a tam se nechalo chvíli okapat a oschnout od sněhu. Než auto oschlo, tak nám Vít vysvětlil princip zkušebny a vlastních měření. Celá zkušebna se skládá z vozidlového dynamometru, měření emisí a diagnostického zařízení BOSCH. Můžou se zde provádět zkoušky až do rychlosti 200 km/h a maximální výkon na nápravu je 240 kW. Více o parametrech zkušebny a principech měření se můžete dočíst na www stránkách zkušebny - http://www.mendelu.cz/autozkusebna. Po teoretické instruktáži jsme přistoupili k upnutí Trundíkova auta na zkušebnu.

        

    Auto je upnuto vpředu i v zadu pomocí variabilních úponů, tzv. „papučí“ zapřených o nárazníky a vpředu je navíc pojištěno ocelovým řetězem, aby se odlehčilo zadnímu nárazníku při brzdových zkouškách. Zároveň s upínáním se na vozidlo připevnily čidla několika teplot, diagnostiky a emisí (obr. instalace_měření_teploty). Jakmile bylo auto upnuto, přemístili jsme se do velínu zkušebny. Tam jsme zadali do měřícího systému technické údaje měřeného vozidla potřebné pro výpočet některých parametrů zkoušek (obr.zadávaní_údajů). Toto byl poslední krok potřebný před zahájením vlastních měření. Zkušební jezdec Jiří Čupera tedy mohl usednou za volant a začalo vlastní měření. Nejprve se zkušebna i vlastní vozidlo zahřeje na provozní teplotu a ihned poté se provede kalibrace jednotlivých válců zkušebny. Na základě těchto údajů se dosahuje velmi vysoké přesnosti měření - chyba nepřesahuje 1 promile. Z vlastních měření jsme započali měřením přesnosti rychloměru a závislosti otáček na skutečné rychlosti vozidla (toto měření probíhalo na 4. rychlostní stupeň). Jako další měření se provedla dynamická zkouška motoru (protokol 1) a ihned po ní následovala i statická zkouška (protokol 2). Dynamické měření se pro zvýšení přesnosti provedlo celkem dvakrát. Výsledný výkon vozu je téměř na úrovni výkonu udávaného výrobcem, což je u starších vozů spíše vyjímkou. Jako poslední jsme proměřovali brzdnou soustavu vozidla. Pro dynamickou a statickou zkoušku brzd je nutno nejprve odpojit systém ABS. Po menších problémech s hledáním správné pojistky se nám to nakonec podařilo (pojistek je několik a musejí být vyjmuty všechny - v jiném případě neustále zasahoval systém ABS do měření) a měření se povedlo. Na protokolech je patrná velká asymetrie brzd na jednotlivých nápravách – PP kolo brzdí víc, než LP kolo (protokol 3). Úplně na závěr jsme znovu aktivovali systém ABS a proměřili jeho funkci (protokol 4). Na papíře se možná vše zdá jako úplná hračka, ale dopolední běh exkurze končil v jednu hodinu. Časový rozpočet byl tedy taktak dodržen.

    Odpolední běh exkurze byl daleko méně početný - sešlo se nás 8, opět včetně organizátorů. Tentokrát se však losovalo ze tří aut. Vítězem se stal náš Peugeot 306 SRDT. Byla to příjemná změna, jelikož jsme tak mohli předvést i měření přeplňovaného naftového motoru. Upnutí a postup měření byl velmi podobný dopolednímu případu. Vozidlo není vybaveno systémem ABS, tak jen zkoušky brzd byly o to jednodušší. Zato jejich výsledek byl daleko překvapivější. Zjistilo se, že nám na autě vůbec nebrzdí zadní náprava, a to bylo auto o 14 dní dříve na STK! (protokol 5). Za povšimnutí také stojí zákmit brzdové desky naprotokolu č. 11 – statická brzdová zkouška. Na základě těchto výsledků jsme samozřejmě podnikli kroky k nápravě a nyní probíhá na autě výměna bubnové zadní nápravy za kotoučovou a také celková revize brzdového systému.

    Pokud Vas zajímají všechny výsledky měření, tak si stáhněte tento zazipovaný balíček protokoly.zip.

    Závěrem bych chtěl poděkovat všem organizátorům za přípravu celé akce a chtěl bych také vyzvat účastníky, aby se zde v diskuzi k exkurzi vyjádřili. Zajímalo by nás, zda a čím pro ně byla akce přínosná. Také by nás zajímalo, zda by byl z řad členů zájem o zopakování celé akce v některém z letních měsíců.

     

    GALERIE OBRÁZKŮ

    01_celkovy_pohled.JPG

     

    02_navstevnici.JPG

     

    03_hlavni_organizator.JPG

     

    04_celkovy_prehled_zucastnenych.JPG

     

    11_upevnovani.JPG

     

    12_upevnovani_zadni_casti.JPG

     

    13_zadavani_udaju.JPG

     

    16_instalace_mereni_teploty.JPG

     

    22_zase_auto.JPG

     

    306_upnuta.JPG

     

    306_zkouska.JPG

     

    306_zkouska_2.JPG

     

    306_zkouska_3.JPG

     

    405_upnuta.JPG

     

    dopoledne.JPG

     

    test_tlumicu.JPG

     

    test_tlumicu_2.JPG

     

    zkusebna.JPG

     




Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentáře



Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Přidat komentář...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


články

články

články

×
×
  • Vytvořit...